Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 14:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 05 Oct 2020, 17:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
De vreo 6 luni, de cand a inceput nebunia cealalta....stiti voi....imi tot fac cu ochiul ceva micro-branduri, ma invart, ma rasucesc, sa adorm nu reusesc....dar nici sa ma hotarasc...... :roll: pentru ca a alege nu-i usor, oferta este foarte mare iar preturile foarte bune, de exemplu:
https://www.seriouswatches.com/
Un lucru e clar....in linii mari....si daca discutam Diver.....ceea ce Seiko si Citizen ofera pe la 4-500 de euro.....pasionatii cu bani adunati pe internet....vand la 250-350, oferind in plus safir cristal, insert bezel ceramic, valva de heliu, uneori bratari mai bune si chiar 300M......
Asadar....dupa multa perpeleala...am ajuns si eu....fan, deh....si am ales....ceva de neconceput, nemaivazut si nemaiauzit...pe scurt, un Ventus!

Imaginesawmill thanksgiving menu

Datele tehnice arata asa:
Automatic 4R35 +2s/24h,
Carcasa si bezel de....ALAMA......41mm/14mm,
Cadran dark blue sandwich
Safir Cristal tratat antireflex,
WR 300M si lumina de noapte, cat cuprinde.
Bonus: o cutie de lemn reusita, 2 ani garantie AD si.....4 curele....si bune...si frumoase!

Totul in 300 de euro!

Capacul spate are chiar si palarie de scafandru si e evident.....SS:

Imagine

Si una de ansamblu:

Imagine

Acuma, daca am uitat ceva....intrebati...alama ca si material habar nu am cum se va comporta in timp....insa...long story short, vreau sa scriu...2 vorbe....despre ce e cu adevarat remarcabil la ceasul asta, si anume.....senzatia de obiect rar, special, exclusivist, exotic, eclectic, dezirabil.....pe care foarte putini il poseda......e.t.c.....si care credeam ca este imposibil de atins la banii astia......In plus, totul este extrem de curat executat, la standarde Swiss Made as spune, mecanismul e clar ca a fost reglat inainte de a fi instalat in carcasa, coronita este semnata.....alea alea.....si, ce este ff important si a fost un motiv de ingrijorare - cel putin pentru mine - nimic, dar chiar nimic nu pute a China, indiferent unde au fost realizate anumite repere! Si noi stim unde, nu-i asa? :oops:

Cred ca mai exista microB pe forum si ii invit si pe colegi sa posteze si sa ne scrie impresiile lor!

P.S.1 Acest review, bun, rau, cum e el.....nu reprezinta un sfat sau o sugestie de cumparare!
P.S.2 - pentru colegii mai noi sau mai tineri....NU, faptul ca un balamuc a prezentat nustiuce pe ceasornicar
nu functioneaza ca scuza ca v-ati comandat si voi....... 8) in fata sotiilor!

Spor....la cumparaturi :P !

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Oct 2020, 20:30 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2007, 21:24
Mesaje: 83
Localitate: Bucuresti
Nu sunt un cunoscator in ale ceasurilor, dar vad ca totul se democratizeaza.

Ceasurile sunt in fond compuse din carcasa, geam, mecanism, ecran, curea. Plus ceva brand/istorie/imagine/etc.
Micro brandurile ofera practic mai multa valoare in bani mai putini, comparativ cu acelasi produs dar "de firma". Si cum marea majoritate merg pe mecanisme uzuale (ETA/Sellita), nici revizia nu trebuie sa coste ca la un mecanism "in house". Asa ca, de ce nu ?

Si pe mine ma "mananca" de ceva vreme un ceas Damasko, dar incerc sa ma abtin in pandemie.

Felicitari pt achizitie !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Oct 2020, 22:31 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Arata chiar foarte bine.
Totusi nici una din curele nu e brățară? Pacat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2020, 07:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
valentin1234 scrie:
Acuma, daca am uitat ceva....intrebati...alama ca si material habar nu am cum se va comporta in timp

Din punct de vedere al ideei de alama vs bronz, din ce am citit eu bronzul ar dezvolta patina mult mai repede fata de alama, insa depinde acum si de ce face fiecare cu ceasul. Pentru cei care vor sa experimenteze cu fortarea patinei probabil ca bronzul are atractie mai mare, pentru cei care folosesc ceasul ca pe oricare alt ceas din otel probabil ca nu conteaza prea mult.

Ieri am pus pe alt thread o poza, o pun si aici:

Imagine

Carcasa de Glycine este din bronz, iar pixul pe care sta este din alama. Fara a le accelera formarea patinei, ceasul s-a stabilizat la o culoare rosiatica inchisa, iar alama pastreaza aspectul initial de "mai galben".

marian_sro scrie:
Arata chiar foarte bine.
Totusi nici una din curele nu e brățară? Pacat


N-ai ce bratara sa pui la un ceas din alama.


Ultima oară modificat de Clipper pe 06 Oct 2020, 07:57, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2020, 12:34 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Multumesc Liviu!

Marian, nu-mi pot imagina o bratara de alama si nici una bicolora....alama/otel.
Acuma....pentru amatorii de scufundari, producatorul a inclus in pachet un tropic de buna calitate......

