Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 16:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 07 Sep 2022, 10:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Ceasuri de tavaleala!
GADA

M-am gandit ca am putea posta si discuta despre cele mai napastuite ceasuri din colectie, ceasurile pe care le purtam in condititii grele, periculoase pentru bunastarea ceasurilor.

Incep cu primul meu ceas din cele trei care se incadreaza in categorie.

Certina DS Action

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GODA
MesajScris: 07 Sep 2022, 21:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Pe graba am gresit o litera. Gada nu goda.
Rog un moderator sa corecteze. Multumesc!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GODA
MesajScris: 07 Sep 2022, 22:17 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
Merge si GODA....Go Oriunde Do Anything... :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 07 Sep 2022, 23:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Corectat

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 08 Sep 2022, 07:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Acest Certina in niciun caz nu e GADA, e tool watch.

Ideea de beater e destul de discutabila, daca iti permite bugetul, dupa caz poti folosi si un Patek pe post de beater :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 08 Sep 2022, 08:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 08 Sep 2022, 10:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Multumesc Nic!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 13 Sep 2022, 21:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
https://www.hodinkee.com/articles/what- ... ter-anyway

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 13 Sep 2022, 22:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Eu cred ca limba romana e bogata si are un inteles superb. Tavaleala!

Acest Certina e de toate. Tool watch ne putem inchipui ca e. E un desk diver quartz. Nu e un diver de 300m cu supapa, iso si altele. Plus ca ar trebui sa fie clar ca nu mai exista Azi un diver profesionist care sa intre in apa cu asa ceva. Sa ne iasa din cap ca daca scrie pe vreun Omega ca e diver profesional, il va folosi vreun scufundator profesionist sa se duca la 10 m sub apa cu el. Exclus. Au trecut demult acele timpuri. Nu am vazut aici pe forum vreun picior de tool watch. Noi nu purtam asa ceva. Sa lasam marketingul la poarta si sa consacram realitatea. Eu port ceasuri normale pentru oameni normali. Nu ceasuri profesionale. Ceasurile pe care scrie profesional sunt penibile. Indiferent de marca. Nu exprima realitatea. Cel mult istoria. Nu prezentul.
E un ceas pe care il folosesc cand am treaba prin curte, cand fac curat in masina, cand ma spal ( spal periodic si restul ceasurilor dar asta mai mult ) plus ca l-am luat sh si gata tavalit. Il port si ma bucur de el in timp ce stau fara griji. Am spart si cu rotopercutorul cu el la mana. Evident ca un ceas potrivit este g shock dar nu ne place tuturor. Eu nu sunt fan.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 14 Sep 2022, 07:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
E beater dar nu GADA :D

Thread-ul a fost inceput (si continuat) pe baza unor notiuni care nu sunt stapanite 100% din limba engleza, nu la limba romana e problema.

Nu avem definitie de dictionar inca, insa o compilatie de idei a ceea ce inseamna GADA la care adera cat mai multi pasionati poti gasi aici: https://watchclicker.com/a-treatise-on-gada-watches/

Tool watch - probabil majoritatea ceasurilor postate zilnic aici pe forum sunt ceasuri tool, adica niste ceasuri care au o functie extra pe langa simpla afisare a timpului, functie de ordin practic, desi e clar pentru toata lumea ca majoritatea meseriilor au ajuns la un nivel de complexitate unde un simplu ceas de mana ar fi o masura de backup la care nu ai dori sa ajungi.

Exemple de ceasuri tool:
  • divers sau stil diver cu bezel rotativ - probabil nu te mai scufunzi cu ele la mana ca unealta principala, dar poti masura timpul de fierbere pentru paste sau oua de exemplu
  • ceasuri de aviatie cu rigla de calcul - similar, aparatura de zbor ofera deja asa ceva, dar functia de unealta exista
  • cronograf cu diverse tipuri de bezel - masurare puls, masurare viteza deplasare dupa caz


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 14 Sep 2022, 12:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Mai interesant decat pare la prima vedere...acest topic...(poate pentru ca am avut timp sa citesc
articolul din link-ul lui Clipper....care pana la urma spune....si e interesant si e bine asa....cum ca:
"cate bordeie atatea obiceie".... :P ....insa lasa loc deschis comantariilor si interpretarilor.....

Am ramas totusi cu urmatoarea idee principala.....citez:

"A watch that is sufficiently dressy to be worn to the clichéd boardroom, but which is also sporty enough to transition to an imaginary beach."

