Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 18:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Mar 2016, 22:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Offf, Senatoarele astea... mi-au stricat linistea. Asa ca m-am orientat si eu, in final.
Valentin, tu esti vinovatul principal!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2016, 00:59 
Neconectat

Membru din: 14 Ian 2015, 18:45
Mesaje: 60
Asa e, Valentin este vinovat. Sunt foarte multumit de ceas. Merge foarte bine si in functie de pozitia in care il tin, cu fata in sus sau cu coronita in sus ii pot controla mersul. Este un ceas cu un mecanism destul de influentabil cand vorbesc de pozitia in care sta facand comparatie cu niste elvetiene. Pana la urma nu e un mit ca merge foarte bine si ca tine timpul bine, e realitate. Acum sa vedem cat il tine si cum se mentine in timp. Mamei mele ii place foarte mult si vrea sa mi-l aresteze. :lol: :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2016, 08:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
DA, dati vina pe mine! Frumos va shade! La sotii insa sa stiti ca nu functioneaza!
Eu incerc de vreo 20 de ani si......nimic :lol: :lol: :lol:

Sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele..... :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Dec 2016, 20:57 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2013, 16:36
Mesaje: 13
valentin1234 scrie:
Aici am povestit mai multe despre Orient, inclusiv modelul pe care il doresti tu:
viewtopic.php?f=41&t=33172&hilit=orient+fara+prejudecati
Spor!


valentin1234 scrie:
Imagine


De genu' pe care mana sta mai bine... :lol:
Imagine

Nu aveam cele mai stralucite conditii de iluminat pentru poze...
Imagine

Imagine

Cutia in schimb e praf rau... un carton de ambalat oua.
Imagine

Am avut un Continental, avea o cutie faina, de lemn, cu pernuta. Se cunostea ca e elvetian, desi nu era o firma chiar consacrata.

Ce am observat pana acum. "Agitat" la maxim, indicatorul de Power Reserve nu bate decat pana pe la 39h... nu incaleca perfect la 40.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2017, 16:41 
Neconectat

Membru din: 27 Feb 2013, 16:36
Mesaje: 13
Revin cu noi observatii. Descarcat complet, indicatorul de Power Reserve depaseste indexul 0 spre exteriorul intervalului (da cu minus :lol:).
Imagine

Pentru pretul dat nu am mari pretentii. Dar zic asa, la un ceas a fi fost fain ca acul (acele) sa bata fix, realistic, pe ce indica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Ian 2017, 16:47 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu fiti trist. Mergeti la ceasornicar si va repozitioneaza indicatorul dupa cum veti dori d-vs. :wink:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2020, 14:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
S-a intamplat ca azi sa readuc in memorie acest topic. Ii multumesc ''creatorului'' sau, lui Valentin pentru inspiratul titlu, pentru ca a reusit sa sustina interesul pentru acest brand prin descrierea achizitiilor.
Resuscitez acest topic din prisma utilizatorului de Orient. Scriam mai sus cu mai mult timp in urma ca eram captat de un Orient Curator, de mai multe luni de zile mi-am indeplinit dorinta avand un Curator cu un superb cadran maro/''brown'' ray. Este superb sa vezi nuanta ciocolatie cum se transforma sub reflexia luminii. Nu imi dau seama unde este granita dintre unele Orient Star si varianta Curator2 (mai nou, numit Contemporary) in-afara poate de decorarea mecanismului. Orient Curator 2 are safir, indicator power reserve, hack second si intoarcere manuala, adica bifeaza toate casutele care le oferea Orient Star; varianta Curator 1 nu avea hack si intoarcerea manuala, deci in varianta 2 s-a facut un update care, asa cum am scris, nu ma lasa sa mai vad linia de demarcatie intre cele 2.
Orient nu este numele care sa ii implineasca psihic pe cei care doresc sa impuna prin brandul de la incheietura. Cu toate acestea, Orient a reusit sa produca ceasuri intr-o gama extrem de variata, indiscutabil o multime de modele, atat sport cat si elegante. A refuza sa iei in considerarare acest brand in momentul de fata, mi se pare a fi o lipsa de ''profesionalism'' pentru cei care ''mananca ceasuri pe paine''. Este ca lipsa unui capitol important din cultura/cunostintele care le au.
Recomand vizionarea acestui film pentru cei carora le-am trezit interesul.
Am in rotatie un Orient Mako1 si Orient Senator/Vintage. Precizia lor este in valoarea unei abateri de aprox. 2 secunde/zi. Stiu ca s-au dat replici de genul ''da, dar cat tine asta?'' sau altele care sa puna la indoiala caracteristicile acestea pe termen lung. Mako 1 il am de 10 ani si nu a vazut servisare (nu ca nu consider necesara, dar asa s-a intamplat...). Orient Senator avea o abatere initiala de vreo 15 secunde/zi, l-am ajustat cu rabdare si de atunci este in general cu -1 sec./zi. Stiu ca noaptea toate pisicile sunt negre...dar ma uitam la un Omega Aqua Terra Good Planet si la Orient Senator-ul meu si...chiar imi pareau asemanatoare ca design. Ba al meu imi da si satisfactia indicatorului PR :mrgreen: . Da, stiu si am scris ca trebuie sa fie noapte...ca sa nu vezi cum arata mecanismul co-axialului si ca are 2 casete montate in serie, dar cand ma uit la precizia celui care-l am ma intreb cui ii mai pasa...
Orient ramane pe acest forum un brand ...discutabil si ''un-affordable'' psihologic.
LE: trebuie sa specific ca nu dintotdeauna au tinut abaterile de care am scris, rar le-am ajustat eu precizia. Adica doar o singura data :lol: .

