Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 13 Dec 2015, 10:36 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
N-am putut evident rezista tentatiei de a pune alaturi aceste doua mici - cel
putin pentru unii - "legende" si de a vedea ce iese :) , care-i mai bun, mai frumos, mai dorit....
Cu atat mai interesanta e comparatia cu cat Seiko este acum actionar majoritar la Orient si se
presupune ca stabileste tot felul de procese, proceduri si proiecte pentru fratele mai mic 8)

Nu am sa insist asupra informatiilor evidente sau usor de gasit, toata lumea vede ca Star are indicator
de Power Reserve iar Spirit nu, oferind in schimb safir cristal..... De asemenea se stie ca preturile, mecanismele,
calitatea finisajelor si pozitionarea in piata sunt oarecum similare....right?

Sa vedem insa ce spune evaluarea subiectiva:

Orient ofera prin Star un model extrem de usor - la mana se simte undeva sub 100g - mai ales datorita bratarii foarte
subtiri, cam ca la Seiko 5, insa infinit mai bine/spectaculos finisata si cu toate zalele pline. Alte doua puncte forte
sunt, in opinia mea, cristalul spectaculos - il folosesc din nou, observati? - bombat si indicatorul PR, inutil de altfel,
insa binevenit ca si complicatie si imposibil de gasit in alta parte, la acest pret.

Spirit are o abordare total diferita: de un pragmatism oarecum nemtesc, fara artificii de design - singurul rasfat permis
este carcasa polisata in doua nuante - cu un cadran superb, de o sobrietate rece si distinsa, un mecanism aproape
nedecorat si o bratara simpla dar foarte buna, finisata mat. La mana, ceasul se simte consistent, fara a fi insa greu.

Imagine

Imagine

Imagine

Ca si concluzie strict personala, Star este o "femeie frumoasa", machiata si/sau fardata rafinat, cu un rezultat spectaculos
dar care aduce inevitabil un minus la capitolul naturalete :) in timp ce Spirit adopta un look prin excelenta necosmetizat, care
se constituie intr-un fel de declaratie puternica si neechivoca: "trebuie sa ma placeti asa cum sunt!" cu riscul de a starni la unii
dintre noi reactia tipic masculina "dreaku, macar cu putin ruj putea sa se dea!" :lol: :lol: :lol:

Recunosc, in incheiere, ca mi-e imposibil sa vin cu o clasificare a celor doua modele discutate mai sus, ambele placandu-mi la
fel de mult! Pot anticipa doar dureri de cap zilnice, incercand sa raspund la vesnica intrebare "pe care sa-l port azi?" :D

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Alegere
MesajScris: 13 Dec 2015, 13:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Valentin, daca ar fi sa faci o comparatie intre Star si Senator - care ar fi castigator si de ce? Amandoua sunt frumos rujate si ispititoare, dar care e ''mai de casa'', mai aproape de inima? Ce dimensiuni te prind mai bine?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2015, 16:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Da si eu sunt curios de o comparatie cu Senator-ul :P

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Dec 2015, 17:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Despre Star/Senator as spune asa: pretul de lista foarte apropiat nu este un accident!
Senatorul e 1400 si ceva (fara discount) iar Starul era (l-am luat eu pe ultimul)1500 si ceva....

In timp ce Star are, evident in plus, hack si incarcare manuala, nu-i pentru oricine datorita
dimensiunilor reduse (38.5). Cum am spus, la mana, din avion, pare/se simte ca un fel de Seiko 5 cu motz :?
Daca te apropii insa, incepe sa se dezvaluie.....

Senator e mult mai consistent la mana (40), finisajele sunt la fel de bune, e la fel de precis si ceva
mai putin discret la purtat. Din punctul meu de vedere, e un Star fara hack si incarcare manuala.

Acuma...daca tot ati intrebat, recomand Senator fara rezerve, la pretul la care inca se mai gaseste
la BB e.....un ceas excelent.....merge si pe curea foarte bine si are safir. Iar daca e sa fac o confidenta,
ieri ma gandeam, cu avalansa de ceasuri din ultima vreme, sa intorc Senatorul pentru ca sunt pur si simplu...
prea multe! A fost suficient sa-l scot din cutie si sa ma uit putin la el....ca sa-mi dispara instantaneu aceasta
idee din.....cap :roll: ! Il port chiar acum, de altfel :D

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 01:20 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Buna ziua. Pe mine m-a cucerit ceasul asta la prima vedere si aseara m-am dus sa iau unul alb cu bratara(singurul disponibil), pe care vroiam sa-l trec pe curea bleomarin dar ceasul avea cadranul crapat si am renuntat. Asa ca m-am dus la alt magazin si l-am cumparat pe cel negru. Sincer, nu mi-as fi cumparat un ceas Orient dupa ce anul trecut am luat un Longines Hydroconquest cu 2892-2 si un Casio Protrek 3000 titanium (ambele noi). Dar atat de curios am fost ca nu am rezistat, datorita pretului si a review-rilor. Pot sa spun ca aproape nu-l simt la mana avand 88gr si pe frigul asta m-am simtit azi foarte bine cu el la mana. Precizia in primele 24h este de -3 secunde. Daca o sa se comporte bine cred ca o sa cumpar si unul cu cadranul bej/culoarea untului, ace albastre si curea maro. Deocamdata atat pot spune despre el in 30h de cand il am.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1264
Ii sta foarte bine si pe curea,sa-l stapanesti sanatos. :)

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 09:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Felicitari pentru Orient ! Sa va bucurati de el ! La cat mai multe :D

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 09:52 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 10:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Felicitari Vlad, sa-l stapanesti sanatos!
Cred ca ar fi interesant ca, dupa o vreme, sa ne scrii impresiile tale despre Senator,
bune sau rele.....ca sa mai adaugam o opinie in acest topic :) si implicit, un alt
punct de vedere......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2016, 19:07 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Multumesc, asa voi face. Pot doar sa mai spun acum ca indexii orari puteau fi doar argintii si nu cu efect lucios holografic, dupa gustul meu, dar nu le poti avea pe toate asa cum vrei mai ales la nivelul asta de pret. Pentru mine este un ceas de zi la tinute normale casual usor spre casual-elegante.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2016, 01:20 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Revin cu un lucru bun despre ceasul meu Orient. Merge de 46h si inca nu s-a oprit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2016, 01:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Vlad S. scrie:
Revin cu un lucru bun despre ceasul meu Orient. Merge de 46h si inca nu s-a oprit.

Pai il purtati sau nu ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2016, 13:02 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
L-am lasat joi seara pe la 2 noaptea si aseara la 12 inca mergea. Am vrut sa vad cat merge pana se opreste dar dupa cele 46h l-am pus putin la mana ca sa nu se opreasca pana azi dimineata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2016, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Am auzit multe cazuri de ceasuri cu rezerva de mers declarata de producatori de X ore,care a fost depasita cu mult.
A trecut indicatorul de rezerva de mers peste 40 ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2016, 17:15 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Nu, dar merge destule ore pana incepe sa scada pe indicator iar dupa vreo 24h e pe la jumatate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România