Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3405 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194 ... 227  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Mar 2021, 01:53 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Achraf scrie:
gherghin nicolae scrie:
Categoric Rolex-ul...Pentru ca tradiție...pentru ca fiabilitate, pe scurt, pentru ca Rolex :) !


Nic=Rolex ... dar cum am spus ... de gustibus ...


Cat priveste traditia ... n-ai prea nimerit-o, aici Omega e vataf ... , iar la fiabilitate, nu cred ca este peste Omega .. si nici chiar peste Seiko ...



Este, este, cum sa nu fie .
Omega, vrea sa fie ce n-a fost vreodata si se pare ca a cam dat-o in gard , si nu o data.
Despre Seiko , niciodata , repet niciodata nu o sa fie altceva decat cum zici tu, marketing ...Desi nu am si nu voi avea vreodata GS , nu-mi doresc si consider ca nici un sfert din cat cer ei nu merita. Rolex-ul este conservator , rar schimba ceva ce merge bine, inclusiv vanzarile si revanzarile celor second-hand merg bine,preturile ceasurilor lor nu numai ca se pastreaza ci chiar cresc . Greu sa-ti dai seama pana nu ai asa ceva.
Sunt clase si categorii diferite , asa au fost si asa vor ramane .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 08:56 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
gherghin nicolae scrie:
Achraf scrie:
gherghin nicolae scrie:
Categoric Rolex-ul...Pentru ca tradiție...pentru ca fiabilitate, pe scurt, pentru ca Rolex :) !


Nic=Rolex ... dar cum am spus ... de gustibus ...


Cat priveste traditia ... n-ai prea nimerit-o, aici Omega e vataf ... , iar la fiabilitate, nu cred ca este peste Omega .. si nici chiar peste Seiko ...



Este, este, cum sa nu fie .
Omega, vrea sa fie ce n-a fost vreodata si se pare ca a cam dat-o in gard , si nu o data.
Despre Seiko , niciodata , repet niciodata nu o sa fie altceva decat cum zici tu, marketing ...Desi nu am si nu voi avea vreodata GS , nu-mi doresc si consider ca nici un sfert din cat cer ei nu merita. Rolex-ul este conservator , rar schimba ceva ce merge bine, inclusiv vanzarile si revanzarile celor second-hand merg bine,preturile ceasurilor lor nu numai ca se pastreaza ci chiar cresc . Greu sa-ti dai seama pana nu ai asa ceva.
Sunt clase si categorii diferite , asa au fost si asa vor ramane .


Dictum sapienti sat est!

Oare? Nu prea!, pen' că ...

"Veni, vidi ... Dixi!" [asa vrea muschiu' de moderator?!]

Pai cum rezolvi tu rasucirea asta neuronala? :lol:

"Despre Seiko , niciodata , repet niciodata nu o sa fie altceva decat cum zici tu, marketing* ...Desi nu am si nu voi avea vreodata GS , [...] Rolex-ul este conservator [..]. Greu sa-ti dai seama pana nu ai asa ceva."

*Nu am zis asa ceva referitor la Seiko.

Păi n-ai avut GS dar ... Dixit!?

Păi ce ... Rolex ai avut? :lol: Zic Rolex, Nic ... nu bucățele de Rolex ...

Zicerile astea musculare / musculoase, imperatoare, par a fi formulate de guru-ul ceasurilor Omega si Rolex, care după o viață de colecționare si documentare exhaustivă, certificate de publicarea in Nature / Science [a se citi / căuta echivalentul acestora in orologerie] a celei mai relevante cercetări comparate, a decretat: "Pi*ați-vă pe Omega, fraților! Rolex rulz!" :lol:

Dar nu e cazul tau ...

Articolul respectiv descria tehnic ceasurile respective. Tu ai introdus arbitrar o chestie de (pseudo)status.

Si ca sa te citez oarecum ... Nu am avut pină acum un Rolex (ma rog, am avut ... dar tot cam ca al tau! :lol: ) [dar sigur o sa am unul adevărat odată! :wink: ] - însă pot sa spun ca sunt ceasuri excepționale. Asta nu exclude faptul ca Omega si Seiko nu sunt ceasuri la fel de excepționale ... si exista altele "si mai exceptionale" :lol: ca Rolexu' ...

Dixit? :?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 11:45 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
https://youtu.be/lwk5OUII9Vc. :lol:

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
gherghin nicolae scrie:
Omega, vrea sa fie ce n-a fost vreodata si se pare ca a cam dat-o in gard , si nu o data.


