Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:08

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Ian 2024, 14:49 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2024, 14:22
Mesaje: 4
Localitate: BUCURESTI
Salut, ma numesc Catalin sunt nou pe acest forum. Cu aceasta ocazie salut pe toti si va urez toate cele bune. Nu ma pricep la ceasuri dar imi plac si fac din asta un mini hobby :) ( o mica, colectie) . prima data as vrea sa specific ca, am intalnit o mica problema la inregistrare poate adminul o va rezolva, anume exista o intrebare de control - anul scris in cifre (anulscrisincifre) unde se specifica, ,,cititi cu atentie...,, acolo din intamplare dupa multe incercari am nimerit. am luat la rand si am gasit ,,2022,, .. poate trebuie reactualizata putin intrebarea cu 2024 :D . acum nelamurirea in privinta ceasului, am cumparat de curand de la kulto- afi cotroceni un Longines HydroConquest L3.741.4.96.6, 39mm este varianta cu bezel de aluminium nu ceramica. Mi-a placut mai mult si a fost mai prietenoasa cu bugetulaceasta varianta (nu stiu daca am gresit sau nu dar mi-au spus ca, au acelasi mecanism, dupa aceea am studiat putin si se pare ca sunt diferite putin). Am citit destul de multicel despre el am intrebat si in magazin, ce fel de mecanism are exact ETA 2892/A2 sau 2824? mi s-a raspuns ca primul dar, aici vine nelamurirea acel L888 NU STIE NIMENI DACA ESTE SIMPLU SAU L 888.2 ORI L 888.4 ... M-AU BAGAT IN CEATA SI NU PREA STIU CUM SA IES :D . Cu multumiri daca ma poate ajuta cineva cu o explicatie. Am scris si la firma mama in elvetia cand am inregistrat ceasul si am facut card virtual dar nu am primit un raspuns..REPET NU MA PRICEP SI MI-AR FI DE FOLOS ORICE LAMURIRESI EXPLICATIE.

_________________
Si vis pacem, para bellum ! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2024, 15:50 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Bun venit pe forum, Catalin!

NU, nu ai gresit cu nimic, e foarte bun Hydro, sa-l stapanesti sanatos si sa te bucuri de el!

Legat de mecanism, Longines....ca si altii...a schimbat mecanismele din mers la diverse colectii lasand
acelasi indicativ al modelului si d-aia nu prea cred ca stiu nici ei ce ai in ceas.....

Un mod relativ simplu dar orientativ este sa-l porti o zi intreaga si apoi sa-l lasi pana se opreste...daca
merge in jur de 40 de ore e 2824 sau 2892.....daca merge peste 60 de ore e un L888 care si asta poate fi
cu 65 sau 70 sau....sau.....

Long story short eu zic sa nu-ti faci griji pentru ca orice ai in el, e foarte bun si vei fi foarte multumit.
Daca totusi nu poti dormi noaptea din cauza mecanismului...du-te la BB la service si cere sa ti-l deschida...
daca vor si sa-ti spuna ce si cum. Atentie, daca-l deschizi in alta parte pierzi garantia de CINCI ANI pe care
o ai la ceas....si ar fi pacat.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2024, 18:12 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2024, 14:22
Mesaje: 4
Localitate: BUCURESTI
Cu multumiri.Da, Nu cred ca este important atat de mult pentru mine aceea rezerva de putere era mai mult o curiozitate . Important este ca, mi-ati confirmat ca este ok. daca tot sunt la acest capitol de intrebari ptr incepatori, acum 1,5 ani am cumparat un certina ds4 cu mecanism eta 2836. mi-au recomandat cei de la b&b sa nu merc cu el la mana cand conduc motocicleta. am pus aceeasi intrebare acum la Kultho privind longines.. raspuns, ,, fiti serios acesta nu este certina deci mergeti linistit,, . eu tot sincer o spun ca nu prea sunt convins deoarece tot automatic este .. care este parerea dvs? stima

_________________
Si vis pacem, para bellum ! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2024, 18:14 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2024, 14:22
Mesaje: 4
Localitate: BUCURESTI
s-a lamurit cu longines.ul este modelul cu siliciu. si-au cerut scuze deoarece nu au mai pus acel abtipild pe cardul de garantie. :D

_________________
Si vis pacem, para bellum ! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2024, 11:26 
Neconectat

Membru din: 25 Ian 2024, 14:22
Mesaje: 4
Localitate: BUCURESTI
SUBIECT LAMURIT PE DEPLIC CONFIRMARE DE LA FIRMA MAMA, ,, Stimate domnule Catalin,

Vă mulțumim pentru mesajul dvs. și vă felicităm pentru achiziția ceasului Longines HYROCONQUEST pe care îl luați în considerare.

Conform solicitării dumneavoastră, vă informăm că ceasul dumneavoastră cu numărul de serie 52'728'916 este echipat cu calibrul L888.5, cu arc de echilibru din silicon și bazat pe ETA A31.L21.

Sperăm să vă fie de ajutor, vă dorim o mulțime de momente frumoase cu ceasul Longines la încheietura mâinii și vă rămânem la dispoziție în cazul în care aveți întrebări suplimentare.

Salutări calde

Serviciul Clienți Longines
Asistență pentru clienți

Compagnie des Montres Longines Francillon SA
CH-2610 Saint-Imier, Elveția

_________________
Si vis pacem, para bellum ! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2024, 12:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
catalin-longin scrie:
Cu multumiri.Da, Nu cred ca este important atat de mult pentru mine aceea rezerva de putere era mai mult o curiozitate . Important este ca, mi-ati confirmat ca este ok. daca tot sunt la acest capitol de intrebari ptr incepatori, acum 1,5 ani am cumparat un certina ds4 cu mecanism eta 2836. mi-au recomandat cei de la b&b sa nu merc cu el la mana cand conduc motocicleta. am pus aceeasi intrebare acum la Kultho privind longines.. raspuns, ,, fiti serios acesta nu este certina deci mergeti linistit,, . eu tot sincer o spun ca nu prea sunt convins deoarece tot automatic este .. care este parerea dvs? stima


In general, ceasurile automatice nu fac casa buna cu un mediu bogat in vibratii.....Acuma, sigur ca una e sa mergi pe Kiseleff cu motocicleta
si alta e sa faci Enduro......incearca si tu si vezi......daca incepe sa mearga cu abateri mai mari....inseamna ca nu-i convine - lu' ceasu, zic - daca
functioneaza normal....da-i inainte si vinde motocicleta :P Cu banii obtinuti poti cumpara mai multe ceasuri! :)

P.S. Spre surprinderea domnilor de la Kultho, un Certina cu DS sigur rezista mai bine la socuri decat acel Hydro...datorita sistemului....DS :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România