Clipper, multumesc pentru contributie. Legat de patina nu-mi fac griji pentru ca daca nu-mi place cum se
coloreaza....carcasa poate fi adusa foarte repede si usor la starea initiala cu o carpa de polishat......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2020, 13:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru achizitie!

Pun si eu cateva poze cu al meu, varianta din otel cu bezel ceramic, mat.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2020, 13:31 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2016, 21:34
Mesaje: 525
Localitate: Focsani
Foarte reusit si frumos acest ceas. Felicitari!
Variantele care imi placeau sunt out of stock.

_________________
I lost faith in humanity.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Oct 2020, 14:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Multumesc, Mihai!

Citat:
Felicitari pentru achizitie!


Multumesc, Ate! De altfel, ceasul tau e "vinovat" de ideea cumpararii ceasului meu :idea: si dupa cum stii, am oscilat ceva
intre SS si alama....mai ales ca, pentru generatia mea.....alama e chestia aia scarboasa care se vede dupa ce se duce placajul
la o carcasa vintage......care nu e SS......thinking outside the box....deh..... :)

Si ca sa mai bat campii putin...raspunzand in acelasi timp unui ascultator de la Radio Erevan:

Ce-mi place:

Discul de data negru
Precizia mecanismului
Contrastul intre carcasa, cadran si beige-ul indicilor
Lipsa inscriptiilor de pe cadran
4 curele?!?
Nu s-a exagerat nici cu diametrul carcasei si nici cu grosimea
Calitatea generala a fabricatiei!

Ce nu-mi place:
La atatea curele....mi-ar fi placut anse strapunse :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Oct 2020, 12:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
O abordare realista, obiectiva (din ce in ce mai rar intalnita pe youtube) si usor filozofica a carcaselor de bronz si implicit...de alama....pentru cei interesati:
https://www.youtube.com/watch?v=nmz-uTzvi1E

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2020, 19:33 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Am luat și eu un M8.
Interesant. Suprinzator de bine făcut. Poate nu de 300 de euro. Sunt curios cat tine substanța luminoasa peste noapte.
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2020, 20:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
marian_sro scrie:
Am luat și eu un M8.
Interesant. Suprinzator de bine făcut. Poate nu de 300 de euro. Sunt curios cat tine substanța luminoasa peste noapte.
Imagine

Imagine


Felicitari, sa-l porti sanatos. La mine, lumina tine toata noaptea - practic de cand l-am luat nu l-am mai dat jos de la mana....
300 e cam mult, da.....eu nu am dat 300.......si al meu a venit cu 4 curele in valoare de cel putin 100 de euro.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Noi 2020, 23:14 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Mulțumesc
Nici eu nu am dat 300. E din august 2020 și a venit cu 2 curele, cele livrate de producător . Cea de piele e superba. Horween leather chromeexcel cu telescoape rapide și cea de silicon.
Un mare plus pt Ventus. Sa pui pe un ceas de 300 euro retail o curea de minim 50 e mare lucru.
Legat de lumina nu îs prea încantat. Am încărcat o la lanterna telefonului dar nu cred ca o sa tina prea mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2020, 17:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Ce il face sa nu fie de fabuloasa suma de 300 de Euro?
Intreb si eu, ca nu ma pricep...
Adica, ce ar trebui sa aiba un ceas de 300 de euro si asta nu are?
Ce alte ceasuri de 300 de euro merita cu adevarat acesti bani?

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2020, 19:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
ate14 scrie:
Ce il face sa nu fie de fabuloasa suma de 300 de Euro?
Intreb si eu, ca nu ma pricep...
Adica, ce ar trebui sa aiba un ceas de 300 de euro si asta nu are?
Ce alte ceasuri de 300 de euro merita cu adevarat acesti bani?


Cred ca intrebarea ii este adresata lui Marian, dar incerc sa raspund si eu.....cu precizarea ca vorbesc strict de ceasul meu:
Asadar, 2M-3.....cu alama.....acuma ca il am de ceva vreme.....merita si 300 si 400 si 500 in configuratia in care a venit al
meu.....si merita din 2 motive. Primul....pe care nu-l poti evalua pana nu primesti ceasul e calitatea uniforma si fara
compromisuri a fabricatiei....tot, dar absolut tot....este vizibil peste Seiko sau Citizen sau mai stiu eu ce....in 300 de euro...
Al doilea....am mai spus-o....si e destul de greu de cuantificat....e senzatia de exclusivitate, de special, rar, original...
care...dublata de calitatile intrinseci enumerate mai sus....il face pe posesor sa se simta foarte bine cu ceasul la mana.... 8)

Stiti voi...Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 00:11 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Când am spus ca nu e de 300 vroiam sa spun ca eu nu as fi dat 300 pe el. Deh is mai zgârcit și nu prea cumpăr ceasuri noi. Asa ca și calitatea construcției și "opționale" cred ca face 300.Adica numai cureaua aia de piele e de la 50 euro retail.
Habar n-am ce preturi retail au ceasurile cele mai cumpărate în Ro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România