Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 17 Mai 2024, 12:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 28 Apr 2016, 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Belogerer, dupa cum am si scris, apreciez dorinta ta - nu in sensul de-a face pe justitiarul, ci aceea de a-ti apara interesul propriu si poate ca astfel, indirect vei contribui la schimbarea atitudinii B&B-ului fata de clienti. Dar daca am pomenit de atitudine, desi iti inteleg nemultumirea, marturisesc ca descopar o atitudine cam... agresiva. Ca sa nu intelegi gresit, te sustin ca demersuri, ba chiar as zice ca m-as feri sa inapoiez ceasul, pentru ca tare am impresia ca acest ceas a devenit o carte care poate fi jucata foaaarte frumos, punandu-ti in mana asul de trefla.
Da, joaca-ti cartea, forteaza-le mana cerand si niste daune materiale, ia-ti o trimitere de la medicul de familie catre cardiologie si invoca un infarct in fata celor de la OPC-B&B, dar fa-o pe un ton civilizat. Cere-le contravaloarea unui consult la Arcadia/Elias sau ce alta clinica privata cunosti, da-te cu var pe fata, dar... sa nu te-apuci de injurat, c-apoi chiar ca iti creste tensiunea, si ajungi apoi la Arcadia/Elias sau alte clinici private, si-apoi suntem in saptamana patimilor, si trebuie sa fim buni unii cu altii, sa ne cerem iertare, sa ne spovedim, si nu te poti duce la preot si sa spui ca te p**i pe ei, nu?
Desi, ai dreptate. Sunt bani munciti si nu-ti convine sa te simti inselat, cu-atat mai mult cu cat ai incercat inainte un dialog politicos cu ei.
Dar suntem in saptam... si e pacat sa... :oops:

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 28 Apr 2016, 21:50 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
catalin.v scrie:
Multumesc Lady Gaga pentru precizari, personal nu am stiut aceste aspecte pe care producatorul Orient le are "in uz".
Ma interesa (inca nu am abandonat total ideea) unui Orient care s-ar vinde fara cutie, aceasta fiind posibil de achizitionat separat. Nestiind cum sta treaba, am avut o indoiala asupra aspectului kusher a acestei vanzari, cat este de gri vanzatorul. Acum mi-e clar ca este ok.
Iaca asa se joaca fata... o dam la intors. Jalnic mereu.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 28 Apr 2016, 22:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Blowup, am scris ca
Citat:
personal nu am stiut aceste aspecte pe care producatorul Orient le are "in uz".

Am luat de bun ce a spus colega Lady G. Ulterior, mailul primit de belogerer de la Orient a aratat ca situatia sta altfel; atunci, mi-am schimbat opinia, functie de raspunsul lor. Consideri ca dau dovada de nehotarare infantila in exprimarea opiniilor? Pai, te rog sa ma scuzi... voi incerca sa nu mai fac astfel de schimbari, am sa incerc sa merg ca berbecul pe aceeasi carare. Chiar daca Orient zice ca voi gasi prosti mai mari decat mine la capatul ei.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 03:35 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2015, 03:11
Mesaje: 43
Blowup scrie:
catalin.v scrie:
Multumesc Lady Gaga pentru precizari, personal nu am stiut aceste aspecte pe care producatorul Orient le are "in uz".
Ma interesa (inca nu am abandonat total ideea) unui Orient care s-ar vinde fara cutie, aceasta fiind posibil de achizitionat separat. Nestiind cum sta treaba, am avut o indoiala asupra aspectului kusher a acestei vanzari, cat este de gri vanzatorul. Acum mi-e clar ca este ok.
Iaca asa se joaca fata... o dam la intors. Jalnic mereu.


