Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 01 Mai 2024, 12:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 10:19 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Buna ziua,
De cateva saptamani, urmaresc un Seiko SPB091J1. Albastrul smalțuit al cadranului pare a fi ireal de bine executat, cel putin din fotografiile si filmulețele vazute. Dar, mecanismul, 6R27, este construit pe 6R15, iar din ce am citit, acest mecanism este o loterie, privind acuratetea. As dori cateva pareri ale voastre.

Ca alternativa, ar fi un model Edox Skydiver - 80126 3BUN BUIN, editie limitata . UN ceas care atrage privirea, bezel ceramic, 300 m, safir curbat, echipat cu un mecanism caliber 80 (SW200-1).
Voi ce ati alege?
Multumesc.

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 13:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Data viitoare da si cate un link.....iti dai seama ca nu are timp lumea sa caute....in fine:

Seiko a marit scarbos de mult preturile....eu l-am gasit pe la 1300 de euro....
Mecanismele bazate pe 6R sunt din pacate loterie....aia e.....daca vrei cumperi....daca nu....nu.
Cadranul e intr-adevar fabulos......smaltuit...deh...

Edox e frumos (1800 de euro!)....zic....si albastru albastru....infinit! SW e net superior 6R.....

Acuma...problema e ca ambele ceasuri sunt foarte foarte scumpe pentru mecanismele lor....
Preturile (chiar in contextul cresterilor generalizate din ultima vreme) sunt extrem de umflate....

Subiectiv as spune ca Edox ar trebui sa coste sub 1000 de euro iar Seiko cam 7-800 :roll:

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 14:30 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Da, scuze.
Aici Seiko (https://www.seikowatches.com/my-en/prod ... e/spb091j1)
Aici Edox (https://www.edox.ch/product/skydiver-da ... 3bum-buin/)

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 15:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Uita-te si la:

Squale sau Doxa sub 200.....exista pe albastru, sunt cu SW 200 si costa putin peste 1000 de euro.
As arunca o privire si la Longines HydroConquest!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Seiko - pentru cadran. Evident chestie de gust, printre altele sunt pasionat si de arta ... La mine mecanismul e în plan secund de ceva vreme, asta ca să nu zic ca nu mai contează. Plăcerea ochiului este infinit mai importanta. Cadranul valorează cel puțin 50% din ceas in general, mai ales dacă e unul deosebit. Plus ca primul lucru pe are îl observi si te atrage la un ceas.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 17:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Edox nu atrage deloc privirea, cel puțin - nu a mea si nici printre pasionati. E un ceas comun. Longines Conquest sau Hydroconquest, sugerat de colegul Valentin - e de luat în calcul dacă vrei un ceas solid, bine finisat si de tăvălit zilnic plus mecanism superior celor doua selectate. Eventual alegi varianta quartz dacă vrei mai ieftin ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 17:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
La Seiko si restul (carcasa, bratara etc.) e peste Edox la finisaj. Studiază comparativ dacă poți fizic ...

https://www.youtube.com/watch?v=vLBkv9IcQmQ

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 21:00 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Multumesc de sfaturi. Personal, Longines Hydroconquest e prea pompos. Diver in toata regula, care 99% din cazuri, il vezi la mana tipilor bine facuti din cluburile din Costinesti (voiam sa zic Mamaia, dar acolo, au mai multi bani, domnii). Ce m-a atras la Edox, chiar daca e un diver, sticla curbata si aerul de retro, il face mai putin flashy. In schimb Seiko, arata demential, l-as lua acum, dar singura frica o am cu mecanismul. Ce caut, de fapt, un ceas de fiecare zi...

