Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Noi 2015, 19:03 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Ray nu am avut, dar la momentul achizitionarii XL-ului aveau si Ray negru pe cauciuc si daca
tot le-am sacait pe fete, le-am tinut pe amandoua (ceasurile) in mana si am facut o scurta analiza
comparata. Ray mi s-a parut sensibil mai bine lucrat si cu un plus vizibil - butonul de schimbare a
zilei pe filet....si o dimensiune mai....omeneasca...41-42....la ochi, fara sa masor.

Sunt de acord cu Seba, nu cred ca este un upgrade, atata ca-s foarte diferite.
La mine a castigat......"flama portocalie" :lol: si o diferenta de pret de + 70lei in care
am primit bratara si nu....cauciuc.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Eu port un Ray zi de zi si ma gandesc sa-l inlocuiesc...m-am uitat la Seiko Monster si la Mako XL,dar mai astept putin.
Al meu era disponibil doar cu curea de cauciuc la vremea achizitionarii...in ianuarie am pus o comanda la b&b pentru o bratara originala si nici pana azi nu am primit un raspuns. Prin august le-am mai scris cateva e-mail-uri si nu am primit raspuns.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 23:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Stimate draga domnule Valentin!
Tin sa-ti multumesc din toata inima mea cea pacatoasa pentru achizitia dumitale. In primul rand, te felicit ca ai reusit sa iti schimbi prejudecata privind acest brand si mai ales ca ai descoperit ce si cum duce/poate acest mecanism. Asadar, nu e o simpla poveste cu cei care ii lauda excelenta precizie, asa-i?
In alta ordine de idei, iti multumesc ca prin deschiderea acestui thread m-ai determinat sa-mi iubesc si mai mult Mako-ul meu. De ce? pentru ca frunzarind google-ul in cautarea mai multor info despre ceasul tau, am dat de cateva superbe poze cu MakoI:
http://forums.watchuseek.com/f71/make-s ... 48777.html
Asa-i ca arata grozav de bine pe niste curele de piele mai grosuta?
Iata si un alt link - tot despre MakoI si nu despre MakoII ca al tau - care insa are niste foto foarte clare ale aceluiasi mecanism comun amandorura (vezi in josul paginii mai multe):
http://www.gmtminusfive.com/orient-mako-diver-review/
Asadar, un ceas bun la un pret cinstit, ba mai raman cativa firfirei si pentru o acadea :wink: .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2015, 16:04 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Vad ca a aparut si un Ray la tine.
Ar merge o comparatie intre cele doua.Ar fi fost bine sa fie Mako clasic,dar este si asa bine,Ray este un Mako cu facelift.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2015, 16:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Vine si review-ul comparat. Mi-a placut mult mai mult cadranul cu upgrade de
la Ray si bezelul mai....fluent, de aceea nu am luat Mako 1. Asta in ciuda faptului
ca Mako venea cu bratara si Ray pe cauciuc - sensibil mai bun/fin decat la Seiko
dar total neinteresant pentru mine :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 16:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Asa cum am promis, a venit vremea sa incerc si o scurta comparatie intre Mako XL si Ray.

Imagine

Diferentele de dimensiune sunt cred....evidente. De asemenea si cele de culoare...... :)

Despre XL am sa mai spun doar atat: nu-i un ceas pentru oricine, din cauza dimensiunii, greutatii si a...culorii.
Cu toate astea, eu am invatat sa-l iubesc, impresionat de personalitatea foarte puternica a design-ului
si de precizia si constanta mecanismului, de altfel modest.

La Ray insa, alta e povestea. In primul rand, inginereste vorbind, ceasul mi se pare o realizare exceptionala.
Nici la design nu sta mai rau, si cum mi-am - practic - petrecut vara trecuta cu Seiko Stargate 1, Monster 1,
007 si Citizen Promaster, o sa ma hazardez sa afirm ca e cel mai inspirat si mai bine finisat dintre ele....

Ceea ce impresioneaza insa in primul rand la Ray este versatilitatea eleganta. Pune-l pe bratara sau curea
de cauciuc si ai un Diver cu un profil relativ jos pe incheietura cu care poti face absolut orice-ti trece prin cap.
O curea de piele neagra sau maro insa- in anumite nuante - il va transforma cat ai clipi intr-un ceas semi-dress
care se strecoara la ordin sub manseta camasii si care la nevoie face fata oricarei tinute. Subliniez....la nevoie!

