Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3405 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 227  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Iul 2021, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Un articol care arata adevarul despre relansarea Panerai: https://perezcope.com/2020/12/23/the-st ... -debunked/
Ce am inteles din foarte bine documentatul articol: marketing, povesti, minciuni. O partida de carti italo-hollywoodiana aranjata si trucata de mintea unui fotograf. Un mod ciudat in care un actor nu a fost ambasador oficial al brandului dar a jucat rolul ca nimeni altul.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iul 2021, 18:36 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Da...foarte adevărat
Revelator articolul.
Scris de niște celebri necunoscuți și bazat pe declarațiile unui "fotograf celebru" din Muntenegru.
Mare dreptate au.....niște ceasuri si o marca de tot rahatul....
Și strugurii.....si vulpea.......
Inseamna ca lumea e chiar plina de oamenii tampiti care stau pe liste de asteptare pt modele de zeci/sute de mii de euro....
Noroc cu revelatii de genul asta...

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iul 2021, 18:42 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Mare păcat ca sunt atat de inaccesibile ceasurile adevărate gen Certina,Oris,Longines și altele de genul...cu istorie adevărată

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: 17 Iul 2021, 20:09 
Neconectat

Membru din: 17 Iul 2021, 19:23
Mesaje: 3
ceasurile sunt ca niste opere de arta , este musai sa fie frumos, sa stea bine pe mana,sa te simti super cu el, si bineinteles sa functioneze perfect.
Cine stie cum se oate schimba quartul unui ceas?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 11:28 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
ate14 scrie:
catalin.v scrie:
A fost atins subiectul carcaselor de bronz cu avantajele si dezavantajele percepute.
Daca este trend... atunci nici Hamilton nu a ramas indiferent, desi nu imi pot imagina de ce ar ridica o carcasa din bronz pretul atat de mult fata de una din inox.
In toata splendoarea, Hamilton khaki mechanical din bronz asteapta iubitorii de cocleala.


Promit sa pun poze cu el cand o sa il iau :)


Chiar nu inteleg aceasta moda!
Mai am prieteni care viseaza la ceasul de bronz. Marketing? Nu stiu. Cred ca Plictiseala! De Aur, Otel, de Plastic, de Ceramica...etc. Amintesc ceasurile cu carcasa din lemn. Oamenii cauta tot timpul mai binele. In cazul asta se adevereste ca e dusmanul binelui.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Re:
MesajScris: 18 Iul 2021, 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
siciu scrie:
Cine stie cum se oate schimba quartul unui ceas?


https://youtu.be/xWBXxY2zD9o


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 17:07 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
marius111 scrie:
Da...foarte adevărat
Revelator articolul.
Scris de niște celebri necunoscuți și bazat pe declarațiile unui "fotograf celebru" din Muntenegru.
Mare dreptate au.....niște ceasuri si o marca de tot rahatul....
Și strugurii.....si vulpea.......
Inseamna ca lumea e chiar plina de oamenii tampiti care stau pe liste de asteptare pt modele de zeci/sute de mii de euro....
Noroc cu revelatii de genul asta...


Marius, ca iubitor si posesor de ["zeci/sute de mii de euro..."] Panerai, iti inteleg nervul ...
Ti se strepezeste Panaraiu' 'n gura cand o vulpe precum Catalin iti serveste asa articol ...

Daca mai luam in considerare si semnalarea lui Alex de acum 2 ani

Alexvintage scrie:
Inca o legenda fara substrat: Luminor-ul de la Panerai. :o
https://perezcope.com/2019/11/30/lumino ... ased-lume/


[cat si adaugirile binevenite ale lui Mircea], totusi apar niste semne de intrebare ...

O avea si Panerai, cumva, partea lui de contributie in istoria orologera, indiferent ca iti/ ne place sau nu, da' nu poti sa nu te intrebi, dupa ce citesti asemenea articole ce par bine documentate, ce i-o fi apucat pe acesti mici vulpoi sa se ia la tranta cu Richemuntii ...

Da' doare cand esti atacat la DNA-ul tau ..., dar hei! Scopul scuza mijloacele, nu?

Ca sa citam un clasic:

“Mâna întinsă care nu spune o poveste nu primește pomană. Fii profesionist, ce dracu'!”

Inventeaza si vinde ca un profesionist! Nu e misel ala care inventeaza povestea, e fraier ala care o inghite! Ia uitati-va la "amaratii" aia de Longines!? Ce daca au istorie si contributii cat treijdechintaledepanerai, unde sunt "oamenii tampiti care stau pe liste de asteptare pt modele de zeci/sute de mii de euro..." [...] ca la Panarai ... "și altele de genul...cu istorie adevărată" ...?

