Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Calitate Casio
MesajScris: 24 Dec 2019, 21:41 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Am deschis acest topic dupa ce am ramas, din nou, placut impresionat de aceasta companie, mai exact de raportul calitate-pret oferit de Casio.
Am cautat sa imi fac un mic cadou, in preajma sarbatorilor, un ceas de "day by day" nici prea scump ca, cheltuieli sunt destule in perioada asta dar nici vre-o trompeta. Initial ma gandeam la fossil ca nu am nici unul dar parca au niste preturi putin cam ridicate pentru niste ceasuri fashion, motiv pentru care le-am cam ocolit si pana acum, si am mers pana la urma pe Casio Edifice. Este incredibil cum pot sa scoata un raport calitate pret atat de bun. De la finisaje pana la materiale si curea.
Pun si cateva poze cu, ce poate sa ofere un ceas cumparat cu 300 lei.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 28 Dec 2019, 19:43 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Perfect de acord cu tine, mai ales ca imi place la ei seria Pro Trek. Dar zilele astea am gasit pe net un model care mi-a starnit curiozitatea si pe care voi cauta sa il vad in realitate cum se prezinta :D https://www.emag.ro/ceas-barbati-casio- ... 2QEALw_wcB


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 28 Dec 2019, 20:12 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Interesant tare modelul dar nu stiu daca as putea purta. nu am mai vazut stilul asta


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 30 Mar 2020, 00:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
salut ! as vrea sa deschid si eu un subiect legat de ceasurile g-shock.
In acest moment detin mai multe ceasuri de ecest tip. Mai exact as avea GA 110, GA 400, GA 500, GA 700 doua , albastru si negru, GA 1100 si un Mudmaster.
Ca impresie generala , aceste ceasuri imi par ok, ca si calitate. Le-am purtat de-a lungul timpului in cele mai variate conditii, la serviciu, la plaja, in calaorii, la munca. Toate au rezistat fara probleme, fara sa existe urme vizibile pe ele. Sunt aspectuase, rezista bine, bateriile tin mult, nu sunt scumpe. Fata de alte ceasuri. Cele mecanice in special.
Probleme au aparut la modelele care au necesitat schimbarea bateriei, dupa aceasta operatiune fac condens. Ma refer la doua modele GA 700 si GA 1100. Bateriile nu au fost schimbate deodata si nici in acelasi loc. Am incercat in toate felurile , am scos capacul si am pus ceasul pe calorifer. Nu am obtinut rezultate. Oare aceste ceasuri pierd etanseitatea la schimbarea bateriei ? Mentionez ca apa in ele nu intra.
Este deranjant sa iesi la frig cu ceasul si sa faca condens. Nu mi se pare normal. Este clar o problema.
Poate domnul Claudiu ar putea da un raspuns ? Mai ales ca vor trebui schimbate candva bateriile si la celelalte. Si mai vine un Mudmaster acum.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 30 Mar 2020, 12:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Faptul ca aburesc,denota faptul ca ceasul are apa in interior.deci intr-un fel sau altul,a ajuns umezeala inauntru.
In acest sens,ar trebui ca ceasul sa fie testat la presiune in conditia actuala.sa se vada daca intra apa pe undeva.Dupa aceea ,in functie de rezultatmtrebuie desfacut,scoasa apa/umezeala din ceas,si reetansat ceasul,dupa care reverificat.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 30 Mar 2020, 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Multumesc foarte mult ! O sa merg cu ele la un ceasornicar.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Calitate Casio
MesajScris: 07 Apr 2021, 00:29 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Noroc cu facebook asta ca te umple de reclame si cateodata greu te poti abtine.. mai ales cand sunt oferte :D . Asa am ajuns la al 2lea g-shock din colectie. Navy blue, carbon core guard g-shock 8). Perfect pentru vara care nu mai vine :lol:
Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România