Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 04:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 20 Ian 2022, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Imagine
Inainte de a scrie despre impresiile mele subiective fata de acest ceas voi prezenta niste informatii generale.
Ceasul este fabricat in Germania din cate am inteles la fabrica de ceasuri din Ruhla. Cineva de pe un alt forum de specialitate, in urma unei intrebari, a primit un mail oficial chiar de la directorul companiei PointTec, in care i se raspundea detaliat referitor la un ceas Zeppelin asemanator: Cadranul este facut in Germania, Limbile sunt facute in Franta, Curelele sunt facute in Germania/ Italia, Mecanismul Sellita este facut in Elvetia, Designul, Montajul si Controlul Calitatii este facut in Germania. Singurul element facut in China fiind carcasa.
Zeppelin are ceasuri cu o puternica amprenta de design proprie, cu multe paliere de preturi in functie de performante si mecanisme. Zeppelin 7108-4 LS 120 Rome Moon Phase chiar daca este un ceas ce ajunge in unele locuri chiar la 800e, din fericire se poate gasi de multe ori si la promotii chiar sub 450e. Deci acesta din urma cred ca este pretul rezonabil.

Designul

Imagine

Imagine

Imagine
Imi place enorm designul acestui ceas si de aceea voi vorbi mai mult despre acest aspect. Limbile subtiri dar si desenul cadranului foarte filigranat dau ceasului un aspect foarte fin si delicat. Contrastul dintre limbile negre si cadranul alb (un pic perlat) dau ceasului un aer vintage cu o frumusete discreta, irezistibila pentru gustul meu. Limbile au spre capete niste cerculete ce aduc aminte de ceasurile vechi de buzunar. Complicatia fazelor Lunii este accentul de culoare bine venit al acestui ceas. Fara aceasta pata de culoare ceasul ar fi fost prea sobru si auster. Astfel Luna si stelele aurii pe fundalul albastru inchis "inveselesc" si intregesc cromatic acest ceas. Marginile laterale ale carcasei din otel inoxidabil, lustruite si usor bombate confera si ele ceasului un aspect de piesa veche. Deasemenea capacul de pe spate este transparent dezvaluind un mecanism superb finisat cu embosari ingrijite. Toate finisajele acestui ceas sunt atent lucrate in cele mai mici detalii. Ceasul "radiaza" calitate si bun gust inca de la prima vedere! Chiar daca mie nu imi plac ceasurile mai mari in diametru de 39mm, acest Zeppelin, cu ai sai 41mm, este o exceptie fericita pentru ca are un cadran aerisit si bine proportionat.
Dupa parerea mea finisajele si designul se ridica la nivelul multor ceasuri mai scumpe, poate chiar extrem de scumpe! Cureaua este din piele de aligator foarte moale si confortabila. Sunt sigur ca acest ceas se potriveste foarte bine si cu o curea neagra dar cred ca o curea albastra inchis s-ar asorta cel mai bine. Singura parere de rau este ca ceasul nu are geamul din cristal safir...Asta este! voi fi astfel obligat sa am grija si mai mare de el.

Mecanismul

Imagine

Imagine
Ceasul are un mecanism elvetian Sellita SW280-1 care are la baza Seria ETA 2800. Numarul "1" de dupa "SW280" am inteles ca indica versiunea imbunatatita a sistemului automat de intoarcere, facandu-l mai rezistent. Mecanismul are 28800 bph, 26 de rubine cu o rezerva de 38 ore.
Complicatia fazelor Lunii se seteaza usor si am inteles ca la mecanismul ceasului meu trebuie compensata manual doar o data cam la trei ani. Functia aceasta nu este doar una estetica pentru mine ci i-am gasit si o utilitate, eu fiind pasionat de astronomie si privesc des cerul prin telescoape si binocluri.

Acuratetea
Probat pe timeanddate are o abatere de zero secunde pe zi!!! Aceasta acuratete am probata-o timp de 5 zile purtat normal la mana, dar ajutat de pozitionarea in timpul noptii intr-o anumita pozitie de compensare (vertical cu"12" in jos). Aceasta pozitite am gasit-o dupa ce ce l-am testat pe un soft android care mi-a dat rezultate excelente. Cu remontorul in sus are 0s/z. Cu remontorul in jos are +3s/z. Cu cadranul in sus are +2s/z. Cu "12" in sus are +2s/z. Cea mai mare diferenta intre pozitii este intre +4s/zi cu cadranul in jos si -2s/zi cu "12" in jos. Beat error intre 0.2ms si 0.4ms. Deci "inima" elvetiana a acestui ceas este perfect sanatoasa (deocamdata).

Concluzii
Chiar daca Zeppelin nu este un nume cu rasunet, eu cred ca tocmai asistam la construirea unei frumoase traditii pentru ca designul, performanta si calitatea nu lipsesc de la aceste ceasuri cu preturi relativ decente.
Sunt interesat si astept cu interes orice parere sau informatie interesanta despre acest ceas sau brand. Si multumesc pentru rabdarea acordata!