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2020, 17:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Prietene, compari Bentley cu Logan, toate te duc din A in B, altelele sunt diferentele, nu precizia e definitorie in calitatea unui ceas, asta se ajusteaza usor. Cine vrea precizie se orienteaza spre cele electronice.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mai 2020, 19:28 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Mie imi plac ceasurile Orient. Acum urmaresc niste modele bachaus cu open heart, sa mai acada pretul :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2020, 11:00 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Cu riscul de a agita nițel apele - îndrăznesc o confesiune. Deși le apreciez, mi se pare că au un raport calitate-preț-performanțe aproape ideal, ceasurile Orient nu mi-au stârnit vreodată o pasiune, indiferent de model. Or în lumea de azi a ceasurilor, e clar vorba de pasiune în primul rând, asta determină decizia de cumpărare, nicidecum funcționalitatea. Cu un Orient „îți faci treaba” (ai ce purta la mână, indică ora precis etc) așa cum și cu un Logan îți faci treaba (fiindcă tot făcea un coleg o comparație anterior). Ideea e dacă-ți spune ceva ceasul acela, dacă-ți provoacă o bucurie, dacă te face să te simți într-un fel anume.

Dacă am gândi exclusiv pe criteriul preciziei, de la quartz-uri și telefoane mobile nu ne-am lua ochii.

Și ca să revin on-topic - iată un model pe care - poate - m-aș fi gândit să-l iau, mai ales că recent a avut și 55% reducere:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ori ... 41189.html

Am însă trei „probleme”: grosimea (de ce-or trebui 13mm la un ceas cu design mai degrabă elegant și armare manuală?), carcasa placată (să fi fost un oțel inoxidabil cinstit era mult mai bine) și lipsa geamului safir.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mai 2020, 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Razvee scrie:
... Or în lumea de azi a ceasurilor, e clar vorba de pasiune în primul rând, asta determină decizia de cumpărare, nicidecum funcționalitatea. Cu un Orient „îți faci treaba” (ai ce purta la mână, indică ora precis etc) așa cum și cu un Logan îți faci treaba (fiindcă tot făcea un coleg o comparație anterior). Ideea e dacă-ți spune ceva ceasul acela, dacă-ți provoacă o bucurie, dacă te face să te simți într-un fel anume.

Exact asta este ideea in care am scris! In momentul in care acest brand/ceas pe care il ai iti provoaca bucurie, cand iti place cum arata si te simti bine/confortabil cu el la mana, atunci cand vine in plus si cu calitatile lui, cred ca se realizeaza un melanj care te implineste/multumeste. Absolut de acord ca daca dpdv estetic un ceas (si orice altceva, inclusiv o...masina :P ) nu te atrage, nu te mai satisface ca are nu stiu ce motor/ mecanism.
Dar, sunt oameni care efectiv sunt incantati de Logan-ul lor. Il iubesc fix pentru cum este/arata. Si asta le aduce satisfactia posesiunii. Nu este vorba doar despre aspiratia catre o alta clasa/nivel. Sunt si au fost oameni care au iubit tigara Carpati pentru ce era ea, desi pentru restul lumii nu era decat o mahoarca care nu se putea compara cu Bentley-ul Kent, ca sa nu mai pomenesc de altele, gen St. Moritz, Dunhill si altele din vremea comunista.
Sigur ca ne raportam si la precizie, pt. ca cu asta (printre altele) isi justifica marile firme preturile ridicate. Nu detaliez...
Absolut de acord cu tine cand te dezamageste grosimea acelui Orient Monarch, nici eu nu pot intelege de ce nu se profita de grosimea lui 2893 in cazul ceasurilor Steinhart, de ce Junkers Bauhaus care are eta 7001 - un mecanism foarte slim - este de aproape 10mm grosime cand si aspectul sau elegant il poate indreptati sa fie mult mai subtire.
Una peste alta, consider ca fiecare are dreptul sa aiba propriile pareri si ca sunt justificari pe fiecare aspect.
Dar as fi de-a dreptul incantat sa citesc reprosuri reale asupra acestui brand. Ca tot s-a pomenit de Logan, e ca si cum se putea spune despre cum se inchid portierele ca exemplu. Dar a ramane raportati la un fapt care il stim si a nu vedea pasii spre calitate a unui brand, nu e bine in opinia mea. Cum am spus, titlul pus de Valentin a fost extraordinar de inspirat. Suntem obtuzi de multe ori datorita unor prejudecati. Si astfel contribuim esential in determinarea firmelor "high level" sa isi justifice preturile.
Intr-un fel, ne caracterizeaza "sindromul Stockholm".

