Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sfat achizitie
MesajScris: 04 Sep 2018, 08:01 
Neconectat

Membru din: 28 Aug 2017, 11:20
Mesaje: 14
Buna ziua,
Va rog o parere: in ultimul timp am constatat o invazie de ceasuri Orient, foarte, foarte frumoase. Calibrul acestora este F6T22 automatic. Intrebarea este: care vi se pare mai ok sau daca sunt oarecum compatibile, ma refer la calibrul abia amintit si cel folosit la celebrul Seiko 5 ? (calibru 7S26 automatic) ar mai fi si 4R35 automatic, tot de la Seiko...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 10 Sep 2018, 19:21 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Nu sunt compatibile cu Seiko,dar sunt facute sub aceeasi egida...

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 26 Ian 2021, 13:30 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
ca sa nu deschid alt topic postez aici: tocmai ce mi-am cumparat un ceas de mana Festina vintage (quartz) de la B&B Collection. Este cu mecanism japonez Myiota, dar nu stiu care anume de la Myiota. Abia cand am ajuns acasa am constatat ca limba secundarului nu bate pe cifrele de pe ecran, ci pe langa ele. Practic secundarul niciodata nu cade pe insemnele cadranului, ci mereu intre ele, si asta nu imi place deloc. Acum ma intereseaza daca mai pot face ceva, daca se regleaza. Cei de la magazin nu vor sa il schimbe pe motiv ca este la promotie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 26 Ian 2021, 16:13 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Cred ca promoție sau nu ar trebui sa fie valida garanția și atata timp cât asta eu cred ca e un defect ar trebui sa ti-l repare cel puțin.
E doar părerea mea...posibil gresesc

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 26 Ian 2021, 16:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Am explicat detaliat de mai multe ori. Pe scurt : e un ''defect'' frecvent intalnit la mecanismele comune si acceptat ca atare. Motivul este jocul in danturi plus alti factori. Doar mecanismele quartz superioare au secundarul perfect aliniat din fabrica, chiar si aici mai sunt scapari la CTC. La restul e loterie (tine de noroc) dar in general - nu. Se poate corecta la ceasornicar dar nu exista garantie ca se va mentine constant in timp ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 10:12 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Din pacate acesta este singurul ceas pe care il detin si la care am constatat fenomenul cu limba secundarului nealiniata fata de marcaje. Si nu a fost chiar ieftin, pretul ceasului neredus fiind de 680RON ai are mecanism Miyota JR00. Am si ceas Jaguar, Orient, Tissot, Seiko si acolo limbile sunt (aproape) perfect aliniate. Ba nici la Q&Q sau la ceasul Disney Pixar al copilului nu am vazut acest lucru, chiar si acolo secundarul era cat de cat aliniat cu marcajele de pe cadran.
Ma rog, avand in vedere ca nu l-am purtat nici macar o secunda la mana, mai fac azi o incercare sa il scchimb cu ceva mai bun.
Ce paree aveti de Doxa D-air Chrono :

https://www.bbcollection.ro/ceas-doxa_d ... 43334.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 15:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
vizitator scrie:
... Cei de la magazin nu vor sa il schimbe pe motiv ca este la promotie.

Acesta nu (cred ca) este un motiv care poate fi gasit in legislatie. Cel putin nu era in vremuri mai vechi, insa nu cred ca acum sunt abrogari pe situatia data. Daca nu il schimba, probabil se pot folosi de alte motivatii... in calitate de cumparator drepturile sunt aceleasi indiferent de promotii sau nu.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 16:18 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Aici e buba: ei nu considera acest lucru ca fiind un defect. Am fost si azi la B&B Unirea si mi-au spus ca asta e mecanismul...adica exact ce a spus si @Zar mai spus: are joc pentru ca acesta e mecanismul.
Am lasat ceasul la service-ul celor de la B&B, au zis ca il regleaza, dar tare imi e teama ca nu va tine mult in timp.
Ceasul are mecanism Miyota J00..aveti vreo parere despre acest mecanism?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 17:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Mai ieftine cu secundar perfect aliniat vezi gama Edifice de la Casio - cele cu Bluetooth.
Unele modele sunt la reducere acum, intre 700-900 lei.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 17:17 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
vreau sa il schimb cu acest Doxa:

https://www.bbcollection.ro/ceas-doxa_d ... 43334.html

Numai ca nu vor, au zis ca mi-l aliniaza pe cel vechi si asta este. B&B nu considera un defect faptul ca secunarul nu este perfect aliniat cu marcajul cadranului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 27 Ian 2021, 17:33 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
vizitator scrie:
vreau sa il schimb cu acest Doxa:

https://www.bbcollection.ro/ceas-doxa_d ... 43334.html

Numai ca nu vor, au zis ca mi-l aliniaza pe cel vechi si asta este. B&B nu considera un defect faptul ca secunarul nu este perfect aliniat cu marcajul cadranului.


Acel mecanism Miyota este unul fara pretentii. Dupa aliniere - au fost foarte draguti sa ti-o faca - probabil vei fi relativ multumit....
Nu numai B&B nu considera asta ca fiind un defect.....toti dealerii din lume fac la fel.....si chiar nu este un defect....asta e standardul
de calitate la care se lucreaza astazi.....ma rog....de ceva timp......
Acest "defect" de aliniere poate fi intalnit si la Longines....care foloseste mecanisme mult mai scumpe.....
Ideea e sa verifici in magazin si nu.....acasa...... 8) pentru ca fiind redus...legislatia permite sa nu ti-l schimbe
si nici sa nu-ti dea banii inapoi (iarasi, o norma universala, aplicabila in toata Europa)

Daca acel Doxa este echipat cu Ronda sau Eta - vad ca nu scrie pe site - e OK.
Daca e echipat cu ISA.....nu as recomanda....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 28 Ian 2021, 16:31 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Intre timp mi-am ridicat ceasul ,,reparat" de la B&B si a iesit destul de bine. In partea de jos a cadranului secundarul pica direct pe marcaje, in cea de sus ramane putin in urma. Am inteles ca ar fi repozitionat cadranul ceasului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 09 Feb 2021, 10:41 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Ceasul Festina, de curand achizitionat de la B&B are o eroare de 5 sec in mai putin de 2 ore...vi se pare normal? nu e cam mare eroarea? 5 secunde pe zi am la Seiko automatic, dar parca nici acolo nu e asa mare eroarea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 09 Feb 2021, 12:32 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Nu e normal, daca am citit bine si cu siguranta iese din specificatiile producatorului
pentru orice mecanism quartz.....zuppp cu el la garantie (care acopera astfel de probleme!)......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie
MesajScris: 09 Feb 2021, 12:52 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
Ieri pe la pranz l-am potrivit la secunda de pe oraexacta.net, iar azi de dimineata era cu 5 secunde inainte. Il mai verific maine, daca e cu 10 secunde inainte, atunci iar ma duc la garantie. Am ceasuri cu cuartz care nu le potrivesc luni de zile, si au eroare 1 min
Intrebare: se poate regla cumva sa aiba eroare mai mica, sau mi-l schimba?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România