Ultima oară modificat de Doruceas pe 20 Ian 2022, 13:03, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2022, 12:26 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
pacat ca nu pot vedea si pozele...

oops - acum se vad :)

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2022, 17:28 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Felicitări pentru ceas, este chiar frumos, și mulțumiri pentru review-ul amănunțit. Am citit cu plăcere și mi-ar plăcea să vedem mai des asemenea postări ample pe forum. La mai multe!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2022, 17:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Felicitari si de la mine, un bauhaus frumos, la un pret corect....sa te bucuri de el!
Meritoriu faptul ca nemtii au ales un mecanism "elabore" sau similarul de la Sellita.....
Multumiri pentru review :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2022, 18:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Felicitari pt ceas!
Multumim pt prezentare.

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2022, 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Multumesc, si ma bucur ca va place si voua, lucru ce imi mareste bucuria fata de acest ceas nou! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Imagine

L-am verificat in fiecare zi pe timeanddate la ora fixa si Zeppelinul a acumulat doar un total de 2 secunde in 10 zile!!!
Atasez mai jos noile rezultate ale acuratetii si erorii de bataie. Noaptea pe noptiera a stat cu "6 up", in pozitia asta compensand "graba" de +2s din timpul purtarii la mana. Beat error este intre 0ms si maxim 0.4ms in functie de pozitie. Sunt uimit de aceasta acuratete. Amplitudinea am testat-o pe un aparat de la ceasornicar si este de 295. Am observat ca telefonul meu are microfonul foarte bun, iar softul pare bine calibrat pentru ca l-am comparat cu aparatul profesional de la ceasornicar si a dat cam aceleasi rezultate.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 13:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Ceasul este foarte frumos, sa te bucuri de el!
Ciudata putin informatia legata de carcasa, dar poate e valabil doar pentru acest model?
Eu citisem undeva ca fix carcasele le fac ei, chiar se mandreau cu asta, iar la Zeppelinul pe care il am si eu, carcasa este foarte bine finisata, as spune mult peste pretul ceasului. Nu mai stiu unde am citit, deci poate era doar un zvon.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 14:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Multumesc ate14
Intradevar tot ce se poate ca doar la unele modele carcasele sa fie facute in China, deci nu la toate modelele. Raspunsul parea foarte la obiect in mailul acela si se referea la modelul interlocutorului respectiv (trebuie amintit ca postul respectiv a fost scris in 2014-As da un link dar nu stiu daca regulamentul imi da voie). In mailul citat, directorul PoinTec spunea ca au cativa producatori de carcase foarte buni in China la care apeleaza uneori firme mai mari chiar si din Elvetia! (asta mi se pare si mai ciudat!). Dar oricum ar fi adevarul, realitatea este ca intradevar finisajul carcasei este impecabil si la modelul meu, exact cum l-ai descris si tu la modelul tau...in definitiv asta conteaza! Tu ce model de Zeppelin ai ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Imagine

Imagine

E doar un model cu Myiota, dar cum ziceam, m-a surprins carcasa.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 18:03 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Felicitări!
Un ceas frumos,curat ,elegant și corect!
Sa il porți sănătos!

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 19:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Multumesc marius111!
ate14 este tare frumos si Zeppelinul tau. Intradevar are o carcasa elaborata si frumos finisata!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 21:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@Doruceas: intradevar, este frumos, sa te bucuri de el. Poate pui si alte poze in care cauti sa focusezi carcasa. Din pozele puse, nu prea iese in evidenta.
@ate: ai dreptate, carcasa la al tau este fabuloasa.
Avand si eu un Junkers care este produs de PoinTec, banuiesc ca si carcasa lui ar fi in aceleasi standarde de calitate :roll: ? Pe mine nu m-a impresionat in mod deosebit.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2022, 23:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Aug 2011, 15:15
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
catalin.v multumesc!
La sugestia ta pun niste poze cu carcasa si finisajele de pe capac. Carcasa nu este foarte elaborata in detalii la modelul meu, dar forma ei este foarte atent proiectata. Astfel peretii laterali ai carcasei sunt bombati exact ca la un ceas de buzunar vechi, aspect ce imi place foarte mult la acest Zeppelin. Practic acest ceas nu are nici o muchie asemanandu-se cu o piatra slefuita de apa (vezi poze). Racordarea intre geam carcasa si capac se face foarte lin. Daca prin absurd i se vor taia ansele acest ceas va deveni un ceas de buzunar veritabil :D

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Ian 2022, 01:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Foarte frumoasa carcasa, cu adevarat, fara muchii. Iar capacul spate pare periat, parca ii da si mai mult farmec asa, cu putina diferenta de finisare.
Un ceas pe cinste! O prezentare frumoasa! Mai mare placerea sa citesti asa review! Cat de frumos ar fi forumul daca s-ar inmulti aceste postari!
Junkersul meu e minciuna pe langa acestea doua...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România