"doamna" a trimis si un pm "de impacare" cu sfaturi "pretioase" gen sezi bland ca asa chilipir nu mai gasesti...ca orient nu are ce sa le faca celor de la bb shop...asta ramane de vazut..nu sunt la prima experienta de gen si reclamatiile externe au avut intotdeauna efect.

din pacate desi voi aveti o problema cu atitudinea din experienta personala cu diverse structuri de stat sau particulare cu calm si politete nu se rezolva nimic. eu sunt calm si politicos 1-2-3-4-5-6 zile. in a 7-a zi iau foc. cam ca acum. si rezolv.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 07:41 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Faci bine sa reactionezi asa. In rest, legaturile dintre vanzator si unii binevoitori sfetnici...sunt pur intamplatoare asa cum sunt si ceasurile cu aceeasi sursa care apar la vanzare aici. Iti sugerez sa deschizi aici pe forum un subiect care include si chestionar legat de experientele cu ," distribuitorul aproape unic"

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 08:37 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Lady Gaga scrie:
belogerer scrie:
Am cumparat ceasul recent de la bb shop si cum nu e prima data cand primesc alta cutie dar atunci fiind vorba de un gshock nu m-a deranjat intreb....

ce trebuie sa contina pachetul la cumparare pentru ca peste tot pe net am vazut alta cutie, o bratara si o scula speciala de ajustat bratara incluse...

eu am primit doar o cutie banala si atat care pare facuta pentru un model mult mai ieftin. am pus mai jos o poza de pe net cu ce cred eu ca ar fi tb sa contina pachetul

http://www.shop-online.watch/lowest-pri ... _2_2_1.jpg

voi ce parere aveti?


Pentru că vreau sa va ajut vă dau câteva explicații în legătură cu dilema dumneavoastră. Ceasurile Orient pleacă de la producător ambalate câte 5 bucăți în cutii albe de carton, și fiecare ceas are o bucata de hârtie care împiedică ceasul să se miște in timpul transportului și o punguliță banală inscripționată cu marca Orient. Cutiile costa bani. Orient oferă la dispoziția distribuitorilor mai multe tipuri de cutii cu prețuri diferite. Ceasurile Orient NU AU AMBALAJUL INCLUS ÎN PREȚ. Fiecare distribuitor, vânzător, comerciant stabilește prețul către clientul final în funcție de mai mulți factori, iar cutia e unul dintre factori. Daca ceasul achiziționat de dumneavoastră avea cutie specială, curea și sculă dedicată pentru înlocuit/ajustat brățara, atunci vă asigur că prețul ceasului era altul, iar aceste detalii erau menționate la specificații. Am mari îndoieli ca la bb shop era menționat ceva despre curea extra, ori despre forma, sau aspectul cutiei. În concluzie vă recomand să nu returnați ceasul, pentru că dacă nu era nici-o mențiune în legătură cu ambalajul, ori produsele care însoțesc ceasul, atunci nu vad care este vina celor de la BB Shop. Frustrarea nu este justificată. Dar puteți returna ceasul in 14 zile fără sa dați nici un fel de explicații. Întrebarea mea este - ați cerut detalii despre cutie/curea/sculă și vi s-au promis și nu le-ați primit?

Neh... nu insinueZ nimic. Pur si zimplu vanzatorul asta nu include ambalajul in pret... asa...in general nu doar Orient... .Nu inteleg de ce nu vand ceasurile in punga.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 10:11 
Neconectat

Membru din: 22 Dec 2015, 19:39
Mesaje: 59
Se presupune ca la achizitionarea unui produs nou trebuie sa primesti toate accesoriile si cutia destinata produsului. Dupa parerea mea la un resigilat sau la produse cu defecte trebuie mentionate astfel de deficiențe. Nu ne putem ascunde dupa degete “nu a scris ca produsul vine cu toate accesoriile si in cutia dedicata,inseamna ca pot sa-ti trimita altfel.”