Haide breee, nu trebuie sa dai cu brandu' in alte firme ca sa arati ca brandu' favorit e mai tare ...

Povesti inventate sau romantate, Panerai vinde ... Mult ... Vinde status celor mai multi ... si multa placere mult mai putimilor impatimiti ...

Un Panerai il recunosti de la o posta ... Un Longines ... eeeeh, e alta poveste, pour les connaisseurs ;-)!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 17:09 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
The Deloitte Swiss Watch Industry Study 2020

https://www2.deloitte.com/content/dam/D ... 202020.pdf

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 17:33 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
Un articol din 2017, dar mi s-a parut edificator ...

THE EVOLUTION OF LUXURY WATCH CULTURE
By Cam Hassard

https://theupsider.com.au/spring-1883-a ... ydney/1810

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 18:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Initial nu am vrut sa raspund colegului Marius. Inteleg pasiunea lui pentru acest brand si omeneste vorbind, inteleg o fireasca ''incordare''.
Dar daca este sa sarim intr-o extrema fara a lua in considerare ca articolul care l-am postat este insotit de filmari care pot fi urmarite cu interviuri ale unor oameni din interiorul firmei, ingineri care au trait fix acele momente... atunci ce argumente mai pot fi aduse?
Sa contrazicem informatiile pentru ca, creierul a fost un fotograf din Muntenegru...? Care fotograf se invartea in lumea vedetelor acelor vremi, si ca era si prietenul bossului Richemont... adica si ce, nu...?
Ce am postat eu a fost un articol cu cifre, cu dovezi clare cand au inceput filmarile cu Stallone si cand a inceput el sa poarte Panerai, marturii/interviuri care pot fi urmarite. Astea nu sunt abureli, dar na... ramane sa credem ca strugurii sunt acri, e mai cinstit decat sa ii stim cu mucegaiul ascuns in marketing.
Eu nu am avut in vedere sa spun ca Panerai este altceva decat este acum. Am postat un articol care arata cum a ajuns in aceasta pozitie si cum marketingul inventeaza o poveste acolo unde nu este. Si nu mi-am exprimat opinia asta in premiera:
catalin.v scrie:
...Insa dupa cum stim (in acord, cred) marketingul ceasurilor (si nu numai) are in fundatie o poveste. Atat cat mai exista, daca a existat candva, daca nu - o inventeaza producatorul, ca sa gadile orgoliul/imaginatia celui care umbla la pitaci. Ca in cazul de fata, cand pune numele poreclei unui avion Junkers pe cadran.

Cred ca ce a scris colegul Achraf ar putea fi o tema de meditatie totusi, daca am compara trecutul/istoria macar a celor doua nume pomenite. Despre motivatia intrinseca pentru care cineva admira Longines in loc de Panerai, n-are rost sa aprofundam...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 18:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
catalin.v scrie:
Despre motivatia intrinseca pentru care cineva admira Longines in loc de Panerai, n-are rost sa aprofundam...


Daca puneam link-ul corect la articolul ultim mentionat de mine, mai gaseam niste raspunsuri!

Scuze de confuzie!

https://theupsider.com.au/luxury-watch- ... ution/1572

“Society has not evolved past status symbols,” says Gray. “If anything, they are more powerful now with the prevalence of social media, particularly Instagram, where you might oh so casually take a snap that happens to feature your Panerai.”


Suffice to say, when it comes to flaunting, we haven’t evolved much.

“Until the entire globe is psychologically reprogrammed by the greatest therapist of all time,” says Andrew McUtchen, Founder of Melbourne-based publication and watch authority Time+Tide. “Certain people will never lose the drive to express their status, on their wrist or anywhere else.”

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 18:51 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
În enumerarea mea Longines a ajuns din inerție și prea multa înflăcărare (mea culpa)
Ceasul meu de suflet și pe care voi încerca să nu îl vând niciodata e un Longines...
Dar ...ar trebui puțin analizate ambele fațete ale unei probleme.
Pt cine vrea istoria completa Panerai....ea exista și se poate consulta ( din pacate e doar Hard Copy și costa enorm)
Legat de prestația și alte lucruri pe care Panerai le aduce....e discutabil.
La mine nu a contat și nu conteaza asta câtuși de puțin.
Ca sa fiu sincer....eu am.inceput poveste de dragoste cu Panerai când mi-am cautat primul ceas adevărat....
Și.pentru ca am cautat elvețian,mecanic și cu pedigree si minim 47mm pentru a fi cât de cât ok pe mana mea de Silver Back :) Panerai a fost cel care a bifat toate cerințele.
Atat de simplu....
Și recunosc...ador designul "invechit" al lor......
Și sincer vorbind...daca ne uitam.putin la realizările lor tehnice ,și ma refer aici la acele minuni ale lor....nu stiu ca Longines sau Rolex sau mulți alții cu pretenții sa fi visat vreodată....
Scuze dacă am supărat pe cineva

