Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 17 Mai 2024, 07:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Orient FEU07003TX
MesajScris: 25 Feb 2016, 19:40 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 19:28
Mesaje: 5
Buna ziua! sunt posesorul acestui tip de ceas de cateva zile. Sunt foarte incantat de el, asa ca mi-am cumparat si un dispozitiv de intoarcere ceasuri automatice (watch winder). Problema este ca nu stiu in ce sens de rotatie trebuie sa setez dispozitivul. Acesta se roteste in cicluri de o ora, cu 3 ore pauza, dar nu stiu in ce sens trebuie rotit pentru ceasul meu (Orient FEU07003TX). Va rog sa ma ajutati in aceasta problema. Multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 25 Feb 2016, 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Buna ziua,
Felicitari pentru achizitie, sa-l purtati sanatos!
Cea mai simpla metoda de a afla daca mecanismul din ceas se armeaza intr-un sens fara a-l deschide, este sa-l puneti cu capacul din spate la ureche si sa-l invartiti in ambele sensuri. Daca invartind intr-un singur sens auziti o serie de click-uri si in celalalt nu, inseamna ca mecanismul se armeaza doar in sensul in care se aud acele click-uri. Daca auziti click-urile invartind in ambele sensuri, inseamna ca rotorul armeaza mecanismul in ambele sensuri.
Din cunostintele mele, rotorul din acel Orient armeaza in ambele sensuri, deci nu trebuie sa va faceti grija in privinta setarii unui anumit sens de intoarcere a winder-ului. Dar puteti face experimentul descris mai sus.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 26 Feb 2016, 20:26 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 19:28
Mesaje: 5
Multumesc de raspuns!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 13 Apr 2016, 23:01 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 19:28
Mesaje: 5
Bogdan11 scrie:
Buna ziua,
Felicitari pentru achizitie, sa-l purtati sanatos!
Cea mai simpla metoda de a afla daca mecanismul din ceas se armeaza intr-un sens fara a-l deschide, este sa-l puneti cu capacul din spate la ureche si sa-l invartiti in ambele sensuri. Daca invartind intr-un singur sens auziti o serie de click-uri si in celalalt nu, inseamna ca mecanismul se armeaza doar in sensul in care se aud acele click-uri. Daca auziti click-urile invartind in ambele sensuri, inseamna ca rotorul armeaza mecanismul in ambele sensuri.
Din cunostintele mele, rotorul din acel Orient armeaza in ambele sensuri, deci nu trebuie sa va faceti grija in privinta setarii unui anumit sens de intoarcere a winder-ului. Dar puteti face experimentul descris mai sus.

Asa cum am spus nu am prea multa experienta in domeniul ceasurilor mecanice, dar sunt fascinat de ele. Dupa 2 luni si jumatate de folosire am o singura nelamurire: ceasul meu are o eroare constanta de + 22 sec/24 h. Este normal? Se poate face ceva pentru a micsora aceasta eroare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 13 Apr 2016, 23:02 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 19:28
Mesaje: 5
Asa cum am spus nu am prea multa experienta in domeniul ceasurilor mecanice, dar sunt fascinat de ele. Dupa 2 luni si jumatate de folosire am o singura nelamurire: ceasul meu are o eroare constanta de + 22 sec/24 h. Este normal? Se poate face ceva pentru a micsora aceasta eroare?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 13 Apr 2016, 23:28 
Neconectat

Membru din: 26 Aug 2015, 15:26
Mesaje: 94
Este oarecum "normal".

Aici ai manualul.

La capitolul de specificatii ei garanteaza undeva intre +25/-15s pe zi.

Un ceasornicar cred ca ar putea sa-l dreaga putin (sau mai mult). Nu cred ca garantia acopera, practic esti in intervalul garantat de ei.

Nu e quartz... Personal nu m-as stresa asa de tare (*inca!).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 14 Apr 2016, 19:01 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 19:28
Mesaje: 5
Stiam din manual ca are abatere +25/-15 sec/zi si deci se incadreaza in specificatii, ma gandeam sa-l duc la un ceasornicar sa-i mai ia putin din avans, dar mi-e teama sa nu-l dereglez mai rau. Cred ca am sa il las asa! Oricum multumesc de raspuns!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 14 Apr 2016, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Se poate regla usor si fara consecinte, la cineva specializat, sa-l desfaca profi cu scule corespunzatoare fara sa lase urme.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Orient FEU07003TX
MesajScris: 14 Apr 2016, 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Ceasul dumneavostra are un mecanism care se armeaza in ambele sensuri. Lasati aparatul sa-si faca treaba asa cum stie.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România