A la rigueur....al meu GADA....pentru ca asa am hotarat eu si nu vreun anonim de pe un blog sau altul:

Imagineupload pictures

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 14 Sep 2022, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Eu am zis ceas de tavaleala. Un ceas rezistent si de care sa nu iti pese. Am inteles eu gresit termenul englezesc.
Solicit moderatorului sa sterga Gada din titlu si din prima mea postare. Am facut topicul cu o directie stricta.
Finalmente, ceasul de tavaleala poate fi din oricare categorie daca ii dam noi cele mai grele sarcini. Probabil in anii 60 putea fi si un Pobeda cu 15 rubine iar mai apoi un Raketa.
Nu sunt de acord cu acela care considera ca un diver nu poate fi Gada. Este gresit. Moda face ca un diver sa se poarte la costum sau chiar la tinute elegante feminine ...daca e un Sub bimetal. Acelasi Sub poate fi luat si la peste si la mare si la piata si la serviciu.
Asemenea, expulzarea din categorie a cronografelor este si ea gresita. Exista multe care pot fi purtate cu mare succes la tinute foarte elegante dar si sport.
Ceasul de tavaleala excede dar poate foarte bine sa includa Gada asa cum si Gada excede si poate sa includa un tool watch.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 14 Sep 2022, 19:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2488
Localitate: Bucuresti
Chestia asta cu GADA nu stiu daca are vreun adept real printre noi, in sensul ca pe mine (cel putin) m-ar durea sufletul sa tavalesc un ceas, chiar daca l-am luat SH si tavalit deja. :lol:

Dupa cum inteleg eu ideea, Gshockurile ar trebui sa fie GADA by default si la revedere - caz inchis. Insa cu toate ca imi plac gshockurile si am destule, tot nu le tavalesc (chiar dca stiu ca ar rezista cu brio). Ca mor daca vad vreo zgarietura chiar si pe ele. :lol:

Adica noua ne plac ceasurile si ne straduim sa le mentinem intr-o forma cat mai buna (tehnic si estetic vorbind) nu sa le purtam la mana cand parlim porcul sau atunci cand facem mustul si bagam mana in boasca, nu?
Daca as fi Bill Gates, poate ca m-as duce la un fotbal pe ciment cu un PP sau cu un Nardin la mana (pe sistemul ca ala ar fi ceasul pe care il port oriunde, deci si la fotbal) si daca as cadea la un fault si l-as face praf pe ciment...aia e - iau altul seara in drum spre casa, cand ma opresc sa cumpar si tigari.
De aia zic ca noi avand grija de ceasurile noastre - le protejam si nu le testam limitele in moduri aberante, doar pentru ca (poate) ele ar rezista sau ca asa zice marketingul lor ca rezista.

Am vazut odata un sef de service auto care isi mai ajuta mecanicii la lucrarile mai complicate. Si cum tot trebaluia el acolo la o masina, la un moment dat a scos mana din motor si ce sa vezi...avea la incheietura un Breitlig pe titan. Numai gandindu-ma cum s-a frecat ceasul ala prin tot motorul atunci cand a umblat in el si cum s-a zgariat/patat/murdarit in ultimul hal titanul din care era facut - m-a luat nervu' capului. :lol:
Da...pentru acel om, respectivul ceas era GADA si probabil ca il purta peste tot si la orice. Insa acea persoana sigur nu era mare fan ceasuri, altfel de ce sa bagi mana pana dupa cot in motor stiind ce ai la incheietura? De aceea zic ca noi (care suntem fani) poate ca nu reprezentam grupul tinta adecvat pentru un GADA in sensul strict al cuvantului.

Dau ca exemplu ceasul pe care l-am purtat cel mai mult in ultimul timp: un Orient Star automatic care merge COSC (fara sa fie). Are capacul pe filet, cheita pe filet, WR100m, designul il ajuta sa mearga si la o tinuta casual dar si la una ceva mai clasica - asa ca il pot purta in foarte multe situatii.
Pot sa intru si in piscina cu el, sa inot si in apa dulce si in apa sarata, sa alerg in parc, sa merg pe bicicleta, sa merg la piata, la munca, pe stadion, la gagici etc...asta il face GADA? Nu neaparat, pentru ca la un moment dat vor exista situatii in care nu o sa imi mai convina ca il am la mana si atunci o sa il dau jos. L-as purta la sauna la 70 de grade sau umiditate 250%? Nu. L-as purta la pescuit la copca, la minus 15 grade? Nu. As sta la soare cu el la mana sa dorm 4 ore pe plaja si sa se supraincalzeasca? Nu. As juca fotbal pe ciment cu el pe mana? As juca o partida de squash sau de paintball? Nu. De ce? Pentru ca mi-ar pasa de el si n-as vrea sa il expun aiurea la riscuri inutile, chiar daca poate ar supravietui.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 15 Sep 2022, 08:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
rubin scrie:
Evident ca un ceas potrivit este g shock dar nu ne place tuturor. Eu nu sunt fan.

Nici eu nu sunt, imi plac doar anumite modele numai din cele metalice si in general din gamele de varf.
Foarte bine punctat de Workman. :)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de tavaleala! GADA
MesajScris: 15 Sep 2022, 09:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Chiar daca port un G-Shock nici eu nu il fortez ...
Cand fac activitati brute sau periculoase il dau jos de la mana.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România