Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Orient Mako 1
MesajScris: 26 Aug 2015, 22:22 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
Salut, abia ce mi-am luat un Orient Mako 1 si vreau sa stiu daca este chiar asa de bun pe cat se vrea, am inteles ca poate atinge performante fantastice in precizie si as dori sa ma edific in acest sens.
La cumparare am avut de ales intre acesta si un Seiko 5 cu mecanismul 7S26, in mare am invatat sa ma pricep cat de cat la ceasuri, din propriile cunostinte stiind ca Mako e superior (sper ca nu m-am inselat) dar totusi am fost putin pus in cumpana, care mecanism e mai bun, cel al lui Mako (46943) sau 7S26? (Ca si aspect arata mai bine cel de la Seiko si ar parea mai de calitate dar nu intotdeauna aspectul conteaza). Mai mult vreau sa ma impac eu cu gandul ca am ales ce trebuie din ceasurile pe care le-am avut la dispozitie, eventual o confirmare daca am dreptate si am facut alegerea bun.
Stiu ca Orient colaboreaza cu Seiko dar folosesc mecanisme diferite.
P.S. Cat de curand intentionez sa ii fac si o poza ca sa il postez. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 26 Aug 2015, 22:50 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2015, 22:11
Mesaje: 15
pai depinde cat ai dat pe el si depinde de modelul de seiko 5 pe care puteai sa-l cumperi in locul orient-ului.
Ca fapt divers eu am 2 Mako-uri varianta XL si sunt multumit, chiar doresc sa-mi cumpar si prima varianta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
In prezent Orient este detinut 100% de Seiko.
Mako 1 insa este modelul realizat cand Seiko era actionar minoritar, deci au reusit sa faca un produs cel putin la fel de bun ca un Seiko 5, la unele capitole chiar peste.
Eu imi aduc aminte cand se aduceau noi cu 250lei si era un pret imbatabil fata de orice ceas similar pe piata.

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 11:01 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
De la B&B l-am luat cu 850 lei, :shock: sper sa merite.
Totusi de la 250 la 850 e ceva, dar daca e un ceas bun asa cum am auzit, atunci poate a meritat.
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 11:06 
Neconectat

Membru din: 04 Ian 2013, 14:31
Mesaje: 272
Localitate: Bucuresti
era parca 750 la bb.
eu l-am luat pe al meu acum 2 ani din big berceni si am dat parca 460ron.
ma rog, what's done it's done, sa il stapanesti sanatos :)

_________________
Petre Tutea: Am dorit întotdeauna să fac o teză de doctorat cu tema "Aflarea în treabă ca metodă de lucru la Români”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 11:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Squirelex scrie:
dar daca e un ceas bun asa cum am auzit, atunci poate a meritat.
Multumesc.

Ce intelegi prin ''bun'' ?

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 11:34 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
florinake scrie:
Squirelex scrie:
dar daca e un ceas bun asa cum am auzit, atunci poate a meritat.
Multumesc.

Ce intelegi prin ''bun'' ?



Fiabil, rezistent, precis.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 12:14 
Neconectat

Membru din: 15 Apr 2015, 22:11
Mesaje: 15
ce ai luat tu nu e Mako este modelul Ray,o varianta mai superioara.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 12:19 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
Eu stiam ca in afara de aspectul cadranului si al limbilor, nu are alte diferente majore. :mrgreen:
Multumesc tuturor pentru ajutor, urmaresc de mult timp forumul si apreciez munca depusa de membrii forumului si pasiunea acestora pentru ceasuri. Adevarul este ca a inceput sa ma prinda si pe mine si sa dea dependenta. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 14:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
[/quote]
Fiabil, rezistent, precis.[/quote]
Fiabilitate sau rezistenta ar putea fi acelasi lucru. Precizia la ceasuri de acest tip este o chestiune in mare masura de noroc. Nu exista diferente majore de comportament intre 7S26 si 469. Alegerea pe care o poate face cineva tine de gust si nu de altceva.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Ultima oară modificat de florinake pe 27 Aug 2015, 22:25, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 27 Aug 2015, 21:38 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
Multumesc tuturor pentru sfaturi. Im place ce am cumparat si mi-a disparut orice urma de indoiala cu privire la ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 30 Oct 2015, 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Squirelex scrie:
Salut, abia ce mi-am luat un Orient Mako 1 si vreau sa stiu daca este chiar asa de bun pe cat se vrea, am inteles ca

1. poate atinge performante fantastice in precizie si as dori sa ma edific in acest sens.

2. Cat de curand intentionez sa ii fac si o poza ca sa il postez. :D

Salut.
1. Performante fantastice in precizie? Niciodata. Si eu am un "Ray" si precizia nu e punctul lui forte...Poate daca l-as trimite la D-nl Claudiu si 1 saptamana ar mesteri la el, ar scoate o precizie buna, dar cu reglajele din fabrica...mai greu.
Plus ca e un Orient si e automatic...nu poti avea pretentii mai mari de 900 de lei. Nici eu nu l-am amenintat cu ciocanul daca o ia inainte sau ramane in urma...l-am lasat sa se manifeste. Oricum am garantie la el si daca intrece masura, il trimit inapoi.

2. Unde-i poza ? :D
Apropo, l-ai luat pe bratara sau curea de silicon?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 31 Oct 2015, 02:02 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2015, 22:53
Mesaje: 20
Am un seiko5 cu mecanism 7s26.il verofic saptamanal cu un casio wave ceptor si la capitolul precizie e o dezamagire.din pumct de vedere estetic si comoditate in utilizare are nota 10
Coronita la nivelul bezelului imi place ff mult,dar slaba performanta si exactitate m-au oprit sa achizotionez un monster cu acelasi mecanism


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 31 Oct 2015, 02:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
adsoofmelk2003 scrie:
Am un seiko5 cu mecanism 7s26.il verofic saptamanal cu un casio wave ceptor si la capitolul precizie e o dezamagire.din pumct de vedere estetic si comoditate in utilizare are nota 10
Coronita la nivelul bezelului imi place ff mult,dar slaba performanta si exactitate m-au oprit sa achizotionez un monster cu acelasi mecanism


Chiar si Rolex-ul daca-l comparati cu un ceas care se regleaza prin satelit o sa fie inferior la capitolul precizie , nu mai zic de Seiko ...:)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient Mako 1
MesajScris: 31 Oct 2015, 20:56 
Neconectat

Membru din: 28 Sep 2008, 19:17
Mesaje: 1138
Din cite stiu eu, mecanismul lui Mako ( 46943 ) se bazeaza pe un calibru mai vechi de la Seiko - vezi aici : http://www.network54.com/Forum/78440/th ... utomatics-
Si aici : http://wornandwound.com/2015/09/07/side ... ako-usa/2/

Referitor la precizie si acuratete, s-ar putea sa aveti noroc. Mecanismele sint facute sa fie ieftine si cit de cit fiabile. Nu s-au gindit cei de la Orient sa aiba un mecanism care sa fie in COSC. Adica materialele, precizia de executie , asamblarea etc nu favorizeaza o precizie / acuratete deosebita. Cred ca cel care poate explica mai bine este Claudiu.


Toate cele bune


Nicu

_________________
[b]"Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and beat you with experience"- Mark Twain[/b]
We all are born ignorant, but one has to work hard to remain stupid. Benjamin Franklin


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România