Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 17 Mai 2024, 12:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AcumulatorCitizen eco-drive
MesajScris: 20 Sep 2015, 21:26 
Neconectat

Membru din: 15 Mar 2015, 22:53
Mesaje: 20
Bună seara.am achizitionat de curând un citizen eco-drive promaster marine bn0100-18e. Voiam un diver,precizie similara qwartz si nu automatic.ceasul e frumos si pana acum se misca bine.Intrebarea mea este ce asteptari rationale sa amde la baterie?citizen spune ca acest ceas nu va avea nevoie niciodata de baterii?asa sa fie?
Unii posesori se lauda ca au eco drive de 10 ani fara sa schimbe acumulatorul,altii spun ca la 5 ani l'au inlocuit
Până la urmă unde e adevarul?
Citizen face o reclama mincinoasa sau utilizatorii nu stiu sa intretina ceasul ecodrive?
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AcumulatorCitizen eco-drive
MesajScris: 21 Sep 2015, 06:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Un acumulator nu poate tine forever. Durata sa de viata este depinzatoare de cresterea rezistentei interne adica de oxidarea elementelor constructive ale sale. Numarul de cicluri de inacarcare-descarcare, cat de complete sunt ele, temperatura la care este utilizat sau pastrat, sunt factori care pot duce in timp la scaderea eficientei acumulatorului. Nici cei de la ceasurile eco-drive nu fac exceptie dar este mai greu de realizat acest lucru pt ca pana la urma nimeni nu lasa ceasul de la mana 4 luni la intuneric sa vada mai tine acumulatorul. El se incarca permanent de la orice sursa dar eficienta lui scade cu timpul.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AcumulatorCitizen eco-drive
MesajScris: 24 Noi 2015, 17:48 
Neconectat

Membru din: 11 Feb 2015, 15:06
Mesaje: 108
Localitate: Cluj-Napoca
adsoofmelk2003 scrie:
Bună seara.am achizitionat de curând un citizen eco-drive promaster marine bn0100-18e. Voiam un diver,precizie similara qwartz si nu automatic.ceasul e frumos si pana acum se misca bine.Intrebarea mea este ce asteptari rationale sa amde la baterie?citizen spune ca acest ceas nu va avea nevoie niciodata de baterii?asa sa fie?
Unii posesori se lauda ca au eco drive de 10 ani fara sa schimbe acumulatorul,altii spun ca la 5 ani l'au inlocuit
Până la urmă unde e adevarul?
Citizen face o reclama mincinoasa sau utilizatorii nu stiu sa intretina ceasul ecodrive?
Multumesc


Buna ziua,

visez si eu la un Citizen promaster blue. aveti idee unde gasesc in Romania cel mai ieftin ?

am vazut pe bbcollection la 890 lei, si pe watchshop.ro la 879 lei.

multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România