Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 09:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 13 Noi 2007, 15:09 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
Asa cum am agreat cu administratorii forumului deschid un topic separat in care am sa postez (primul si sper ca singurul) informatii cu privire la 4 ceasuri care au fost furate dintr-un pachet aflat in responsabilitatea Postei Romane.
Ceasurile:
Imagine
au fost expediate din Olanda cu Dutch Mail in data de 24.10.2007 cu track no. 3SRRRB 2015191 si l-a sosirea acestora la Bucuresti s-a "constatat" ca pachetul este desfacut (taiat cu cutter-ul in fapt) in interiorul acestuia fiind gasita o singura curea de ceas militar. Pachetul a fost sigilat de catre reprezentantii Postei Romane - Directia Regionala Bucuresti impreuna cu un proces-verbal, 21106/27.10.2007. Livarea s-a facut la Brasov (RN043673375RR) in data de 30.10.2007 functionarii oficiului postal 4 - Brasov neconsiderand de cuviinta a-mi comunica (nici macar la predare) stadiul pachetului.
In final fara a mai avea mari sperante ca voi putea recupera ceasurile am:
1. depus o plangere penala la Politia Brasov pentru violarea corespondentei de catre Posta Romana - Directia Regionala Bucuresti;
2. depus o reclamatie la Oficiul pentru Protectia Consumatorului Brasov privind modul in care functionara OP4 Brasov a procedat la predarea pachetului;
3. informat Dutch Mail si am solicitat, prin intermediul expeditorului, furnizarea de informatii privind modul in care s-a facut predarea pachetului cu pricina.

Sper ca in zilele care urmeaza sa mai am chef sa pun si cateva sfaturi despre modul in care este bine sa colaborati cu partenerii externi privind aducerea unor astfel de obiecte fara a avea probleme.

Cu siguranta pentru situatia de mai sus o buna parte de vina imi apartine!
= = = = = = = = =
IMPORTANT: raman indatorat celor care din intamplare, pe net sau prin alte locatii dau peste ceasuri care seamana cu cele de mai jos (...si au o provenienta "ciudata") imi dau si mie de stire (via PM forum). Ceasurile pierdute au o valoare comerciala modesta si in orice caz doar printre cunoscatori! Sunt mai degraba valoroase in ansamblul unei colectii specializate! Multam'
= = = = = = = = =
Imagine
- - - - - - - - - - - -
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Sep 2008, 21:20 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2008, 18:11
Mesaje: 39
imi pare rau de ce ai patit; si mie mi-e greata de posta romana, dar nici curierii nu's mai buni(nu au deloc grija la manipularea pachetelor); si eu am cumparat de pe ebay un telefon din anglia; pentru ca nu mergea bluetooth-ul, l-am trimis inapoi. dupa 3 saptamani in care englezul nu l-a primit, am cerut in scris postei romane sa ancheteze situatia; dupa vreo luna mi-au raspunsca "s-a pierdut" si ma vor despagubi cu echivalentul a 20 DST ( habar n-am ce-s alea). si uite asa am pierdut 100 euro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Sep 2008, 01:28 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Inca un motiv sa emigram... :oops:

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Nu te grabi sa emigrezi....
MesajScris: 12 Sep 2008, 08:34 
Caci mie mi-au pierdut bagajele si Air France si Delta Airlines si chiar...elvetienii de la Swiss Air.Iar la tranzactii cu site-uri subscriu ca sunt foarte superficiali.Mie in 2004 mi-au lasat la usa o zi intreaga in New York, bloc cu 25 apartamente pe etaj, un laptop platit cu 2200. Un IBM , si care totusi a stat acolo pina am venit de la munca.De aia sunt fan sa dau banii cind am marfa in mina.