Argumentul cu privire la pret era valid daca mentionau ceasul vine fara cutia dedicata si fara accesorii. Repet din moment ce nu au scris nimic,nu trebuie sa facem noi salturi mentale sa presupunem ca asta ar fi motivul pt care e mai ieftin.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 10:45 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
[Chiar credeti ca am vreo legatura cu BB ? Va inselati Stimabile!!! Facerea de bine ....stiti ce este, da?
NU am nici un fel de legatura cu BB Collection SRL, doar am mentionat ca pretul la care a achizitionat ceasul este foarte mic si i-am recomandat sa returneze ceasul si sa evite pe viitor magazinele Khulto, Splend`or, Be in time, BB collection si BB Shop. ]


Drastic in atitudine. Returnati ceasul si nu ne mai vizitati ? Cu asta rezolvam problema? Fara sa respiram mentionam numele retelei integrale B&B ? Nu ar fi fost suficient sa mentionam simplu... B&B ?
Acum ,da, insinuez legatura ! Nu vad unde este ajutorul ,vad doar scuze patetice . Ca e mai ieftin in punga ? Of ,of , mai ,mai. De la inceput vedem justificari jalnice si nimic mai mult.
Aia vand ceasuri second hand ?
Cum explicati situatia mea, am cumparat un Certina Caimano automatic care presupune cutie dedicata, l-am primit in cutie Certina destinata exclusiv ceasurilor Quartz (Certina a marcat asta pe cutie) ,in plus brosura si cardul lipseau cu desavarsire. Vanzatorul a spus ca " asa a venit ceasul si ca intre timp Certina a shimbat abordarea iar acum ambaleaza in "devalmasie".
No, explicati asta ! Am intrebat la dealer/magazin in Germania si au spus "bullshit, not true ".

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Ultima oară modificat de Blowup pe 29 Apr 2016, 14:59, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 11:03 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Pentru colegul de la B&B

Am platit asta (ceasul inclus)
Imagine

si am primit asta (ceasul inclus, brosura exclusa etc.)

Imagine

Ceasul l-am daruit sotiei , in graba nu am vazut diferenta si acasa citind marcajele cutiei am fost socat.
Cum e sa ajungi in situatia in care nevoit sa pleci din tara si pentru a nu pierde intervalul de retur trebuie sa explici ca darul trebuie returnat ????
Revin cu cealalta patanie,Doxa.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Blowup scrie:
...Revin cu cealalta patanie,Doxa.

Si cu un mod mai putin incisiv/agresiv de comunicare, nu-i asa? Este foarte bine ca ne exprimam opiniile pe acest subiect de omitere/inselaciune cu/fara buna stiinta din partea unei celebre pravalii de ceasuri, insa haideti sa facem conversatia placuta. Avand in vedere ca principalii actori de pe scena acestui topic sunt membri vechi (nu-i asa, domnule Blowup?), este necesar doar mai multa politete fata de interlocutor, fara a accentua parerile cu ciocanul pneumatic. Pana una-alta, personal nu am absolut nici-un motiv sa o banui pe colega Lady Gaga de niscai intentii/interese pecuniare pe marginea parerilor sale. Dupa cum am spus, am vreo cateva saptamani de cand sunt cu ochii pe un site care vinde Orient-uri (strain site-ul de tara noastra si de subiectul acesta) si intr-adevar, si ei specifica un pret separat pentru cutii. Cutii generice, presupun...
As fi deosebit de incantat sa concluzionez ca sunt in continuare cel mai mare pacalici care nu stie sa poarte o discutie civilizata...

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 13:59 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Treceti peste si utilizati functia "ignore".
Sunt cativa care au pierdut pe urma relatiei cu acest vanzator, posibil incarcati emotional dar pe deplin justificat. Nu are sens sa ne inecam in vorbe fara noima.
Aveti ceva de spus legat de acest subiect puteti sa o faceti dar nu ne mai zapaciti cu avalansa de cuvinte si in special scapati de contradictii.
Cele de mai sus in contextul in care imi dati sfaturi legate de abordare. In cele din urma nu cantitatea conteaza ;). In plus, va rog sa nu imi mai puneti vorbe in gura (ex. niscai interese pecuniare ori alte vorbe in vant).
Sa facem conversatia placuta ? In situatia de fata? Nu discutam un subiect "placut" si nici nu discutam despre vreme .
Legat de insinuari.

