Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 07:37 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Pacat!
Nici eu nu inteleg Panerai dar Rolex mi-a fost la inceput antipatic pentru ca il dorea toata lumea ca pe aifon. Pana la urma am cedat in fata evidentei. Rolex a devenit un fenomen, nu e o nișa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Razvee scrie:
Eu aș alege Omega, mai cu seamă pentru verdele acela fabulos.


Am vazut acea referinta iar in realitate acel verde e de fapt un oliv, care trece usor spre gri, foarte metalic. Nu ajungi la acel verde, poate doar intr-o lumina anume.
Aici se vede mai bine culoarea reala:
https://www.omegawatches.com/watch-omeg ... lsrc=aw.ds

As alege Zenith Defy din titan: usor, versatil, 100m WR, 41mm.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 13:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1260
Intre Zenith si GS as alege si eu :D

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 15:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Eu dupa GS aleg Piaget, dar albastru.
Zenith Defy l-as lua doar pt. bratara.
Restul nu prezinta interes ...

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 20:10 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Imagine
Imagine
Am fost astazi si le am probat. Cel din titanium, cherry blossom este o dezamagire toatala din pacate. Nu am pus in viata mea mana pe un ceas mai prost. Bratara este penibila in cel mai jalnic mod posibil, tremura din toate incheiturile si are niste pini foarte subtiri. Armarea manuala a mecansimului e oribila, zici ca invarti o rasnita. Nu mi a placut deloc, o penibilitate de ceas. L am invartit pe toate partile si e o mare dezamagire. Pe când, cel verde cu auriu e cu totul altceva , calitatea bratarii e net superioara, avand si suruburi la bratara. Mecanismul pare mult mai inchegat, si armarea manuala e foarte premium iar feeling ul ceasului, inclusiv cadranul e dintr un alt film. Sunt putin uimit de diferenta atat de mare, inteleg cine isi doreste un spring drive, dar pentru mine e jalnic. Cred ca il voi cumpara pe cel verde, chiar m a impresionat plăcut.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 20:39 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Iar Zenith defy, l am mai incercat prin prisma unor prieteni, este un ceas f premium si echilibrat, dar totusi banal, parca nu are acel wow.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 22:38 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Ai pus Zenith ul la mana sau din auzite?
La GS, carcasa e identica ca design la cele doua, bratara e identica ca design, probabil cea pe titan are splinturi de otel cu bucsa si de aceea acea senzatie. Nu esti obisnuit cu titanul. Senzatia te sperie. In ce priveste armarea, probabil toate spring drive se armeaza asa ceea ce nu le face indezirabile. Cadranul e de vis. Am avut Seiko cu cadran texturat si erau din game inferioare. Erau impecabile si peste multe elvetiene. Nu poti spune ca e un ceas penibil.
Cel verde... Ce sa zic. Zic ca va avea o viata lunga pe Olx. Nu zic ca e urat dar e prea nisat. As lua asa ceva numai daca as piga in spagat si l-as visa noaptea. Oricum, probeaza, probeaza si iar probeaza. Nu stiu care e devenirea ta orologera dar la nivelul pe care mergi acum, e o poveste destul de acumpa si nisata. Sumele sunt mari, pierderile pot fi mari. Cred ca nu numai valoarea spune tot despre un ceas. Am vazut ceasuri urate si foarte scumpe. De o vreme incoace merg sa vad ceasuri numai cu lupa la ochi. Iti recomand. Parerea mea, daca iti permiti, nu mai pierde vremea cu prostii, mergi pe Patek sau VC. Lasa Lange in pace. La ceas de tavaleala, mai cugeta la Rolex.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 23:05 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Am pus zenith ul la mana. Nu imi cumpăr ceasuri sa ma imbogatesc, e pura pasiune. De ce sa fiu ca toata lumea si sa merg cu hype ul? De ce sa imi iau ce se cauta si nu ce imi place. Am o singura viață si prefer sa ma bucur de ceea ce îmi place fara compromisuri. Nu vreau sa imi iau ceasuri, stand cu gandul ca daca il vand, nu ies in pierdere. Daca iti permiți un lucru cu adevarat, nu te gandesti la asta. Nu degeaba in Ferrari nu iti arata consumul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 23:12 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Demult am zis ca tine.
Totusi!
Citeste povestea din spate. Spune ceva. Invata sa fii pe plus. Nu risipi de tanar chiar de iti permiti. Te va ajuta mai tarziu. Michael Jackson a incercat sa faca totul fara sa il intereseze. A fost tanar, talentat, adulat dar a trait clipa nesabuit. R.I.P.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 13 Mai 2022, 23:58 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2021, 00:55
Mesaje: 225
Localitate: București
Inteleg morala din spate si ii dau dreptate. E bine sa fii echilibrat in viata, desi nu cred ca sunt in masura sa vorbesc despre experiente de viață la 22 de ani. Dar, pana la urmă cu toții avem o pasiune in care, macar acolo vrem sa traim diferit, sa ne simtim mai liberi. Fie ca e intelept sau nu, e dupa placul fiecaruia si e ceea ce il face pe el fericit, nu pe ceilalți. Asta cred ca e ceea ce contează in final.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 16 Mai 2022, 12:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
bongiorno scrie:
La GS, carcasa e identica ca design la cele doua, bratara e identica ca design, probabil cea pe titan are splinturi de otel cu bucsa si de aceea acea senzatie. Nu esti obisnuit cu titanul. Senzatia te sperie. In ce priveste armarea, probabil toate spring drive se armeaza asa ceea ce nu le face indezirabile. Cadranul e de vis. Am avut Seiko cu cadran texturat si erau din game inferioare. Erau impecabile si peste multe elvetiene. Nu poti spune ca e un ceas penibil.

Subscriu. L-am studiat si eu ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 16 Mai 2022, 18:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2013, 07:47
Mesaje: 156
Localitate: Craiova
alex.12 scrie:
Ce inteleg eu prin sport mai mult, sa aiba bratara, nu curea:)
...mai mult sa fie din titanium, dar nu e batut in cuie.
Buget, pana in 7-8k.

Poate unul din cele două, dacă îți place Glashutte.
https://www.chrono24.ro/glashuetteorigi ... 259963.htm
https://www.chrono24.ro/glashuetteorigi ... 570070.htm


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 03 Aug 2023, 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Am intalnit o situatie

https://www.casioromania.com/collection ... ?&gender=1

Ce parere aveti? Cum sunt posibile asemenea saituri fake? A avut cineva de a face cu ei?

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor, sfat achizitie!
MesajScris: 03 Aug 2023, 11:26 
Neconectat

Membru din: 20 Sep 2021, 09:15
Mesaje: 61
Wow si textul e Google Translate. Din pacate sunt *.com, nu sunt gestionati de ROTLD. Singura abordare care o vad e sa contactezi Casio Romania (sau Casio Europe) si sa le trimiti situl, mai departe ar trebui sa se ocupe ei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România