Aici îți dau dreptate, intuind că te referi la "competiția" cu Rolex...ar fi mult mai bine pentru ei să-și dorească sa fie din nou ce AU FOST. :wink:

Altfel, Achraf are dreptate, Rolex sunt ceasuri excepționale. :)

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 14:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
controller scrie:
Aici îți dau dreptate, intuind că te referi la "competiția" cu Rolex...ar fi mult mai bine pentru ei să-și dorească sa fie din nou ce AU FOST. :wink:


Aici cam sunt si eu de acord, dar mie imi plac spusele explicite/ nu cele implicite / intuite.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 16:06 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Off, off.....si pe romaneste si pe engleza.

De cate ori pomenim rolex, omega si mai stiu eu ce, imediat creste tensiunea arteriala si rolexu’ e vinovatu’.

“Domne, ca e bun dar nu imi place”
“Domne, tu sa nu vb ca nu ai avut si nu cunosti”
“Domne, Omega are istorie mai bengoasa”
“Domne, ca Rolex are mecanisme simple”
“Domne, ca Omega a ajuns pe Luna”
“Domne, ca Rolex a ajuns in groapa cu Mariana”
“Domne, ca Rolex e ceas de parvenit”

Atat va zic, plecand de la considerentul ca nimeni nu e vreun Jiji Becali, Banghelie sau Veorel Catarama, fereasca sfantu’ sa te plictisesti de Omega, GS...Zenith sau GP....si sa vrei sa-l vanzi, sa vezi cum te uiti ca milogu’ in traista dupa bani.

Singurul care isi pastreaza valoarea este Rolex. Celelalte ceasuri si-o iau in freza original, vorba lu’ Baudelaire. Minus 25-40% din pretul de nou, imediat ce ai iesit din magazin.
Asa ca luati ce ceas vreti dar sa nu plangeti dupa bani dupa aia.

Bine asta e doar un aspect....in rest, Rolex e cu doua clase peste Omega si GS daca analizezi ceasul per-ansamblu.
Pe mine, ma lasa rece ce ceas (scuzati cacofonia) isi ia unu’ sau altul, fiecare da banii pe ce vrea tricepsu’ lui, dar asta ca Omega e pe acelasi nivel cu Rolex sa i-o ziceti lu’ Bolsonaro, nu mie.

Vant din pupa!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 16:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Hai sa ne intelegem:

daca ar fi (fost) o discutie intre 30-50 ceasornicari (de nivel Burlan / Rotariu minim) si nu intre pasionati / colectionari (mai mult sau mai putin ageamii / informati) care sa spuna PE DATE TEHNICE ca Omega este net inferior / superior Rolex (pe amaratii aia de la Seiko nu-i mai pomenim!) atunci am fi acceptat toti verdictul!?

Din pacate si Mircea a introdus in discutie exact acelasi element - "valoarea" (Pam-Pam!), care are o componenta obiectiva (cerere / oferta pe piata - daca nu intervin ceva "forte oculte" - si in cazul Rolex & PP stim cam despre ce este vorba) si una subiectiva (nu mai detaliez).

Am crezut ca nu vorbim nici de colectionari (subiectivi prin definitie) si nici de investitii (aici Mircea are dreptate; eu, daca as vrea sa investesc, as cumpara Rolex).

Tehnic vorbind, vreau sa stiu daca si cu cat este mai bun Rolex comparativ cu Omega. Ar fi interesant sa stim si costurile de productie.

Am fost membru pe grupul Yahoo! "Whatchmakers_repairs" (eram un intrus, dar m-au acceptat!) timp de vreo 10 ani si n-am auzit NICIODATA acolo vreun ceasornicar sa faca vreo afirmatie in acest sens. Oculta Mondiala ... :?

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 16:52 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
@Achraf
Cauta tu pe forum parerea lui Claudiu, unde explica de ce Rolex este peste Omega.

Cand discutam un ceas, ne referim la toate aspectele, cum eu muncesc la patron ptr banii mei, ma intereseaza sa nu arunc cu banii aiurea.