viewtopic.php?f=19&t=31272&p=209382#p209382

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 16:36 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Acum un an căutăm o cutie pentru un Mido - am găsit un anunț pe cdm.ro, sun, iar vânzătorul mi-a explicat cum sotia lui este angajată la bb si cum rămân cutii nevândute pe care le aduce acasă...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 17:58 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2015, 03:11
Mesaje: 43
adl scrie:
Acum un an căutăm o cutie pentru un Mido - am găsit un anunț pe cdm.ro, sun, iar vânzătorul mi-a explicat cum sotia lui este angajată la bb si cum rămân cutii nevândute pe care le aduce acasă...


asta e urmatorul mail catre orient japan cu linkuri la olx/okazii/lajumate la vanzatorii de cutii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 18:03 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2015, 03:11
Mesaje: 43
Lady Gaga scrie:
Blowup scrie:
Faci bine sa reactionezi asa. In rest, legaturile dintre vanzator si unii binevoitori sfetnici...sunt pur intamplatoare asa cum sunt si ceasurile cu aceeasi sursa care apar la vanzare aici. Iti sugerez sa deschizi aici pe forum un subiect care include si chestionar legat de experientele cu ," distribuitorul aproape unic"


Chiar credeti ca am vreo legatura cu BB ? Va inselati Stimabile!!! Facerea de bine ....stiti ce este, da?
Eu am vrut sa-l ajut si sa-i explic cateva nuante, iar el mi-a raspuns ca asteapta sa vada si ce raspuns va primi de la ANPC. (a cumparat un ceas, ceasul functioneaza, dar face reclamatie fiindca trebuia sa primeasca o altfel de cutie si ceva accesorii in plus, desi pe site nu era mentionat nimic in legatura cu asta)
NU am nici un fel de legatura cu BB Collection SRL, doar am mentionat ca pretul la care a achizitionat ceasul este foarte mic si i-am recomandat sa returneze ceasul si sa evite pe viitor magazinele Khulto, Splend`or, Be in time, BB collection si BB Shop.
Cost ceas 2999 lei:3,93=763 $. Nu am vazut pe nici un site extern pretul acesta (763$) pentru EL02003H.
http://orientwatchusa.com/el02003h
http://www.orientuhren.de/product_info. ... anguage=en
http://www.best-price.watch/shop/orient ... 02003h.htm
http://www.watches88.com/pd-orient-auto ... 0111el.cfm
http://www.amazon.com/Orient-Saturation ... B00IHJZHAE


Acest limbaj nu are ce cauta aici.Inteleg frustrarea,dar cum au spus si alti colegi,puteti sa va manifestati civilizat.Luati-o ca pe un avertisment.Claudiu

ne vedem in instanta daca trebuie dar bratara si cutia plus scula de ajustat o sa o gasiti si o sa o livrati prin curier la adresa...sau...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: 29 Apr 2016, 18:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Belogerer, sa va fie rusine!
In primul rand, nu ati cumparat ceasul de la Lady G., asa-i? Eu, dumneaei si altii ne-am dat cu parerea asupra situatiei intr-un mod civilizat. Am scris ca va inteleg nervii insa nu mi se pare normal sa vi-i refulati pe forum asupra unei persoane care v-a raspuns intr-un mod civilizat si care nu este direct implicata in afacerea d-tra.
In al doilea rand - si imi marturisesc subiectivismul, desi nu am avut absolut nici-un deal sau interes cu Lady G. - deoarece este una dintre singurele doua doamne care activeaza pe acest forum, chiar nu va pot tolera marlania adresarii. Privita altfel problema, este ceasul d-tra si decizia cumpararii va apartine, asadar rezolvati-va problema in mod direct cu cel de la care ati achizitionat obiectul.
Avand in vedere perioada in care ne aflam (si asupra careia am facut o fina sugestie), mi-as dori sa fie inchis acest topic care oricum, si-a atins scopul.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România