Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 10:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 24 Sep 2012, 20:28 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Superb ceasul! Imi pare foarte rau ca nu am reusit sa-l cumpar...
Cat a costat revizia, fara bratara?
Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 24 Sep 2012, 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
180e costa revizia completa - mecanism, schimbare capsule sulfat de cupru, reumplere cu Ar, service bezel + mecanism si teste de etanseitate.

Totul a fost acoperit de garantie, am platit practic doar bratara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 28 Dec 2012, 23:53 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2012, 22:15
Mesaje: 93
Localitate: timisoara
-apropo de sinn...am tot citit pe aici despre el si am descoperit :) ...acest site...:http://www.jurawatches.co.uk/collections/sinn-watches/gender-mens ,eu zic ca este o sursa de inspiratie :wink:

_________________
* Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii *
**Când îți dorești ceva cu adevărat, tot universul conspiră pentru îndeplinirea visului tău **


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 28 Dec 2012, 23:55 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2012, 22:15
Mesaje: 93
Localitate: timisoara
-am omis sa postez asta: http://www.amazon.com/s/ref=sr_nr_p_4_0 ... =379273011 , privitor la bell&ross...frumoase ceasuri,dar parca nu se compara cu sinn :wink:

_________________
* Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii *
**Când îți dorești ceva cu adevărat, tot universul conspiră pentru îndeplinirea visului tău **


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 28 Dec 2012, 23:59 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2012, 22:15
Mesaje: 93
Localitate: timisoara
-tot eu...scuze daca am postat aiurea,darb tare m-am bucurat ca am gasit link catre un sinn...mai ales ca am inteles ca cineva cauta informatii...m-am bucurat ca un copil care-l ajuta pe prietenul lui...deci inca odata scuze... :D

_________________
* Mințile luminate discută idei; mințile mediocre discută evenimente; mințile mici discută oamenii *
**Când îți dorești ceva cu adevărat, tot universul conspiră pentru îndeplinirea visului tău **


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice SINN
MesajScris: 30 Dec 2012, 03:56 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mar 2007, 14:44
Mesaje: 1031
Localitate: Constanta.
Clipper scrie:
reumplere cu Ar

Nu l-au umplut cu Ar, l-au umplut cu N.

_________________
SATELLITE WAVE


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 29 Ian 2013, 21:50 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Este inadmisibil....un ceas Sinn cu mecanism Vlajoux sa coste 3000 euro??
O fi el frumos si finut dar nici asa...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 29 Ian 2013, 22:02 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
La acesta va referiti?
http://www.sinn.de/en/Modell/757_S_UTC.htm#


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 29 Ian 2013, 22:20 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
GEO scrie:
Este inadmisibil....un ceas Sinn cu mecanism Vlajoux sa coste 3000 euro??
O fi el frumos si finut dar nici asa...


Numai un model?

Numai Sinn?

Din păcate, prețurile au luat-o razna de mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 30 Ian 2013, 12:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Pai daca 3000 e inadmisibil, atunci IWC, Breitling, Panerai etc ar trebui impuscati de la portar la CEO :lol:

Si inca ceva, cred ca ar timpul sa intelegem ca nu un mecanism costa atat, ci un ceas ce contine acest acest mecanism.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 31 Mar 2014, 02:44 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2011, 21:45
Mesaje: 459
Localitate: Bucuresti
Din moment ce exista aceasta rubrica dedicata, m-am gandit ca e mai potrivit sa postez aici. Daca vreun moderator considera ca locul acestui post este mai potrivit la "Noutati, aparitii ceasuri noi, stiri interesante, etc.", va rog sa il mutati acolo.


La Basel world 2014, cei de la Sinn au venit cu cateva noutati. Dintre ele, un model mi-a placut in mod deosebit, anume http://www.sinn.de/en/Modell/6052.htm.

