Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 17 Mai 2024, 12:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Feb 2016, 20:19 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
adevarul ca monstrul nu prea merge la orice costumatie...
partea cu bezelul inscriptionat nu vad de ce e deranj.....asa ci cel de la skx se poate zgaria insertul
in apa mie imi place bratara metalica, sa simt ceasul la mana, cu silicon sunt mai usurele si parca trebuie sa mai verific ocazional daca il mai am pe mana sau nu. 2015 am purtat un g-shock la mare , mi-l cautam la mana din 5 in 5 minute , pe cand cu un srp sau skx pe bratara nu o sa intampini niciodata problema asta, la 200+ grame


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2016, 23:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc pentru raspuns. Bezelul nu reprezinta o problema sau un factor major in decizia finala, cred doar ca putea fi mai bine.
A folosit cineva sistemul de armare manuala la Monster ? E indicat sa-l armezi manual, in zilele in care nu-l porti?Sau mai bine il lasi pe winder sau oprit ?

P.S.: Cred ca aleg Monster. Sa vad cum rezolv situatia schimbului...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Feb 2016, 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3262
Am avut Monster 2, mi s-a parut un ceas extrem de "overhyped", mai ales ca datorita pretului, e ales si de multi oameni care nu sunt musai pasionati de ceasuri, insa care sunt extrem de vocali in hobbies conexe. Bratara mie mi s-a parut de nepurtat, insa la fel mi s-a parut si bratara de Mako 2 XL, deci aici nu vad musai un minus, in gama de pret in care se situeaza sa zicem ca poate sta bine.

Actionarea coronitei mi s-a parut un punct clar in minus, are un design teribil de neinspirat, nu are striatii pronuntate cum avea Monster 1 si e destul de greu de infiletat/desfiletat sau uneori chiar si de armart manual, in functie de cum si in ce conditii o apuci.

Ca aspect general, e un ceas destul de butucanos pe mana pentru diametrul care il are si atrage destul de mult atentia, aproape ca un Breitling, ceea ce nu e bine mereu sau aproape niciodata, din punctul meu de vedere :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 00:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc pentru raspuns!
Ma bucur sa vad ca parerile sunt impartite. Asta vroiam sa vad.
Nici nu m-am chinuit sa citesc mai mult de 2 pagini pe wus legate de cele doua ceasuri,deoarece majoritatea sunt scrise de fani inraiti si de multe ori, sunt mult prea laudate si omit esentialul.
Eu vad aceste doua ceasuri ca fiind ceasuri care te binedispun. Atrag priviri din toate partile, chiar si ale oamenilor care nu au ceasurile printre pasiuni si incepi sa le dai detalii si asta sa te binedispuna,deoarece ai avut ocazia sa vorbesti despre ceasul tau...In Rusia, ar fi cel mai probabil sa o iau in freza daca il port :lol:
Solutia ar fi sa-l intorci inspre interior; astfel infractorii vor crede ca e doar o bratara banala... 8) In caz de forta majora,poti sa-l dai jos si sa le spargi capul cu el :lol:
Plus de asta, cred ca sunt adevarate "tool watches", rezistand in conditii grele si de care nu iti faci prea mari griji si care nu au nevoie de atentie sporita.
Preturile sunt putin cam mari la noi, dar nu cred ca are rost sa discutam despre asta...Fiecare avem un anume buget pentru achizitii...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 10:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Designul clar e subiectiv, mai ales la Monster, place sau nu. Eu cand am vazut pe forum pentru prima oara Monster, mi s-a parut absolut urat. Dupa care, cu timpul, am inceput sa-l inteleg, iar ulterior chiar sa imi placa. Cand a aparut generatia a 2-a si portocaliul e chiar portocaliu, fata de de Monster I unde arata ca un tricou din piata lasat 2 luni in soare, l-am si cumparat. Eu l-am cumparat tocmai pentru a avea un ceas ieftin, de care sa nu imi fie mila. A vazut apa sarata si foarte sarata, nisip, pietris, pietre, il port cand merg pe bicicleta, pe asfalt sau pe aratura :) , cand merg prin padure etc. Ceasul s-a comportat impecabil in orice situatie.
Minusuri notabile: inchizatoarea bratarii, e o tabla indoita care zornaie, in rest bratara e ok, dar nu e vreo minune cum am tot citit pe forumuri. Sigur daca o compari cu Mako, atunci da, e clar mai buna. Ma enerveaza modul extrem de lent in care schimba data si ziua. Bezelul parca se misca prea usor, nu simti un click ferm ca la diverele mai scumpe. Una peste alta, la banii ceruti pe el, primesti mult totusi.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 10:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc pentru raspuns. Pacat ca nu pot vedea unul in realitate... :(
Si pacat ca nu m-am uitat la Seiko Monster inainte sa-mi iau Orient-ul Ray...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 11:40 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Ca sa iti fac alegerea mai usoara: eu m-as uita si la orient mforce