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Iul 2021, 19:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Pe mine nu m-ai suparat si cred ca nici pe conul Achraf. Eu nu imi permit sa ma supar, ca nu ma tin balamalele. Boierul Adi are pielea prea tabacita de atatia ani ca sa il atinga subiectul iar daca si-ar dori, l-ar tine balamalele. El stie bine ce si cine reprezinta valoare, asa ca ma indoiesc ca scara lui de valori poate fi zgaltaita usor.
Cum a scris si dumnealui, Panerai nu poate fi ignorat decat din rea vointa. Este un nume acolo sus, toti o stim. Problema este ca nu toti stiu sau pot sa admita :wink: - cum a ajuns acolo...
In opinia mea, cam asta se intampla cand un brand devine mai mult status decat ceas. Nu stiu daca m-am facut inteles...
LE: apropo de istoria Panerai, Alex a scris candva putin si despre cele doua segmente ale trecutului acestui brand, si daca s-au intalnit ele undeva...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 00:43 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2016, 15:42
Mesaje: 264
Marius, eu inteleg ca ai nevoie de un ceas de 47mm dar a spune ca Panerai face minuni, afara de pret, e mult.
Daca Panerai face minuni atunci JLC sau Lange ce fac? Sa nu vorbesc de UN ca acolo e mana unui om cumparat.
Catalin nu a zis ca nu ai ceas bun. A zis ca baietii s-au ridicat prin marketing. Istorie incep sa faca abia acum. Sunt la moda.
Panerai e un ceas frumos cand e simplu. Cat mai simplu. De la ei as lua fix doua modele simple. Unul cu protectie la coronita si mecanic si altul cu anse vintage. Restul sunt ca pomul de craciun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2021, 07:35 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8187
bongiorno scrie:
Marius, eu inteleg ca ai nevoie de un ceas de 47mm dar a spune ca Panerai face minuni, afara de pret, e mult.
Daca Panerai face minuni atunci JLC sau Lange ce fac? Sa nu vorbesc de UN ca acolo e mana unui om cumparat.
Catalin nu a zis ca nu ai ceas bun. A zis ca baietii s-au ridicat prin marketing. Istorie incep sa faca abia acum. Sunt la moda.
Panerai e un ceas frumos cand e simplu. Cat mai simplu. De la ei as lua fix doua modele simple. Unul cu protectie la coronita si mecanic si altul cu anse vintage. Restul sunt ca pomul de craciun.


@bongiorno - iti dau dreptate chiar si la ultima fraza, desi e chestie stricta de gust. Cred ca si eu am multe ceasuri care in ochii unora sunt pom de craciun (vezi Paul Picot Firshire 3000 Regulator Reference: PP 0740S) care in ochii colegului / prietenului Alex Clej

Alexvintage scrie:
Se asorteaza perfect cu un costum de clovn. :lol:


sau ca sa il citez pe colegul / prietenul Catalin:

catalin.v scrie:
Dar cum frumusetea sta in ochii privitorului, nici conu' Adrian nu poate fi invinuit dar nici noi care nu-l apreciem.
Personal am ridicat deseori din sprancene pe diversitatea gusturilor domniei sale: de la ceasuri ultra slim la bulk-uri cat cartoafa, de la eleganta rafinata la aspect de buturuga cioplita - asta am vazut la ceasurile 'mnealui.


In rest - ramane cum am stabilit ... aici:

viewtopic.php?f=4&t=36377&hilit=panerai+atat+scump

Si eu vreau in colectia mea cateva Panerai, ca nu o sa le am aproape sigur niciodata ... e alta chestie!

Panerai 065 (FP 6850) Radiomir Platinum SE
PAM 073 Radiomir White Gold 40mm w/diamonds FP 11.53
OP V automatic chronograf 2000 flyback PAM045
Luminor Chrono Automatic W. Gold AMG PAM 105, L.E. 55

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3405 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 193, 194, 195, 196, 197, 198, 199 ... 227  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România