Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 05:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Seiko vintage - pentru ca meriti!!
MesajScris: 15 Mar 2020, 12:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Am observat in ultima vreme numeroase subiecte pe ceasornicar, deschise de colegi mai noi....sau mai vechi, legate de achizitionarea primului ceas vintage. Subiectul in sine e relativ spinos, pe de o parte pentru ca exemplarele in stare buna devin din ce in ce mai rare...iar pe de alta pentru ca un ceas de 30-40 de ani nu va functiona aproape niciodata in aceiasi parametri ca unul nou....si de aceea e important de determinat, fara a cheltui 500-600 de euro sau....mai mult....daca "vintage" este sau nu "pentru noi"....

Optiunea mea/sfatul meu, in acest context este fara urma de indoiala.....probabil cel mai iubit brand vintage - SEIKO!
Sigur, pe langa factorul pur subiectiv....se naste intrebarea...de ce un brand cu o productie uriasa de ceasuri...in general mediocre...este atat de cautat si apreciat chiar si de colectionari consacrati?!?...Am sa incerc cateva raspunsuri:

1. Seiko a trecut la productia carcaselor integral SS cu mult inaintea concurentei.
2. Modelele anilor 70 sunt mari fata de standardele epocii...37-38-39 mm.
3. Mecanismele sunt simple si usor de servisat/reparat/inlocuit.
4. Oferta uriasa de modele vintage asociata cu un pret mic/foarte scazut.....

Pentru ca intamplator port chiar acum un astfel de Seiko, in postarea 2....voi incerca putin sa explicitez cele afirmate mai sus, poate ajuta pe cineva.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 12:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
De ce - sau prin ce/datorita la ce - m-ar atrage un vintage mai mult decat un ceas "modern"/produs dupa 2000 sa zicem? Teoretic, multi spun si admit ca in pretul ceasurilor intra know-how-ul, cercetarea si implicit imbunatatirile. Apoi atati altii admit pretul ridicat datorat safirului, adica alt element al unui ceas care aduce valoare. Deci....? vii matale cu Dacia 1300 si o fluturi pe langa ultimul model de Logan...sigur ca nu e vorba de autoturisme.... De aceea dezvolta si argumenteaza, sa te vaz...si sa mai si convingi.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 12:51 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Saptamana trecuta am vizitat un prieten care are ca hobby reconditionarea si repunerea in circulatie a ceasurilor Seiko vintage, si bineinteles ca am plecat de acolo...cu 80 de euro mai sarac...dar....cu mana plina (stiam ca asa o sa se intample!):

Imagine

Din pacate, carcasa SS a fost polishata agresiv, (arata ca noua, e adevarat), ceasul original arata asa:

http://www.retrowristwear.co.uk/all-wat ... e-blue-dia

Capacul spate ne ofera tot felul de informatii utile - calibrul 7005, tipul carcasei - 8042...si chiar si anul fabricatiei - 1974

Imagine

Mecanismul arata asa...a fost servisat corect...si are o abatere constanta de sub 10s pe zi cu plus - surprinzator de bine pentru tatal oarecum vitreg al lui 7S26!

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... eiko_7005A

Cristalul a fost inlocuit cu ceva after market, potrivit modelului si...alta surpriza placuta...are chiar si inel de presiune:

Imaginehtml multiple images

In sfarsit, asa arata la mana....38mm, un fel de cushion case si un cadran blue, interesant....de nota 10!

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Ultima oară modificat de valentin1234 pe 15 Mar 2020, 13:31, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 12:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
catalin.v scrie:
De ce - sau prin ce/datorita la ce - m-ar atrage un vintage mai mult decat un ceas "modern"/produs dupa 2000 sa zicem? Teoretic, multi spun si admit ca in pretul ceasurilor intra know-how-ul, cercetarea si implicit imbunatatirile. Apoi atati altii admit pretul ridicat datorat safirului, adica alt element al unui ceas care aduce valoare. Deci....? vii matale cu Dacia 1300 si o fluturi pe langa ultimul model de Logan...sigur ca nu e vorba de autoturisme.... De aceea dezvolta si argumenteaza, sa te vaz...si sa mai si convingi.


Mey, eu nu incerc sa te conving de nimic, imi dau doar cu parerea in directia celor care-si doresc un ceas vintage. Deci...prima conditie e sa-ti DORESTI, nu? Dar daca e sa raspund totusi....as zice asa...sunt ieftine, speciale/deosebite, de multe ori mult mai bine executate decat cele moderne, cu valoare istorica si rezoneaza...sau nu...cu personalitatea ta....in cazul tau se pare ca NU! :( :( :(

Nu in ultimul rand, cred ca multi s-au saturat de politica "platformelor comune" - carcase generice....aceleasi mecanisme in 1000 de branduri si vor ceva mai.....special....ca sa nu mai vorbesc de preturile "de nou" care pur si simplu au inebunit.... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Ultima oară modificat de valentin1234 pe 15 Mar 2020, 14:01, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 13:04 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Valentin,arata super !!!
Iar Seiko vintage este pe val,daca pot spune asa.....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 13:25 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Felicitari pentru initiativa. In timp ce citeam acest post ma gandeam la o modalitate de a mai anima putin formul si de a-i implica activ pe cei noi. Nu stiu insa in ce masura ar fi realizabil asa ceva. Putem organiza o "competitie" de restaurare care sa se intinda pe o durata de cateva saptamani. Cei inscrisi isi vor cumpara cate un ceas vintage si vor prezenta procesul de reconditionare. Alegerea ceasului va fi foarte importanta, fiindca procesul de recondtionare va trebui finalizat conform termenului stabilit. La final se va vota cel mai frumos ceas, iar castigatorul va primi un premiu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 13:25 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
seba scrie:
Valentin,arata super !!!
Iar Seiko vintage este pe val,daca pot spune asa.....


