Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 07:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Noi 2015, 14:13 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Ma fataiam plictisit printr-un magazin BeBe in momentul in care un cadran portocaliu m-a tras de gene la fel cum mirosul de mici iti trage de volan dreapta cand treci pe langa “La Cocosatul”. 5 minute mai tarziu, cumparam fara sa clipesc 200grame de ceas Orient, oarecum asemanator cu Doxa Sub, despre care abia acasa am aflat ca se cheama Mako XL si ca e un fel de Diver, animat de un mecanism “in house” preluat se pare de la Seiko prin anii 70.

Intre timp, am petrecut o saptamana impreuna iar ceasul, cu plusurile si minusurile lui imi place din ce in ce mai mult asa ca, la rugamintea unor colegi, am decis sa scriu cateva randuri…in care sa arat cum am fost “vindecat” de prejudecatile mele legate de Orient.

Cum se poarta: neasteptat de comod pentru un ceas de 200g, ajutat e drept de forma inteligent aleasa a carcasei, de coronita surprinzator de mica, aproape ingropata intre protectii si de bratara masiva dar foarte inspirat prelucrata.

Imagine

Carcasa, cadran si bezel: polisata lucios pe laterale – element care continua si pe bratara (am apreciat acest detaliu la un ceas atat de ieftin) si mat foarte fin in rest, carcasa e masiva, evident, dar foarte ergonomica si realizata corect. Cadranul e putin sub Seiko Stargate 1 de exemplu, insa fara vreo scapare/defect care sa deranjeze. Lumina de noapte nu-i grozava, in schimb nuanta de portocaliu e sublima iar indicatoarele si indecsii orari albi il fac extrem de lizibil in orice conditii. Totul protejat de un cristal mineral care mie-mi pare a fi un fel de Hardlex. In sfarsit, bezelul (60 clicks) se invarte usor, e putin imprecis dar complimenteaza de minune cadranul.

Imagine

Imagine

Bratara: finisata tot mat foarte fin, insa fara niciun artificiu de design, bratara-mi pare mult mai buna decat se scrie pe ici pe colo pe internet. Nu agata nimic, nu clopoteste, se aseaza foarte bine intre anse, se ajusteaza foarte usor si e comoda, tinand cont de dimensiuni si grosime. Pe de alta parte, e adevarat ca nu are extensie Diver iar clasp-ul (cu siguranta) cam joaca in pini, dar numai atunci ceasul nu e purtat.

Imagine

Mecanismul: l-am lasat intentionat la sfarsit, pentru ca e, neasteptat, o surpriza extrem de placuta si, in acelasi timp, punctul forte al ceasului. Se numeste 46943 – 21 rubine, e urat cu crengi, nu are hack si nici nu se incarca manual dar…dupa ce in prima zi a pierdut 5s, din a doua s-a stabilizat la -2s/zi si asa a ramas – deci COSC la un ceas de 150$. Da, si eu am ras cand citeam review-urile altora despre mecanisme Orient care functioneaza in -4+6…..

La sfarsit, o poza “de familie” care incearca sa sumarizeze acest modest review, cu idea ca…DA, Orient Mako XL isi castiga pe deplin meritat (datorita calitatilor sale, dar mai ales onestitatii cu care se prezinta ca fiind exact ceea ce este) locul intre alte doua ceasuri de 15-20 de ori mai scumpe – legenda Doxa Sub si Aquaracer-ul care se vrea, prin calitatea finisajelor, o alternativa “ieftina” la Omega si Rolex….

Imagine

Multumesc daca ati citit!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 14:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Multumesc Valentin pentru prezentare, cert este ca la acest buget piesa prezinta calitate, finisaje, design, precizie, e un compromis. Nu are armare manuala, sau hack, saphir glass sunt complicatii peste care se trece usor prin prisma pretului de achizitie.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 15:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Ma fataiam plictisit...

Fiica-mea (mai) zice ca se "tafaie" si nu fataie. Cred ca e cam tot aia...
In rest, primesc cu placere multumirile ("Multumesc daca ati citit!") - da' o bomboana, ceva... nu dai :) ?!
Fain riviu, ci putiem zici altseva? Ieu doar ma intriebam daca acilia " la rugamintea unor colegi, am decis sa scriu cateva randuri…" coliegii aia au fost Zaytsuca si xxxbanxxx :mrgreen: . Ca numa' iei au darul de-a ti rascoli asa... mai abitir.
Mecanismul sie viede sau are capac de fonta la dos? Daca nu se viede, da-l in pustia... mecanismul adica, nu dosul, ca altii abia asteapta :oops: !

