Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 22:04

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 16 Noi 2020, 12:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Pentru ca tot s-a rascolit putin topicul asta, m-am gandit sa revin cu un scurt raport de "cocleala"...poate
intereseaza pe cineva. Trompeta mea a implinit 6 saptamani de purtat 24/7 si in acest interval majoritatea
motivelor de ingrijorare s-au dovedit nefondate - mai ales cele legate de patina care s-ar transfera pe piele sau
.....si mai rau, pe manseta camasii...... 8)

Long story short, am purtat ceasul in vreme de iarna....deci fara transpiratie....cam doua ore pe zi pe afara....in
conditii de temperatura medie de 10 grade si umiditate....tot medie cam de 90%....c-asa-i vremea pe Insula de
Smarald - pardon, era sa scriu kkt - in perioada asta :evil:

Fata si lateralele carcasei s-au inchis foarte putin, aproape imperceptibil la culoare insa - si mie asta-mi place - si-au
mai pierdut din stralucire, ceea ce face contrastul cu cadranul aproape.....spectaculos:

Imagine

Pe spate, interiorul anselor s-a inchis vizibil la culoare - singura mentenanta a fost stergerea usoara cu o carpa
de polisat cam o data pe saptamana, pentru a inlatura eventuale depuneri....inexistente....btw:

Imagine

Concluzia - pentru ca drobul de sare sta bine mersi pe raftul de sus....acum ma uit cu mare atentie si dupa
un diver cu carcasa de bronz.....sa vedem.....dansul.....ce zice si cum se prezinta?!?
Sa nu uit, mecanismul 4R/NH si-a continuat parcursul remarcabil, functionand constant la 12-15s pe SAPTAMANA...
iar daca apuc sa-l port suficient o sa aflam si cam cat va mentine acest mers..... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Noi 2020, 15:25 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Al meu e destul de rapid.cam 10-15 secunde pe zi


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Noi 2020, 23:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Imi place ceasul, sa il porti sanatos.

@marian_sro: eu am avut Alpinist nou cu 6515 si avea avans de 15 secunde pe zi, asa ca pot sa te inteleg.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Noi 2020, 08:50 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Pentru mine nu e asa important. Nu la nivelul asta de preț.
O sa îl reglez ca o sa am chef...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 21:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Cineva....nu spui cine...persoana importanta mi-a atras atentia ca am cam lasat in aer topicul
asta si ca ar merita un.....epilog.....in masura...desigur....in care concluziile mele sunt relevante.....

Asadar.....am purtat Ventusu' cu multa placere cam 3-4 luni, timp in care mecanismul si....ceasul in general
nu au dat niciun rateu....si totul a fost perfect.....cu exceptia culorii carcasei....care din galben-discret-trompeta
s-a transformat intr-un cacaniu murdar cu usoare urme de mucegai verde pe la imbinari si coronita....pe romaneste
o superba nuanta de cocleala(!).

Evident...o sa-mi spuneti....si sunt absolut de acord....ca era de asteptat! Cu toate astea...culoarea in cauza (imi pare rau
ca nu am poze) e principalul motiv pentru care azi ceasul nu se mai afla la mine....in pofida originalitatii...frumusetii...
si a altor aere descrise in prima postare.....si pe care continui sa le sustin....sub semnatura....

Concret...si sigur...in momentul in care patina si mucegaiul (sau ce o fi fiind el) incep sa deranjeze...se trece la curatare...
cea mai simpla metoda fiind aceea cu pasta de dinti si periuta (tot de dinti).
Rapida si eficienta, aceasta adevarata arma secreta aduce carcasa la culoare initiala cam dupa o jumateta de ora...DAR...
are si dezavantaje....cele mai importante fiind doua, dupa cum urmeaza:

1. Pasta de dinti va intra sub bezel si-l va bloca in 2-3 zile daca nu e indepartata de acolo. Iarasi...rezolvarea e simpla
si cere doar apa calduta si periuta de la paragraful anterior...DAR...mai este nevoie si de demontarea/remontarea
bezelului de/pe carcasa....operatie delicata pentru un neinitiat......
2. Tot frecand cu periuta...si frecand...si apoi frecand din nou (la curatare) substanta luminoasa de pe bezel are
tendinta de a o lua usor la plimbare...mai intai putin...apoi mai mult....apoi si mai mult......(problema asta poate fi
simplu rezolvata alegand un model cu insert bezel ceramic, totusi).

In fine, la fel de interesant mi se pare si faptul ca dupa prima curatare patina a reaparut foarte repede...cam dupa doua
saptamani de purtare....si iar freaca...si iar curata...si iar demonteaza bezelu'.....

Overall si cu povestea spusa....dupa un timp am ajuns la concluzia ca astfel de carcase - de alama sau bronz - pur si
simplu nu sunt pentru mine....indiferent cat de mult mi-ar placea ceasul.....ceea ce, desigur...nu e neaparat valabil
si pentru altcineva :!:

Acuma....sper ca acest epilog sa ajute si alti colegi....in alegerea ceasurilor lor 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Mar 2021, 23:50 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Valentin, Te rog sa-mi spui daca aceasta carcasa lasa urme si pe mana ... negreala...