Cam astea ar fi diferentele, asa cum le vad eu, desigur :) Interesant este ca se apropie momentul in care va
trebui sa aleg intre cele doua....pentru ca, evident 8) nu voi pastra decat unu...iar prezenta in ecuatie a
chipesului si elegantului Bambino - un ceas care evident merita si el cateva cuvinte ceva mai tarziu, nu face
decat sa complice lucrurile :lol: :? :roll: :lol:

Voi ce credeti? :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 17:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Cu tot respectul, eu as pastra Mako XL si as renunta la Ray, eu fiind posesor de Ray pe care-l port aproape 6 zile din 7...
Mai incolo daca va loveste dorul sa purtati un Ray, facem un schimb de experiente pentru 1-2 saptamani: eu va trimit Ray-ul si Dvs. Mako XL :lol:

Referitor la Bambino...e frumos in felul lui. Eu m-am obisnuit cu "Esteem" si acum Bambino mi se pare mic si...prea firav.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Eu as prefera mako 1 sau Ray. Ce exista in interior este identic la toate, la mako 2 consider ca este niste otel in plus si atat. In ultima vreme am ajuns la concluzia ca ceasurile mai mari de 42 mm nu sunt pt mine. Culoarea nu este o problema, imi place orange acela si am incercat si monster cu asa ceva si mi-a placut. Dintre diver-ele de buget mentionate de tine si pe care le-am avut, as prefera de departe mako 1. Pe bratara. Pe curea nu imi place. Ceasul merge bine, arata bine si datorita capacului spate sta foarte bine pe mana. Imi place orice culoare dar prefer negru.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Ultima oară modificat de florinake pe 02 Dec 2015, 17:16, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 17:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Am avut si eu Mako XL la un moment dat, am scapat de el pentru ca era pur si simplu prea butucanos si se purta ca o piatra pe incheietura, iar asta pe curea de piele, ca bratara mi s-a parut de nepurtat din secunda 1 dupa ajustare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Sau ar mai fi Ray "orange" :
Imagine
Imagine
Imagine

Acum chiar imi doresc sa vad o comparatie intre Ray si Mako XL, ambele cu cadran portocaliu... :?:

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2015, 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Dintre toate minusurile lui Ray, cel mai mare il acord bezelului. E prea mic, astfel ii permite sticlei sa iasa mult prea mult in relief, ceea ce inseamna sanse mari de spargere la un soc/lovitura. Plus ca se vede orice zgarietura pe el, oricat de mica... :x Daca ar avea bezelul lui Seiko SKX ar fi perfect, deoarece cadranul e simplu si elegant.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2015, 17:50 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Eiiii.....si acum cateva cuvinte despre Bambino, un ceas caruia eu unul nu am reusit sa-i
gasesc defect si care incheie cu mare succes, zic, scurta mea trilogie, devenita intre timp
bi-logie, fiindca Ray s-a hotarat sa-si caute alt stapan...iar eu, ofensat tare, sa ma uit cu
mare atentie inspre seriile Star sau, de ce nu, 60-th Anniversary :roll:

Voi incepe cu "coada" - cureaua, absenta din poze, este de o calitate onorabila, cam rigida dar
foarte bine aleasa ca si culoare si cu catarama semnata. Cu nimic mai prejos decat suratele ei
care echipeaza diverse entry-level elvetiene.

Imagine

Carcasa e polisata mat pe laterale si oglinda in rest. Spectaculos e aici modul in care - datorita
formei - face ca ceasul sa para foarte subtire la mana. Capacul spate concav si, atentie, cristalul
care nu-i plastic ci sticla durificata, contribuie si ele la aerul super-vintage al lui Bambino.
In sfarsit, cadranul, un fel de ivory sunburst plus indecsii si aratatoarele inspirat alese intregesc armonios
acest exercitiu foarte reusit de design.

Imagine

Coronita superb semnata, un rasfat la acest palier de pret! Din pacate se pare ca semnatura a disparut la
generatiile 2 si 3 ale lui Bambino...probabil dupa preluarea de catre Seiko a pachetului majoritar Orient :evil:

Imagine

Mecanismul - pe care nu mai stiu cum il cheama - se incarca rapid si merge cu un avans...de acum plictisitor
de +3,4 secunde pe zi. Desigur, trebuie sa ne intrebam...pentru cat timp?

Overall, un incredibil de frumos si ridicol de ieftin dress watch. Ok, exista un singur minus, la capitolul imagine...dar pentru
cineva care pur si simplu nu are alte optiuni/posibilitati, Bambino e o adevarata revelatie :D

Ar mai fi un singur lucru de adaugat: am fost si eu putin ingrijorat de placarea cu aur galben....ca va arata prea bling-bling
si ca se va sterge repede. Ei bine, auriul e discret si are un aer durabil, confirmat de ceasul vechi de cativa ani al unui prieten.
Si un avertisment: evitati cu incredere varianta in aur roz - pare placata cu alama, de doi caldarari vestiti din Cristian (BV)
la betie 8)

Multumesc daca ati citit si....spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2015, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Orient 60th Anniversary e visul oricarui pasionat al marcii,in special al meu ! :(

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2015, 18:43 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Si eu as vrea 60th anniversary. Dar ce am gasit depaseste pragul meu pshihologic ca pret.asa ca mai astept sa se plictiseasca careva de el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2015, 15:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Pun repede o poza, pana nu ma pune pe mine familia sub interdictie :D

Din primul moment se observa ca Senator incarca si reuseste sa joace in alta liga:
mecanism decorat, alternanta rafinata a finisarii mat/lucios de pe carcasa, safir cristal,
cadran guilloche si o bratara foarte buna! De PR nu mai vorbesc....

Imagine

Tot ce-mi lipseste acuma e o cutie de 6 ceasuri de la Lidl, pe care sa o umplu cu Orient :roll:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România