Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 05:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Oct 2020, 19:11 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Deci.....care sa fie freo 3 saptamani de cand povesteam de primul meu...ceas....produs de un micro-brand aici:
viewtopic.php?f=41&t=37009

Incurajat dar si impresionat mult peste asteptari de numitul Ventus...m-am gandit sa mai iau ceva...asa, ca sa fie...sa se gaseasca, si sa va arat si voua, nu neaparat pentru ca merita ci....mai degraba ca sa ma mai aud si eu vorbind.....cu sau fara folos...... 8)

Despre Spinnaker nu o sa spun nicio poveste, atata ca numele Fleuss e al unui om care are ceva de a face cu scafandri, scufundari, inventii si brevete.....a fost primul care.....un deschizator de drumuri, un vizionar....ala-bala portocala.

Long story short, cam asa arata ce am cumparat: cadranul e foarte reusit, dark grey cu o textura gen meteorit... Lumina de noapte este, surprinzator....doar OK insa as remarca data pe fond negru - foarte potrivita si inscrisurile discrete discrete:

Imagine

Ce se mai vede in poza este un bezel usor bombat....din.....acrilic (o idee de inspiratie vintage.....interesanta) care face echipa buna cu cadranul. Din pacate...si aici multa lume se plange....al meu e pur si simplu blocat, bezelu' (OK, se intoarce cu patentul) iar gripul este egal cu zero....probabil ca producatorul nu s-a gandit ca vreun cumparator va vrea sa invarta cercu'....imi dau cu presupusu'.... 8)

Cutia e de carton, ieftina ieftina....cele generice de Orient par superbe....ca termen de comparatie.
Cureaua e doar mediocra dar are o catarama si frumusica si semnata:

Imagine

Carcasa ( 43/13mm e evident SS, doar 150M WR - ceea ce mie mi s-a parut interesant....si este de o calitate mediocra spre slaba...ca finisaje. S-a incercat ceva dar....din pacate nu le-a reusit.....prea grozav. Profilul e inspirat insa si se aseaza frumos pe mana:

Imagine

Mecanismul Seiko 4R35 merita fix 2-3 vorbe, de apreciat faptul ca Spinnaker a personalizat rotorul insa oricat as
incerca nu reusesc sa inteleg de ce trebuia capac vitrat....ca sa vedem ce? In sfarsit.....precizia nu e rea deloc....cam +5s/24h

Imagine

Cristalul este safir...apropos, iar coronita pe filet este si ea semnata....de apreciat la banii astia....care sunt vreo doua sute si ceva de euro...

In loc de concluzie....Spinnaker ofer un ceas interesant prin prisma solutiilor mai degraba estetice alese dar absolut
mediocru in contextul finisajelor si al impresiei de ieftin....de care te lovesti cam peste tot....si la bezel, si la carcasa,
si la curea. Nu as spune ca pute a China dar un iz asa....de Pui Shanghai in ulei de soia....se simte....cam de cand iei
cutia in mana..... E mult cam 230 de euro cat cred ca a fost pretul de lista la el? Nu neaparat dar exista cu siguranta
in marja 250-300 Divere cu un raport calitate pret mult mai bun.....

Daca mai aveti careva Spinnaker pe forum, bagati 2...3 vorbe, eventual....de bine.....ca-i gratis :!:

Multumesc daca ati citit si....spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2020, 08:00 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Frumusel ceas, dar cam scump. In acei bani putea fi dotat cu o bratara de inox.
Chiar am vazut ca sunt multe firme care fauresc ceasuri in china cu mecanisme japoneze.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2020, 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu pare un ceas cu un design atragator in opinia mea, am vazut de multe ori ceasuri Spinnaker pe instagram cu design mai placut, dar aparent acum cand le-am cautat intamplarea (sau nu) face sa fie si mult mai scumpe ca acesta. Bezel insert arata de parca ar fi din safir la ce poze reusesc sa gasesc pe internet, insa nefiind safir s-ar putea sa se zgarie foarte usor la purtarea de zi cu zi, fiind poate principalul punct de contact cu diverse... agresiuni.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2020, 11:29 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Citat:
nefiind safir s-ar putea sa se zgarie foarte usor la purtarea de zi cu zi


Asa este, Clipper, vestea buna e ca zgarieturile sunt practic invizibile pe acrilic si usor de scos....
De asemenea, nici nu vor altera aspectul general al bezelului.
Vestea proasta e ca "plasticul" se ciobeste/sparge mult mai usor.......mai ales daca e
convex.....ca in cazul asta.......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România