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 12:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc. E destul de scump modelul M-Force care imi place, in comparatie cu Seiko Monster...Si se apropie prea tare de Steinhart si deja vorbim despre "altceva"...
Spre exemplu:
http://www.steinhartwatches.de/en/OCEAN ... K,382.html

http://www.steinhartwatches.de/en/TRITON-30ATM,309.html

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Bogdan11 scrie:
S-a scaldat cineva cu ele in mare? Exista posibilitatea ca sarea din apa de mare sa afecteze ceasul in vreun fel ? Nu ma refer aici la mecanism,deoarece verific sa fie stransa bine coroana pe filet inainte de a intra in apa...


Eu am avut 3 monstrii, toti 3 primul model, pana acuma si mai am doar unul. Cum spunea si ate14 e ceasul de bataie, la propriu. La mare, apa termala, ski, gratar, mers pe bicicleta si pe langa:), cam tot ce-ti poti imagina. Nu am avut nici o problema. Ma gandesc sa-l pun la fiert si dupa in congelator, stie Nic despre ce vorbesc :lol: ... Nu cred ca o sa fac chiar asa dar e un ceas care nu m-a dezamagit niciodata. L-am luat pe curea de silicon care o folosesc daca ma duc la apa cu el, imi place sa fie fix pe mana si am si o bratara watchadoo care e foarte comoda.

SKX nu am avut, am tot vrut sa-mi iau unul dar nu am apucat, am revenit tot la monstru, fiind si mai usor de achizitionat mai ales din Romania.

Nu cred ca as trece la monstru 2 pentru alt mecanism decat daca ar fi sa iau cel orange si atunci motivul ar fi culoarea cadranului care e mult mai frumoasa la 2. Diferenta de bani de la 1 si 2, in cazul meu nu e justificata.

Decizia e doar la tine, dar cred ca nu dai gres cu nici unul dintre ele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Verzone scrie:

Decizia e doar la tine, dar cred ca nu dai gres cu nici unul dintre ele.


Amin! :)

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc domnilor pentru ajutor !
Aleg Seiko "Orange Monster II" ! :mrgreen:
Aici l-am gasit la un pret bun: http://www.skywatches.com.sg/reviews/se ... srp309.htm
Dar nu am gasit Romania in shipping list...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Feb 2016, 20:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:
Multumesc domnilor pentru ajutor !
Aleg Seiko "Orange Monster II" ! :mrgreen:
Aici l-am gasit la un pret bun: http://www.skywatches.com.sg/reviews/se ... srp309.htm
Dar nu am gasit Romania in shipping list...

Felicitari !
Nu vei regreta !
Monstrul este unic si da o senzatie cu mult peste pretul lui !

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2016, 20:44 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Si eu am ales tot Monstrul, desi initial eram setat pe SKX007. :)
Ce nu imi place e ca bezelul are doar 40mm (ma asteptam la 42mm) si faptul ca siguranta de la bratara face zgomot. In rest nu am ce sa ii bag de vina, e un ceas foarte bine construit, materiale de calitate si confortabil.

Oricum pe viitor poate ma voi pricopsi si cu un SKX007 sau un Sumo ca e un pic mai mare. :)

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2016, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Multumesc pentru raspunsuri!
Inca nu am gasit un Monster II la pret bun, asa ca mai astept :|

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2016, 22:49 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Ce inseamna pentru tine pret bun? La ce suma te-ai gandit?

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România