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Mar 2021, 12:10 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Nu, Mihai, nu lasa urme....dar concluzia asta nu e relevanta pentru ca am curatat carcasa des dupa
ce a aparut.....patina. In plus, ceasul a fost purtat in conditii aproape ideale de temperatura si expunere
la factori externi....iar aparitia rapida, la un moment dat....a coroziunii nu poate fi pusa decat pe seama venirii
iernii irlandeze....care inseamna o umiditate de 99-100% a aerului....si cam atat....

Cu siguranta, in conditii de vara romaneasca...sa zicem....adica multa transpiratie...in primul rand....carcasa
se va comporta ca orice.....carcasa la care s-a dus cromarea si s-a expus alama....deci....va lasa urme chiar
si dupa o singura zi de purtare.....cred :(

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Sunt curios cei cu Tudor, Panerai si alte ceasuri scumpe cu unele carcase din bronz cum fac cu ele? Oare au un tratament care impiedica asta sau fac la fel? Ca mi s-ar parea cam ciudat sa iei un produs de 2000+ euro si sa il cureti saptamanal.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 11:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
bonheur scrie:
Sunt curios cei cu Tudor, Panerai si alte ceasuri scumpe cu unele carcase din bronz cum fac cu ele? Oare au un tratament care impiedica asta sau fac la fel? Ca mi s-ar parea cam ciudat sa iei un produs de 2000+ euro si sa il cureti saptamanal.


L-am dat si pe prima pagina dar probabil ti-a scapat:
https://www.youtube.com/watch?v=nmz-uTzvi1E
Nu stiu daca saptamanal dar....des....in orice caz....depinde de fiecare.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 12:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
M-am uitat acum la video, arata de-a dreptul dezgustator acele carcase corodate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 12:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
bonheur scrie:
M-am uitat acum la video, arata de-a dreptul dezgustator acele carcase corodate.


DA, dar povestea e frumoasa, trebuie sa recunosti....Wabi-Sabi.....unicitate....imperfectiuni....analogii cu alte pati(nari) vintage....
Sigur....sa-ti cocleasca la mana....si apoi sa se topeasca....eventual....2-3-4000 de euro....nu-i pentru oricine :cry:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
bonheur scrie:
Sunt curios cei cu Tudor, Panerai si alte ceasuri scumpe cu unele carcase din bronz cum fac cu ele? Oare au un tratament care impiedica asta sau fac la fel? Ca mi s-ar parea cam ciudat sa iei un produs de 2000+ euro si sa il cureti saptamanal.

Tudor il iau oamenii care nu se pricep, care sunt incepatori in domeniu :D Nu este fabricat din CuSn8 fata de majoritatea ceasurilor din bronz, deci este ceva mai rezervat in dezvoltarea de patina si are si un viciu de fabricatie, bezel insert din Al in timp formeaza o reactie galvanica cu bezelul si ajunge sa se exfolieze vopseaua de pe bezel.

Panerai Bronzo cumpara doar cei mai cei fani Panerai, e cu cateva ordine de masura peste un Panerai obisnuit: e un Panerai scump intre alte Panerai, dupa ce ca e 47mm mai e si diver si e si din bronz. La ceasuri de genul acesta cat si la cele de la microbrands care lucreaza cu acest material nu sta nimeni sa curete carcasa la fiecare doua saptamani, Valentin are aceasta opinie ca lui nu i se potriveste acest material si probabil a luat ceasul de test, ceea ce si asta e de inteles ca oricat ai citi sau ti-ar explica cineva ceva, pana nu ai pe mana nu intelegi pana la capat despre ce e vorba. Singurele situatii in care un om care si-a luat ca a vrut un asemenea ceas ajunge sa il curete este atunci cand vrea sa ii dea un "reset" si sa il supuna la cu totul alt fel de expuneri meteorologice sau chimice ca sa vada ce fel de rezultat obtine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 15:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Valentin are aceasta opinie ca lui nu i se potriveste acest material si probabil a luat ceasul de test, ceea ce si asta e de inteles ca oricat ai citi sau ti-ar explica cineva ceva, pana nu ai pe mana nu intelegi pana la capat despre ce e vorba.


Exact, Clipper a surprins foarte bine nuantele!

Si apoi, sa nu uitam ca, asa subiectiv cum e, review-ul se refera la un ceas din alama. Daca intamplarea imi va scoate in cale
un diver de bronz....la pretul corect (adica acela care-mi da certitudinea ca nu voi pierde bani la revanzare...) probabil ca il voi
lua ca sa vad ce si cum......daca-mi place....bine....daca nu....se va bucura altcineva de el....... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2021, 18:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Personal nu imi doresc si nici nu as purta un ceas care sa oxideze la mana. In rest poate fi interesant (pt. unii) ca idee si material folosit. Sunt genul de ceasuri de tinut in cutie + expus in vitrina si de prezentat la intalniri intre pasionati/colectionari ca fiind ceva mai deosebit, clar nu de purtat - d.p.m.d.v. Un ceas din alama/bronz/cupru, oxideaza superficial în timp chiar daca nu este purtat - functie de conditiile in care e pastrat/depozitat ...

https://youtu.be/hjj0cd0FTPQ

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România