Multumesc, seba!
In mod normal si la un ceas cu valoare colectibila mare mi s-ar fi parut inacceptabila reconditionarea asta agresiva - mai ales alterarea liniilor carcasei - dar, la acest Seiko rezultatul cred ca e un compromis interesant, cu un look fresh pentru un ceas vechi de ....46 de ani :)

DA Dragos, multumesc, e o idee interesanta....in trecut am organizat ceva concursuri pe ceasornicar si s-au bucurat de un oarecare succes!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 18:05 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2016, 22:37
Mesaje: 171
Localitate: Craiova
Mie imi place asta https://www.olx.ro/oferta/seiko-jumbo-IDcdhTa.html.
Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 19:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Mai sunt cateva motive care merita mentionate si care fac din Seiko un brand demn de a fi colectionat:

- varietatea foarte mare de cadrane.
- calitatea geamurilor originale care au permis cadranelor sa se pastreze in stare excelenta 40+ ani -> eu am gasit multe Seiko-uri din anii 70 si tot timpul am gasit cadrane minunate si pastrate excelent. Valabil si pentru ace si indecsi. In schimb geamurile erau patate, crapate etc. Semn ca acele ceasuri chiar au fost purtate, nu menajate.
- robustetea mecanismelor - majoritatea lor nu au fost servisate de decade intregi, cu toate astea merg. Nu bine, dar merg. Nu am avut probleme in a servisa Seiko din targuri niciodata. Din acest aspect mai deriva o concluzie: pentru ca majoritatea posesorilor nu le servisau niciodata, aproape in toate cazurile Seiko vintage au coroana, cadranul, acele, geamul originale.
- faptul ca intotdeauna la Seiko ai cod pentru carcasa si cadran. Ajuta enorm la identificare. La asta se adauga serial number, prin care poti gasi luna si anul fabricatiei ceasului tau.
- faptul ca au fost produse de masa face foarte usoara gasirea de piese de schimb - mai ales la mecanisme.
- preturile inca foarte bune.

Bineinteles, la ceasuri mai speciale, e risc mare sa gasim piese aftermarket, pentru ca sunt mai cautate si anumiti vanzatori vor sa le vanda ca NOS sau 100% original, ceea ce nu e ok, dar se intampla (ex. Col. Pogue, crono-urile cu 6138, diver-ele din anii 60 si early 70).

Las si eu cateva ceasuri pe care le-am avut, doar cele din anii 70 au fost servisate si la toate cadranul fost neatins, cum le-am gasit. Polish doar la cel cu cadran visiniu si cele doua cu cadran argintiu.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Seiko 5 sunt din anii 90, AGS e din 1993 (primul kinetic din lume), crono quartz e din 1988 (primul quartz crono din lume - 7A38). Restul sunt din anii 70.

Concluzia: vintage Seiko sunt cu siguranta de interes. Cel putin pentru mine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 19:14 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Legionaru' scrie:
Mie imi place asta https://www.olx.ro/oferta/seiko-jumbo-IDcdhTa.html.
Ce parere aveti?


Foarte fain.mai puțin prețul..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 19:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Legionaru' scrie:
Mie imi place asta https://www.olx.ro/oferta/seiko-jumbo-IDcdhTa.html.
Ce parere aveti?


Pare in stare foarte buna, pozele sunt putine, poza cu mecanismul/capacul nu vad....iar daca a fost servisat profesional nu e asa scump....si exista dovezi in acest sens.....un ghid al cumparatorului, poate ajuta....aici:
https://www.60clicks.com/seiko-6138-chr ... ors-guide/

@bonheur: multumesc pentru contributie!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 23:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2020, 23:21
Mesaje: 27
Seiko vintage am avut un dress watch cu 7005a si o testoasa pe care le-am vandut. Testoasa regret si acum ca am dat-o, dar asta este :roll:
Cu toata nebunia asta am ajuns sa vand din colectie iar cand se vor reglementa treburile reincep vanatoarea.
Adevarul este ca Seiko este unul din brandurile care ofera foarte mult, pentru nu foarte multi bani, in special pe piata vintage.
Singurele branduri care au raportul pret-calitate comparabil cu Seiko sunt Certina si Eterna, in opinia mea.
Eu personal dezbat daca pe viitor, ca dress watch, ar trebui sa imi iau un Seiko Weekdater(6218C) sau un Omega Constellation.
Ce imi place super mult la Seiko vintage, cum a spus si utilizatorul @bonheur e faptul ca se gasesc pe internet super usor detalii despre o anumita piesa, pe baza seriilor. Nu e ca la Omega unde, daca e un cadran refacut bine, trebuie sa te chiorasti ceva timp sa iti dai seama daca e original sau nu.
Plus: Pe OLX am vazut o gramada de Omega varza, cadrane rescrise prost, fosfor cand nu trebuia sa aiba fosfor(radium/tritium)... In schimb, Seiko rele mult mai putine si de obicei se vad de la o posta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Feb 2021, 18:07 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 21:43
Mesaje: 707
Localitate: Botosani
Imagine

Imagine

Imagine

Seiko Sportsman, martie 1965, batraior dar inca se misca. Cadran uzat, carcasa uzata. Nu cred ca a fost servisat vreodata. E tatal celor de mai sus.
Mecanism 66A. http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... Seiko_66A&

_________________
http://eugenbt.ceasuridemana.ro/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România