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 14 Iun 2023, 21:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Un Longines Hydroconquest pe silicon sau bratara, albastru, bezel ceramic, recomandabil varianta de 43mm si ai ceas!!!
Cele doua enumerate sunt pierdere de timp si bani. Niciodata nu as lua vreunul din cele doua. De ce sa imi fac nervi? Nu te intereseaza cine mai poarta. Important e sa ai un ceas bun.
Vrei diver mai clasic, mergi la un L Legend diver.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 15 Iun 2023, 09:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Înțeleg ca ai grija legata de precizie. Depinde ce pretenții ai ... dar nici un ceas mecanic nu îți oferă precizie inalta/la secunda si nici garantie de stabilitate. Pentru asta sunt alte variante.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 15 Iun 2023, 09:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
rubin scrie:
Un Longines Hydroconquest pe silicon sau bratara, albastru, bezel ceramic, recomandabil varianta de 43mm si ai ceas!!!
Cele doua enumerate sunt pierdere de timp si bani. Niciodata nu as lua vreunul din cele doua. De ce sa imi fac nervi? Nu te intereseaza cine mai poarta. Important e sa ai un ceas bun.
Vrei diver mai clasic, mergi la un L Legend diver.

Și dacă omului nu îi place Longines ce poate face? Sunt de aceeași părere cu Zar.

Pierderea de timp și bani are sens când cumperi o mașină de spălat, un frigider, poate o mașină cu care "să faci" Uber cu anumite constrângeri bugetare, ori la un ceas cumpărat ca moft sau pasiune dacă nu îți spune ceva când îl pui la mână e degeaba.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 15 Iun 2023, 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Clipper scrie:
un ceas cumpărat ca pasiune dacă nu îți spune ceva când îl pui la mână e degeaba.

Am aceeasi parere.Plecand de la asta se poate discuta la nesfarsit.
Nu are absolut nicio importanta ce spune oricine daca nu-i ceri vreun sfat;ce variante mult mai asa si pe dincolo se puteau cumpara cu acei bani si cum ai gresit radical facand acea achizitie,pt mine cel putin raspunsul e extrem de simplu:asta-mi place mie asa cum este si nimic altceva nu conteaza si la drept vorbind nici nu ma intereseaza.Restul e fix pix.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 15 Iun 2023, 23:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Colegul a dorit o parere.
Am dat o parere. A mea, izvorata din ce am invatat in ani de zile. Din istorie, din tehnica din ce am purtat si am vandut.
E usor sa pierdem bani aiurea.
Da! Ne place un ceas? Cu orice pret? Atunci se cumpara ceasul si se poarta. Reversul vine pe urma. Iti asumi! Tee plictisesti? Vrei sa il vinzi? Pierzi mult la revanzare pentru ca barabdul nu are cautare? Iti asumi!
Taci, rabzi, astepti, inveti!
Asta e calea lunga si grea.
Aici vin si spun: nu e pacat sa nu ma gandesc cu atentie la un sfat doar pentru ca nu vreau sa iau in considerare?

Nu e pacat dar imi asum! Si daca imi asum tot atunci nu trebuie sa mai intreb pentru ca e pacat sa intreb fara sa ascult macar.
De aceea spun ca unele achizititii sunt pierdere de timp si bani. Sunt alegeri neinspirate, fara importanta ca brand, realizări tehnice si posibila valoare de colectie.
Ceasurile expuse spre comparatie, in opinia mea sunt in categoria ceasurilor nememorabile. Au valoare numai daca iti plac dar nu avea speranta sa placa si altora. Veti spune de ce? De ce sa placa altora daca eu il port?
Pentru ca ma pot plictisi si risc mult sa nu il pot revalorifica.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 16 Iun 2023, 10:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Fara pretentia de a sumariza ce s-a discutat pana acum, sa observam ca ceasul e o optiune foarte
personala....ca si masina....ca si casa....sau ca si nevasta.... :oops:

Pana la urma, primul criteriu - s-a mai spus asta - e cat de multa placere aduce cu sine obiectul....pentru posesor! STOP!
A pune alte criterii pe primul loc e o cale aproape sigura spre esec....si amintesc ca datoria noastra e de a informa si NU aceea
de a ne impune o preferinta personala...indiferent cat de viabila e aceasta pentru noi sau in general :idea:

Colegul Zibby cred ca are acum destula informatie pentru a lua o decizie....educata 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Seiko vs Edox
MesajScris: 16 Iun 2023, 13:15 
Neconectat

Membru din: 30 Apr 2020, 14:11
Mesaje: 8
Apreciez sfaturile voastre. In concluzie, alegerea unui ceas este, intr-adevar, subiectiva si personala.

Chapeau ! :D

_________________
Din clipa în care se naște, omul este destul de bătrân ca să moară. - Johannes von Teppl


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România