Am mai povestit......am strans bani cativa ani sa imi iau un ceas “ca lumea”. Am ajuns la Omega vs Rolex si ce crezi ca am luat?.......pam-pam Omega. Pe hartie, Omega Seamaster Planet Ocean “made more sense” decat un Submariner (la vremea aia gaseai orice Sub in magazin, inclusiv Kermit). Sub era cu vreo 20% mai scump, daca imi aduc bine aminte.
De ce sa imi iau eu Rolex ca tot taranu’.....sa dau bani in plus, cand eu, pasionat, stiu mai bine ca Omega asta e la fel de bun?!!! sau chiar mai bun! ca a co-axial, revolutionar!

Deci, am luat Omega, co-axial, tata de mata, ciumecao, nr 1 pe Vidigal. Dupa cateva luni, ceasul a ajuns in Elvetia ca coaxialu dadaea rateuri. Dar era pe garantie, e ok.
Am purtat ceasul multi ani, a fost superb in rest. Un ceas bun, bine facut, mergea bine, bun la toate. Il recomand si acum......DAR ani mai tarziu, mi-am dat seama ca Rolexul era superior la multe capitole.
Nu mai vorbesc ca un Submariner sau un GMT luat atunci, acum valora de 2-3 ori fata de cat dadeam pe el.
Cand mi-am luat inima in dinti si am vandut Omega si inca un ceas, am luat un Explorer 2 sh si am inteles din experienta care sunt diferentele. E pur si simplu un produs superior, mai bine facut.
De ce? Cauta postul lui Claudiu unde explica punctual.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 18:04 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Mircea, lasă-l !
Atitudinea asta de Șoșoacă masculina a forumului din păcate o cunoaștem noi, cei mai vechi ai forumului.
Despre zicerile vis a vis de Nicola (bine ca nu a plecat din târg cu tot cu mana vânzătorului ...sau ma rog ceva de genul...) plus atacul asupra lui Mihai , care-i la primul lui Rolex, deși doar Air King , plus ce-mi scrie mie (dar știu...încerc sa devin imun , deși m-am vaccinat cu Astra Zeneca din lotul ala ! :) ) Rolex-urile deținute in timp de mine, in număr de vreo 10 , niciodată din bucăți , dar mno...știm atitudinea cuiva care polisheaza excesiv ceasurile ...ce sa-i faci . Aproape zilnic veneau la Birou astfel de domni , care cu atitudinea lor pseudo-științifică de atoateștiutori dau verdicte prin atac la persoana , repet am devenit imun.
Pana când nu ai un Rolex, nu ai ce sa comentezi draga Adi ..Păcat, mare păcat ca ești totuși profesor. Deși profesorii ar trebui sa aibă o altfel de atitudine fata de fiecare dintre cei aflați aici pe forum, nu o atitudine de superficiala superioritate . Însa bine ca multi suntem cei care știu , sau te știu .
Rolex rulz !!!

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 18:39 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
@nic
Mie imi place sa dezbat subiectul, desi l-am tot dezbatut.....Cum ziceam, am fost in ambele tabere.
Stiu argumentele ambelor parti, le-am folosit si eu.
Nu ma intereseaza ca unul e profesor sau lautar....mie imi place diversitatea, oricum.

Eu va zic ce cred eu si atat. Argumentele mele implica experienta cu ambele marci.
Acum, mai departe fiecare crede ce vrea si cumpara ce vrea.


@achraf
am gasit ce a postat claudiu despre Rolex vs Omega

viewtopic.php?f=19&t=35026&hilit=Rolex&start=15

Ambele articole citate de Mircea sunt interesante,primul fiind din punct de vedere al servisarii ceasurilor,in speta a esapamentului,iar cel de-al doilea prezentand un punct de vedere dintr-o pespectiva de brand development cu atingeri tehnice.
Eu am avut la service toate mecanismele la care s-a facut referire,atat de la Rolex cat si de la Omega.Cu toate acestea nu ma simt in masura sa dau un verdict definitiv.
Personal,prefer de la Omega anumite calibre/modele mai vechi,decat cele noi.
Eu vad Rolexul ca un ceas care a dezvoltat un mecanism pe care apoi de-a lungul anilor l-a rafinat pana aproape de perfectiune.
Omega este un tanar care aspira la ceea ce este Rolexul,dar ca orice tanar nu are rabdare si vrea sa "arda" anumite etape printr-un marketing agresiv si bazat pe necunoastere si indiferenta tehnica .
Despre esapamentul Coaxial am mai scris pe Forum.Rezumand,acesta inca nu este ce trebuie,mai trebuie probabil rafinat,este un melanj de esapament cronometru cu Chinese Escapement din punctul meu de vedere,dar care nu si-a atins scopul pentru care a fost dezvoltat si prezentat in prima instanta,anume un esapament care nu necesita ungere.Ei bine se pare ca necesita ungere,sunt si uleiuri special dezvoltate pentru acest esapament,asa ca acest scop nu l-a atins.Si atunci nu vad care este avantajul unui esapament doar mai complicat,dar care nu aduce beneficii.Omega vede avantajul...marketingul agresin cu care sa "arda"etapele pe care Rolexul le-a parcurs cu rabdare de=a lungul anilor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 18:46 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Mircea scrie:
@Achraf
Cauta tu pe forum parerea lui Claudiu, unde explica de ce Rolex este peste Omega.


