Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Feb 2022, 19:37 
Neconectat

Membru din: 02 Feb 2022, 18:55
Mesaje: 2
Salutare tuturor! Am achiziționat recent un seiko quartz snj029 (safarnie) și am constatat ca secundarul nu se aliniază cu markerii începând de la minutul 35, pana la minutul 50. Menționez ca nu se întâmpla la fiecare ciclu al secundarului, iar atunci când o face in intervalul mai sus menționat, miscarile acestuia sunt lipsite fermitate. Credeți ca aceasta ar fi o problema și ca ar trebui sa îl dau retur? Mulțumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Feb 2022, 20:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Lipsa de aliniere nu e considerata un defect la quartz....e insa neobisnuita la un
Seiko cu ceva pretentii, cum e SafArnie.....
Miscarile lipsite de fermitate ale secundarului sunt de asemenea mai rare la acest palier de calitate.

Deci ceasul nu are o problema dar la acest pret eu as cere altul....pentru ca e clar ca te deranjeaza..."situatia"..
si meriti si tu un Seiko "aliniat"......eventual mergi in magazin si verifica inainte de a cumpara.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Feb 2022, 14:35 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
E posibil sa fie bateria de vina. Asta cu nealinierea limbilor pe markeri e durere mare, mai ales la cele elvețiene. Am un Hamilton jazzmaster proaspăt achiziționat și nici la mine nu bate secundarul pe linii, tot între cifrele 7 și 10. Aceiași problema am avut-o și la Festina, macar acolo cei de la BB Collection au fost sinceri și mi-au spus că e din cauza mecanismului.
Poți să il duci la serviceul la care au garanția să încerce să ți-l centreze, dar și mai bine mergi la magazin și îl schimbi cu unul care bate fix pe markeri. Părere mea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2022, 18:12 
Neconectat

Membru din: 02 Feb 2022, 18:55
Mesaje: 2
Salutare! Va mulțumesc pentru indicații! Acumulatorul este încărcat in proporție de100%, oricum m-am mai liniștit după ce am citit răspunsurile Dvs. Ceasul a fost achiziționat online de pe bestvalue la pret redus și ma gândesc ca din acest motiv sa fi fost băgat la promoție. Sunt la a doua experiența cu acest magazin, primul ceas fiind achiziționat tot la pret redus. Este vorba de un casio A1000d care are o abatere de + peste 30 sec pe luna, dar nu am pretenții prea mari de la acest modul (3479), si doua puncte puțin vizibile pe marginea bezelului, chiar dacă ceasul a venit cu folia pe el. Zi buna sa aveți! Și încă o data mulțumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Feb 2022, 12:22 
Neconectat

Membru din: 26 Ian 2016, 17:35
Mesaje: 85
1)Nu cred ca ceasul a intrat in promotie strict din cauza faptului ca secundarul nu batea pe markeri. Pur si simplu in ziua de azi acest lucru nu se (mai) considera un defect. Iti dau exemplu de 3 ceasuri achizitionate in ultimul timp la care secundarul nu bate pe markeri: Festina Vintage, Doxa D-air si Hamilon Jazzmaster gent. Se poate regla (macar partial) la un ceasornicar priceput (in caz ca gasesti unul).
2)Abaterea de la Casio este cam mare, dupa parerea mea. Am si eu Casio si este neasteptat de precis.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România