Randurile au fost scrise fara dram de rautate, doar cu-o to(a)na de umor (sau umoare? ori rumoare? ...nu, humor in nici-un caz, ca are iz moldoviniesc :lol: ).

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 15:39 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
In rest, primesc cu placere multumirile ("Multumesc daca ati citit!") - da' o bomboana, ceva... nu dai :) ?!
Fain riviu, ci putiem zici altseva? Ieu doar ma intriebam daca acilia " la rugamintea unor colegi, am decis sa scriu cateva randuri…" coliegii aia au fost Zaytsuca si xxxbanxxx :mrgreen: . Ca numa' iei au darul de-a ti rascoli asa... mai abitir.
Mecanismul sie viede sau are capac de fonta la dos? Daca nu se viede, da-l in pustia...


:lol: :lol: :lol: :lol: Bomboana nu, da facui concurs, matali nu sitisi? Baga o priezintari...... :arrow: ca nu-i rusini :wink:

Nu cunosc nisiun colieg sau doi cu numiele asielea :? Poate nu-i di pi aici si confunzi matali :idea:

Nu si viedi, norocul lui...ca nu-l luam daca si vidia....da mergi di rupi diesi - "ceea ce nu vad, nu exista!" :D

Urmeaza Orient Bambino, acum e pe drum..... :? of...ploaia asta.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Ma frati-mio, mai... sarii din topicul asta si fuga! in topicul "Concurs cu premii" gandind ca-i rost de ceva pleasca (ma rog, daca e sa-i zici concurs, cum zise-si mata'), da' ma pacalisi... ma pacalisi si ma intorsei cu buza umflata tot aici. Deci, nu bomboane, nu nimic, doar multumiri... dar poate la anuala din 2016 dai ceva.
Da Valentin, un ceas frumos si mai ales la un pret cinstit pentru ce ofera.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 16:00 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
felicitari pentru achizitie si multumim pentru poveste !
si eu am vreo 2 orient uri, sunt extrem de multumit de ele...pentru niste automatice noi, facturi, garantii, preturi intre 600-700 lei, ofera foarte mult :!:

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 17:14 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Alternativa un pe la 350 usd nou sau vreo 200 sh se numeste orient mforce. Portocaliu, safir automatic cu hack incarcare manuala si power reserve.cam mare la 47mm dar se poarta mai mic.

Multumim de review. Bratara e cu end-link solide sau tabla? La mforce asta nu imi place


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Bratara este din zale pline , solide, inite prin bolturi. Este o bratara excelenta. Este unul dintre motivele pt care mako (ambele) sunt foarte iubite.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 17:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Si eu multumesc!

Citat:
Bratara e cu end-link solide sau tabla? La mforce asta nu imi place


Desi am vazut intr-o prezentare ca end-link-urile ar fi solide, cand am citit intrebarea ta zic...
hai sa dau ceasu' jos de la mana sa vad inainte de a raspunde si....surpriza...tabla frumos indoita :?

Pe mine, asta nu ma deranjeaza deloc...la acest nivel de pret. De vazut acuma cum se va comporta
in timp.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 17:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
E surprizator. Am avut și eu dar erau zale pline. Și încă foarte solide. La fel ca la mako 1. Tot pe 22, identica. Foarte reușită. Oare ce-o fi ?

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 17:58 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
E vorba de capetele dinspre anse ale bratarii....cred ca sunt din tabla la toate.
Zalele da, sunt pline, foarte solide si cu pini grosi tip agrafa.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 18:01 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Un ceas cu un raport pret/calitate imbatabil,alaturi de fratiorul sau mai mic unul din cele mai bune divere de buget.
Multumim pentru prezentare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 18:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Da , capetele terminale ( end link) sunt din tabla la toate. Am citit in graba ce a scris colegul, pe telefon.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 18:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Oare merita diferenta de bani intre Ray si Mako XL ? Putem numi upgrade trecerea de la Ray la Mako XL ? Ce parere aveti ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Noi 2015, 18:54 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Nu cred ca ar fi vorba de un upgrade,practic este acelasi ceas,diferenta care sare in ochi este carcasa mai mare.Un M-force ar fi un upgrade.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România