Pai nu asta am cerut si eu?
O sa caut! Ca mi-ar prinde bine sa aflu ca orice "Rolex ever" bate de departe orice "Omega ever". Tehnic vorbind.
Dar ar fi doar parerea unui singur reputat ceasornicar. Ce am intrebat eu este daca aveti informatii care sa arate ca parerile majoritatii ceasornicarilor reputati converg in directia asta, din punct de vedere tehnic. Restul e stiut, a punctat Mircea cu chestiile de marketing, atat la Omega cat si la Rolex. Si restul restului e gaunosenie, goana dupa status si parvenitism. Atat la snobii posesori de Omega, cat mai ales de Rolex (noroc ca mai sunt si adevarati iubitori de Rolex si de Omega, care cumpara ceasurile astea minunate nu pentru status ...)
By the way, ca fan inrait al lui Roger Federer mi-as cumpara cu mandrie acest ceas
https://www.rolex.com/world-of-rolex/ev ... watch.html
[odata si odata o sa mi-l cumpar!]

@ Nic, esti un Domn! Merci pentru complimente! Chapeau! Cheers!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 18:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Mircea scrie:
@achraf
am gasit ce a postat claudiu despre Rolex vs Omega

http://ceasornicar.ro/forum/viewtopic.p ... x&start=15


Merci Mircea. Nu mi se pare ca parerea lui Claudiu este transanta 100% in favoarea Rolex. Dar e cu un mic + in favoarea Rolex.
Ma intreb daca in ultimii ani (Claudiu a scris in 2017) s-au mai imbunatatit lucrurile cu co-axialul de la Omega, asa cum le vede Claudiu.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Mar 2021, 19:05 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Achraf scrie:
Mircea scrie:
@achraf
am gasit ce a postat claudiu despre Rolex vs Omega

viewtopic.php?f=19&t=35026&hilit=Rolex&start=15


Merci Mircea. Nu mi se pare ca parerea lui Claudiu este transanta 100% in favoarea Rolex. Dar e cu un mic + in favoarea Rolex.
Ma intreb daca in ultimii ani (Claudiu a scris in 2017) s-au mai imbunatatit lucrurile cu co-axialul de la Omega, asa cum le vede Claudiu.



Ideea e asa, parerea lui Claudiu e similara cu a mea si cu a multora din domeniu cu care am contact.

O doza de subiectivism o sa fie mereu dar, per total, e o distanta mare intre Omega si Rolex la momentul actual.

Eu nu vad achizitiile ca pe o investitie, insa prefer sa fac achizitii la care sa nu pierd la revanzare caci vreau sa mai incerc si alte modele, asa ca le vand cand ma plictisesc.
La momentul actual, un Omega nou, la 5-6k de euro, e o achizitie rea. Personal, as da banii aia pe un Oyster Perpetual sh.

Am avut, am si probabil voi avea ceasuri Omega. Dar nu le cumpar noi, cumpar SH cu 30% mai putin....sau vintage, unde Omega are mult mai mult haz decat la ceasuri moderne.


Oricum, un ceas nu se reduce la mecanism. Vb mereu de o serie de criterii cand analizam un ceas.
Mecanism, carcasa, baratara, cadran, precizie...lume!

Mie bratara mi se pare printre cele mai importante, iar oysterul de la Rolex e deja in alta liga. De fapt, vred ca e cea mai buna bratara care exista, mai ales in varianata cu oysterlock! E unul dintre motivele ptr care am luat Explorer 1. A ramas singurul model sport (si E2) cu bratara oyster mata
si oysterlock.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Mar 2021, 16:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
GS - https://youtu.be/6UG23hHG5Eo

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2021, 07:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
GO - https://www.glashuette-original.com/en/ ... -01-03-30/

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3405 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 188, 189, 190, 191, 192, 193, 194 ... 227  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România