Imagine

Ca si restul ceasurilor din seria Frankfurt Financial District, si acesta vine cu ceva in plus pe langa eleganta si sobrietatea specifice acestei serii. In cazul de fata este vorba despre un Valjoux 7751 modificat de catre cei de la Sinn si denumit SZ03 (http://www.sinn.de/en/Technology_Glossary.htm#sz03) ca sa arate si numarul saptamanilor dintr-un an (subcadranul de la ora 6) in loc de clasicul moon-phase si sa aiba 60 de minute pentru subcadranul de minute de la crono, si nu 30 de minute cum ar fi avut in mod normal. Desi sunt un fan al ceasurilor cu moon-phase, acest model mi-a placut chiar mult cand l-am vazut pe viu, si ideea lor de a nu merge tot cu un moon-phase mi se pare foarte inspirata ca diferentiere fata de restul brand-urilor care folosesc 7751.

Acum, o potentiala intrebare ar fi: cum se poarta? Daca ne uitam la restul ceasurilor din gama Frankfurt Financial District, acest model e printre cele mai mari din perspectiva dimensiunilor la cei 41.5 mm ai sai (alaturi de Sinn 6090 si Sinn 6099). Raportandu-ne la tendintele din prezent, e un ceas mediu. Personal, mi se pare ca se poarta destul de mare datorita faptului ca nu are bezel. Pentru conformitate, am pus mai jos o poza cu acest ceas la mana mea (incheietura mea are 15.5 cm), o poza cu el langa Omega 2254 (care are tot 41.5 mm), si o alta poza cu un Sinn 6060 care are 38.5 (si mi se pare ca are dimensiunea optima).

Wrist shot Sinn 6052
Imagine


Comparison Sinn 6052 vs Omega 2254
Imagine


Wrist shot Sinn 6060
Imagine


In ceea ce priveste finisarile si restul detaliilor, ceasul mi se pare ca se prezinta foarte bine. Pe viu arata mult mai bine decat am reusit sa il surprind eu in poze, iar efectul creeat de catre ceea ce ei numesc "Black-electroplated dial with sunburst decoration" este foarte fain.
Imagine


Un alt detaliu care mi-a placut mult la acest model, si cu asta imi propun sa nu mai lungesc prea mult aceasta scurta prezentare, consta in felul in care au gravat rotorul.
Imagine


In ceea ce priveste pretul, acest ceas nu este deloc unul ieftin (ca mai toate din gama Frankfurt Financial District). La putin sub 4k euro, va avea o competitie puternica din partea altor brand-uri mult mai cunoscute. Spunea cineva pe wus despre Sinn-ul 6099 ca ii place, dar din moment ce costa cat un Speedy, mai degraba si-ar lua un Speedy. Aceeasi logica e valabila si in cazul acestui model si cred ca e un punct de vedere de luat in seama, dar totodata tind sa cred ca sunt destui si cei care apreciaza ceea ce livreaza cei de la Sinn din perspectiva calitatii si a tehnologiilor folosite si vor vrea ceva mai aparte pentru 4k :wink: .

In speranta ca v-a placut acesta scurta prezentare, va doresc un inceput de saptamana cu spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 07 Mai 2014, 13:05 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2010, 22:11
Mesaje: 89
am citit to threadul ......si nu m-am lamurit daca se poate sau nu cumpara sinn din romania ?

pe site-ul lor romania nu exista ..... magazinul cu ceasuri germane nu mai exsita :(

stiti un magazin online de incredere cu preturi mai mici ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 23 Aug 2015, 18:57 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Ultima "patanie" cu cei de la Sinn:

Cu o zi inainte sa plec la mare, observ ca bratara Sinnului U1 are o problema, motiv pentru care am fost obligat sa gasesc o solutie de urgenta, adica o curea de silicon alba... In aceeasi seara, suparat fiind, le scriu celor de la Sinn despre problema si le trimit si cateva poze.
In cateva zile primesc mail de la ei, in care imi scriu ca desi ceasul nu mai este in garantie (il am de aproape 7 ani) isi asuma problema si ca imi vor trimite o bratara noua.
Dupa doua saptamani, primesc un colet, in care gasesc cele de mai jos:

Imagine

Imagine

Imagine

Am scris aceaste randuri, pentru a va face o idee despre seriozitatea celor de la Sinn!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 23 Aug 2015, 19:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Iti dai seama cam ce adaosuri au, din moment ce fac astfel de cadouri :). Cu toata dragostea ...

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri automatice Sinn
MesajScris: 23 Aug 2015, 20:24 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Oare swatch grup (intenționat scris cu litere mici) cum raspundea la un mail de genul asta?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România