Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Noi 2019, 13:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Apr 2011, 17:27
Mesaje: 287
Raspunsul e mai complex decat un simplu dau sau nu.
Ideea e ca, in ceea ce priveste garantia, nu prea sunt seriosi, dovada stau colegii care au scris in repetate randuri despre acest aspect cu diverse probleme aparute la ceasurile achizitionate de la ei. Pe langa asta timpul foarte mare de asteptare la comenzi pentru diferite piese/curele este de asemenea un inconvenient.
Cat priveste ceasurile , multe modele au reduceri substantiale ceea ce le fac foarte atractive din punctul asta de vedere. Evident sunt modele mai vechi, care de regula stau ani buni prin vitrine fara sa fie vandute .Ideal ar fi sa le si faceti o revizie dupa achiztionare daca aveti in plan sa luati un model mai vechi sau care e de mai mult timp in stocul lor.
Eu personal am luat mai bine de 10 ceasuri de la ei incepand de la 1000 ron in sus si pana acum nu am avut niciun fel de probleme cu niciunul.
Ba mai mult, din cauza unei greseli la poza de prezentare, la un ceas hamilton, s-au oferite sa imi schimbe cureaua cu una noua cu deployant fara niciun cost. In mod normal daca ar fi fost s-o platesc m-ar fi dus undeva la 200euro.
Sper ca v-am fost de folos cu informatiile.
Ideal ar fi sa puneti si un link cu ce ati dori sa luati de la ei sa putem vorbi si despre ceasul in cauza.
Zi frumoasa!

_________________
I am not afraid to walk this Earth alone!


Ultima oară modificat de zed pe 20 Noi 2019, 22:26, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Noi 2019, 14:27 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
zed scrie:
Raspunsul e mai complex decat un simplu dau sau nu.
Cat priveste ceasurile , multe modele au reduceri substantiale ceea ce le face foarte atractive din punctul asta de vedere. Evident sunt modele mai vechi, care de regula stau ani buni prin vitrine fara sa fie vandute .Ideal ar fi sa le si faceti o revizie dupa achiztionare daca aveti in plan sa luati un model mai vechi sau care e de mai mult timp in stocul lor.
Eu personal am luat mai bine de 10 ceasuri de la ei incepand de la 1000 ron in sus si pana acum nu am avut niciun fel de probleme cu niciunul.
Ba mai mult, din cauza unei greseli la poza de prezentare, la un ceas hamilton, s-au oferite sa imi schimbe cureaua cu una noua cu deployant fara niciun cost. In mod normal daca ar fi fost s-o platesc m-ar fi dus undeva la 200euro.


Ma bucur sa vad, in sfarsit, si un raspuns mai obiectiv/putin pasional.......decat obisnuitele "huideooo si.....hai sictir".....desi batjocorirea muncii celor de la B&B face oarecum parte din....profilul national.....nu-i asa? 8)

Trei lucruri as vrea sa spun si eu, exclusiv prin prisma experientei personale:

1. Cred ca am cumparat peste 100 de ceasuri de la ei in ultimii 5 ani.....am avut intr-adevar probleme cu doua dintre ele si acestea au fost rezolvate rapid si fara comentarii in garantie.....
2. De cate ori am apelat la service pentru alte probleme minore - atat Unirii cat si Dorobanti - folosind un ton respectos, politicos ....dar ferm (FARA SAMANTA DE SCANDAL!!!) - am fost tratat la randul meu cu respect si bunavointa iar problemele au fost rezolvate cu profesionalism si intr-un interval de timp rezonabil, la un standard de calitate international.
3. Daca o sa va uitati pe BB Shop la reduceri veti gasi zeci de modele automatice la cel mai scazut pret international pentru un dealer autorizat - pe romaneste....nu le veti gasi nicaieri in lume mai ieftin!!!! - si sigur ca aceste oferte vin uneori si cu ceva neajunsuri....gen....o nevoie de servisare mai rapida/prematura 8) ....sacii in caruta si sufletu'n rai.....

P.S. - si aici stiu ca sunt in asentimentul lui Claudiu, pentru ca am discutat aspectul asta si cu el - niciodata cei de la B&B nu-si vor imbunatati serviciile daca, la cea mai mica problema, in loc sa accesati garantia - care e dreptul vostru legal - veti da fuga la ceasornicarii independenti, pe banii vostri 8)

Spor la cumparaturi :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Noi 2019, 19:31 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Asa este,si eu sunt de principiul ca daca aveti garantie,folositi-va de ea,si de drepturile pe care le aveti legate de acest aspect.
Dupa garantie,puteti apela la cine doriti,dar pe perioada garantiei,apelati la serviciile oferite de garantie.
Deasemenea,B&B este deseori blamat,dar nu este tocmai corect. Din cate ceasuri se vand in reteaua lor nationala,doar un mic procent ajung la garantie,si doar u foarte mic procent ajung sa fie nemultumiti. Dar cei nemultumiti sunt si vor fi mai vocali decat cei multumiti.
Nu neg ca au si probleme cu personalul,dar si aici este de discutat.
Una peste alta sunt relativ ok ,zic eu.
Iar noi trebuie sa fim mai intelegatori si toleranti,fara a renunta la drepturile noastre.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 22:32 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2019, 22:29
Mesaje: 1
acelasi ceas l-am cumparat si eu recent de la B&B, insa tot fara manual (orient fer2l004w0). Nu gasesc nicaieri manualul.. nici pe site-ul orient, nicaieri. ma poti indruma cum sa dau de el?
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2019, 23:52 
Neconectat

Membru din: 19 Mai 2013, 00:11
Mesaje: 580
https://mediaserver.goepson.com/ImConvS ... -FP-FX.pdf


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România