Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:42

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Datorie de onoare
MesajScris: 10 Mar 2019, 08:55 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2017, 21:08
Mesaje: 19
Bună ziua,

Am câteva ceasuri modeste, inclusiv un Citizen cu Miyota 8200, are peste 1 an de la cumparare de nou, e acesta: http://www.citizen.com.sg/html/en/produ ... 8-81e.html
Am citit review-uri pozitive despre acest mecanism și de aceea l-am achiziționat.

Anul trecut după ce am fost cu el la băi la Gyula și l-am purtat tot timpul, inclusiv în apa aceea termală, caldă și roșiatică (are rezistență la apă de 10 atm.), am observat o modificare a comportamentului în rău. Deși mergea per ansamblu relativ ok, a crescut mult eroarea pozițională. Detalii aici:
viewtopic.php?f=2&t=26578
L-am trimis la dl. Claudiu la revizie și după revizie nu s-au schimbat nimic în bine. Ori Miyota 8200 nu mai e ce-a fost ori pur și simplu atâta poate (și a putut) și restul sunt "povești norocoase".
Dar ... când l-am rugat pe dl. Claudiu să-l mai regleze odată, s-a întâmplat ceva deosebit: dl. Claudiu s-a ambiționat și a reușit să scoată din acest mecanism modest (schimbând însă componente din el) ceva fantastic: un ceas super-modest care merge în specificațiilor COSC. Cu amplitudini ale oscilației de peste 280, astfel încât ceasul e acum destul de imun la erori poziționale și grad de încărcare. Deși nu e cel mai comod ceas posibil (e cam mare și se vrea.un diver ) îl port acum zi și noapte, merge cu eroare de MAXIM +- 2 sec./zi.

Prețul intervenție a fost - după părerea mea - unul completamente modic.

Aș fi încântat să am ocazia să-l întâlnesc pe dl. Claudiu Burlan și să-i fac o cinste. Dar și pe prietenii dânsului eu sunt din Bistrița și am înțeles că și în Bistrița este un pasionat și un prieten al d-lui Claudiu.

Mă bucur că mai există în România astfel de oameni ce înainte de interese, au caracter.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Datorie de onoare
MesajScris: 14 Mar 2019, 19:27 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
Felicitari domnului Claudiu!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România