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2021, 17:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Acum mai bine de 5 ani deschideam, mai in gluma mai in serios....acest topic - intre timp macelarit fara mila de Tinypic,
arza-i-ar focul de ghiolbani corporatisti - fara sa stiu ca voi cumpara pana la urma 5,6 Orienturi...manat de curiozitate dar
si de raportul calitate pret foarte...cel putin....interesant daca nu.....spectaculos.

Vremea a trecut.....Orient-urile si-au gasit alti propietari.....insa am regretat vanzarea a cel putin unuia...Orient Star...asa ca
atunci cand l-am gasit redus dramatic la un dealer in Europa.....nu am stat pe ganduri...mai ales ca initial am avut varianta cu
bratara si cadran negru iar cel oferit spre vanzare era cu cadran.....alb.....si curea.

Ma gandesc deci ca ar fi cel putin amuzant de vazut ce scriam acum 5 ani despre model si cum se vede el astazi, asadar:

Citat:
Orient ofera prin Star un model extrem de usor - la mana se simte undeva sub 100g - mai ales datorita bratarii foarte
subtiri, cam ca la Seiko 5, insa infinit mai bine/spectaculos finisata si cu toate zalele pline. Alte doua puncte forte
sunt, in opinia mea, cristalul spectaculos - il folosesc din nou, observati? - bombat si indicatorul PR, inutil de altfel,
insa binevenit ca si complicatie si imposibil de gasit in alta parte, la acest pret.


Ca aproape niciodata, inainte de a-l comanda....m-am uitat putin pe net la review-uri, pentru ca Star Classic e poate cel mai
iubit Orient din istoria recenta a firmei iar eterul abunda de informatii...desi multe dintre prezentari bat campii cu gratie despre
un ceas care valoreaza mult mai mult decat platesti....mii.....zeci de mii....sute de mii de euro.....si trebuie spus ca asta...in
opinia mea NU E ADEVARAT. OS este pur si simplu un ceas extraordinar de cinstit, la un pret foarte bun...dar...ATAT!

Long story short si indiferent cat costa/face "piesa".....cadranul alb e nu numai superb....dar reuseste sa fie si simplu, in ciuda
indicatorului PR iar cristalul puternic bombat aduce un parfum vintage greu de egalat:

Imagine

Macanismul este complet decorat, incarca rapid si nu arata rau deloc...pentru cineva care cauta putin rafinament....japonez.
Precizia, intamplator sau nu....este cam la 2 secunde pe zi....constant:

Imagine

In sfarsit, carcasa....38.5 diametru si groasa de 13 mm....deci deloc subtire.....se poarta ca una de 11 mm datorita formei extrem
de inspirate a capacului spate si curburii anselor:

Imagine

Asadar: Made in Japan, precis, super-elegant si frumos de pica la un pret de lista foarte foarte bun.....asa imi vad noua achizitie...
care e poate ceasul ideal pentru cineva care e la primul automatic si-si doreste un ceas oarecum premium (pe segmentul lui).....
si oarecum relevant din punct de vedere orloger.......fara a sparge banca....

Spor sa aveti!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 11:29 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Frumos și echilibrat, felicitări pentru (re)achiziție.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Mar 2021, 13:56 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Razvee scrie:
Frumos și echilibrat, felicitări pentru (re)achiziție.


Multumesc, Razvee!

Mai adaug si ca intre timp "dansul" si-a revenit complet dupa transportul pe drumurile cu gropi din Olanda si
Irlanda si s-a stabilizat la +1s/zi de vreo 3 zile! Sigur...e vorba de un mecanism japonez comun si nu ma astept ca
acesta precizie sa tina......dar e totusi remarcabila.....trebuie spus......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Dec 2022, 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Dec 2018, 18:05
Mesaje: 23
Domnule, Valentin, scrieți prea frumos despre Orient-uri, așa că m-ați determinat să îmi cumpăr al treilea Orient. Primul a fost cumpărat prin ‘94 și pierdut prin ‘96, iar al doilea prin ‘97 și îl am și în prezent. Ambele sunt modele “căpitan”, adică acelea cu 3 stele. :D Acum am trecut la unul cu calendar multy year, și în sfârșit am descoperit și eu faimoasa precizie Orient.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România