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 11 Noi 2008, 02:59 
Neconectat

Membru din: 29 Sep 2008, 00:03
Mesaje: 24
Fac si eu o completare la ceea ce se spunea de manipularea coletelor la centrele de sortare ale unor firme de curierat.fost lucrator la un astfel de centru recunosc cu mana pe inima ca am dat cu picioarele si aruncat destule colete.deci daca dispuneti de ceva banuti atunci cand trimiteti colete trimitetile k fiind valoare.astfel se asigura despagubire la stricaciuni.
bafta

_________________
SA FIE INTR-UN CEAS BUN


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 22 Dec 2008, 19:43 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
BenGos,

Bine ai venit pe forum.
Dar te-as ruga cu caldura sa citesti Regulamentul in primul rind,iar apoi sa postezi.
Te rog ca raspunsurile sau postarile sa fie la subiect si argumentate.
Multumesc.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 22 Dec 2008, 19:58 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Nici o problema.
Sper ca pe viitor postarile tale sa fie constructive si folositoare tuturor cititorilor,si sa fie despre ceasuri.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 22:10 
montana , asa dup acum ai spus , ne dai ceav sfaturi despre modul in care ar trebuii inpachetate sa nu se prinda astea de la posta ce avem in ele ? si care era vina ta ? ai zis ca o parte din vina iti apartine :(


Sus
  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 22:22 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Este greu sa nu fi furat.
Posta Romana are multi hoti in randurile sale.
Mie mi-a fost furat un Movado superb din colet .
Posta a furat de la mine si un Benrus cu tot cu colet .
Daca nu se fura din colet dispare coletul cu totul.
Am reclamat la Protectia Consumatorului si la Directia Postei si am ramsa cu buzele umflate.
Cu siguranta risti,nu pot estima cat dar risti,poti cumpara ieftin de afara dar riscul este mare
Din pacate optiunile sunt putine si extrem de scumpe.
Alege Fed Ex daca vrei sa cumperi din SUA este extrem de scump dar e sigur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 22:23 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
Si la fedex s-au intamplat din astea. stiu un caz recent cu ceas de mii de euro.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 23:41 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
La Fedex nu exista discutie, daca transportul e asigurat ei platesc fara sa circoteasca. Am patit eu cu un colet trimis de un prieten din State, nu a ajuns in 5 zile, am facut amindoi sesizare si in alte 5 zile avea banii in cont.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 23:50 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
grig scrie:
La Fedex nu exista discutie, daca transportul e asigurat ei platesc fara sa circoteasca. Am patit eu cu un colet trimis de un prieten din State, nu a ajuns in 5 zile, am facut amindoi sesizare si in alte 5 zile avea banii in cont.

Da dar in limita la 500$.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 23:50 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 1712
pentru SilQ:
despre modul cum sa se ambaleze ceasurile la transport a fost inceputa si detailata o discutie - aici!
Poate mai trebuie adaugat ca printr-o ambalare de "calitate" si riguroasa se elimina mult din potentialul de frauda. Lucratori postali din oficiile mari de tranzit cu siguranta pot afla ce este intr-un colet, important este sa nu fie tentati prin colete prost ambalate, livrari fara asigurare si tracking no. sau prin mentiuni explicite pe colet!
Si intre ei se suspecteaza sau se urmaresc si de aici nevoie de a actiona rapid, in cele cateva secunde ce le au la dispozitie prin diverse colturi.

Greseala mea principala in ce priveste coletul fraudat a fost ca (pentru prima si ultima oara) n-am insistat cu mesaje explicite la expeditor ca trimiterea sa se faca in cutie de carton si nu in plic cu folie cu bule (de fapt nici n-am stiut ca asa s-a facut expeditia) ce foarte usor a putut fi taiat si continutul "evaporat" dar culmea, o curea textila sa ramana cumva agatata in interiorul plicului.
Deasemenea acceptul ca expeditia sa se faca pentru o suma asigurata mai mica fata de valoarea de achizitie a ceasurilor.
Posta olandeza a facut despagubirea la valoarea asigurata in cateva saptamani dupa semnalizarea problemei.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 30 Dec 2008, 23:51 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2008, 13:41
Mesaje: 267
Eu am primit multe obiecte de la fratele meu din Spania prin posta Atlassib de ani de zile si nu am fost furat niciodata...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: ceasuri furate/pierdute
MesajScris: 31 Dec 2008, 00:03 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
La mine coletul a fost asigurat suplimentar la valoarea reala. 1% din valoarea coletului.
(si am platit si tva inca 19% din aceasta valoare :cry: , daca stiam asteptam pina venea el in tara...)

In concluzie, pe linga o ambalare serioasa, recomand din toata inima asigurarea, indiferent de curierul folosit, la toata valoarea. Mai ales daca pachetul vine din UE (nu se platesc nici un fel de taxe). Daca vine din USA, datorita tva, e o alta problema.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Ultima oară modificat de grig pe 31 Dec 2008, 00:09, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 121 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România