Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Feb 2012, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Scoupi scrie:
razvyy scrie:

Sunteti sigur de aceasta informatie? Am 2 ceasuri Pobeda produse la 1MWF dupa 1953.

Multumesc de corectie, 1956 vroiam sa scriu. Si nici asa nu-s prea sigur, insa am preluat parte din informatii din surse destul de documentate. Insa nu am in posesie si nici nu am vazut fotografii pe internet cu Pobeda 1MWF facut dupa 1956. Daca pentru acest mecanism gasiti si alte referinte, va rog sa dezvoltati subiectul... chiar sunt interesat sa pun cap la cap informatiile.

Am facut referire doar la ceasurile cu K-26, nu la cele cu secundar central. In concluzie doar cel din 1954 este interesant (pentru subiectul prezentat).
Insa subiectul poate fi dezvoltat si pentru restul calibrelor derivate din K-26 (spre exemplu acel ceas cu secundar central prezentat de dumneavoastra - 2608), Raketa 2602, Raketa 2603, 2601, etc.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Feb 2012, 18:19 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2011, 22:41
Mesaje: 404
Localitate: Bistriţa
Super prezentări ai făcut razvyy. Istoria ceasurilor ruseşti este foarte interesantă. Postez şi eu 3 mecanisme de Pobeda cu trei marcaje diferite. Oare chiar au fost fabricate în 3 fabrici diferite?
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Feb 2012, 18:46 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
cred ca ar fi interesant sa gasim cel mai vechi Pobeda, ghidindu-ne dupa an/numar serial.
Ma bucur ca topicul a venit pe fagasul cel bun, pentru ca subiectul e frumos. Felicitari Razvyy

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Feb 2012, 20:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
basty scrie:
Postez şi eu 3 mecanisme de Pobeda cu trei marcaje diferite. Oare chiar au fost fabricate în 3 fabrici diferite?
Da, ai acolo un ceas fabricat la prima fabrica de ceasuri din Moskova (ulterior fabrica Poljot), la a doua fabrica de ceasuri din Moskova (ulterior Slava) si la Chistopol Watch Factory ( fabrica Vostok).

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Feb 2012, 20:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
mihaieros scrie:
cred ca ar fi interesant sa gasim cel mai vechi Pobeda, ghidindu-ne dupa an/numar serial.

... si cel mai nou as vrea, daca cumva sunt informatii aferente ceasurilor fabricate la 1MWF, 2MWF, Vostok si Raketa. Daca se poate doar ceasuri pana in 1970.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2012, 01:46 
Neconectat

Membru din: 30 Ian 2010, 01:38
Mesaje: 228
Localitate: Bacau
Interesante cele trei ceasuri ale lui Basty, sub o singura privire.
A se observa ca desi produse in trei fabrici diferite, deci cu utilaje diferite, sunt identice constructiv pana la detaliu si mod de finisare a puntilor. Difera usor modul de inscriptionare; la primul se vede o stampare mai grosiera.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Aug 2012, 22:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2012, 10:22
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Waisler scrie:
Felicitari, Razvyy!
Un documentar bine facut, mai ales ca evolutia industriei de ceasuri sovietice a fost destul de incalcita datorita unor caracteristici ale sistemului comunist: economie planificata, decizie centralizata, etc. De aceea, un acelasi calibru a fost produs in diverse fabrici si cu denumiri diferite.
Interesant ca sovieticii nu s-au zgarcit la folosirea rubinelor, culmea fiind mecanismele Slava cu doua arcuri, acestea avand pana la 24 -26 de rubine ... stie cineva mai multe despre productia de rubine pentru ceasuri in URSS?


Vin cu un exemplu.

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Mar 2014, 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Iul 2008, 17:47
Mesaje: 1939
Localitate: Baia Mare
Uitasem se Start si Svet...
Imagine
Imagine
Imagine
Am si ceasul Svet pe undeva.

_________________
Авиатор•Аврора•Адмиральские•Амфибия•Буран•Волна•Восток•Заря•Кировские•Командирские•Луч•Маяк•Молния•
Москва•Океан•Победа•Полёт•Ракета•Родина•Россия•Сатурн•Сигнал•Слава•Спортивные•Спутник
•Стрела•Хрусталь•Чайка•Штурманские


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2015, 13:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Am citit acest subiect cu cea mai mare atentie.
Probabil unul dintre cele mai interesante subiecte despre ceasuri rusesti existente la noi pe forum.
Multumesc colegului razvyy pentru prezentarea facuta precum si tuturor colegilor care au adaugat informatii.
Acelasi lucru as vrea sa il fac si eu incercand sa adaug ceva informatii ce provin din sursele citite de mine.
Câteva precizări legate de începuturile industriei de producţie a ceasurilor în URSS:
În 1929 Ansonia Clocks - Brooklyn, New York a fost vândută guvernului sovietic prin Amtorg (reprezentanţa de comerţ a URSS în SUA), chiar înainte de crahul bursier. Componente de ceasuri, maşinile şi utilajele precum şi muncitorii cheie calificaţi au fost expediaţi la Moscova pentru a forma baza industriei orologiere.
În 1930 tot prin Amtorg s-a achiziţionat şi Dueber-Hampden Watch Company - Canton, Ohio, împreună cu toate echipamentele de fabricaţie, piesele şi chiar componentele în curs de execuţie.
Astfel 28 vagoane de marfă cu utilaje, împreună cu 21 de salariaţi Dueber Hampden au plecat spre Moscova.
Deşi ceea ce s-a putut achiziţiona au fost echipamente învechite, ruşii au privit cu pragmatism această situaţie şi-şi au spus că oricum acestea se vor strica în timpul în care vor învăţa, aşa că au încercat să înveţe pe acest echipament urmând să cumpere altele mai moderne mai târziu.
In data de 7 noiembrie 1930 sub denumirea de Prima Fabrica de Ceasuri a Statului (în rusă: Первый Государственный Часовой Завод - 1ГЧЗ) a început producţia de ceasuri.
În 1943, când trupele germane erau deja în retragere, fabrica s-a mutat înapoi la Moscova şi a fost redenumită Prima Fabrica de Ceasuri din Moscova ( în rusă : Первый Московский Часовой Завод, 1МЧЗ) şi a continuat producţia de ceasuri.
În anul 1946 la Prima Fabrica de Ceasuri din Moscova a început să se producă ceasul Pobeda ( în rusă : Победа , Victorie ) mecanism K-26 cu 15 rubine.
Numele ceasului a fost ales de însuşi Stalin în aprilie 1945, care a dat şi ordinul ca primele ceasuri fi gata pentru primul an de celebrare a victoriei.
Prototipurile pentru ceasul Pobeda au fost fabricate la Penza până la sfârşitul anului 1945, iar primul model pentru public a fost produs de Prima Fabrica de Ceasuri din Moscova in martie 1946.


Ultima oară modificat de heimdalg pe 28 Iul 2015, 15:04, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2015, 13:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Exemple de mecanisme K-26 prototip produse de Fabrica de Ceasuri din Penza.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
O comparatie cu un mecanism produs ulterior
Imagine
Mecanismul K-26 este bazat pe un design francez simplu, Lip R-26 datând din 1908 de aceea a fost uşor de fabricat, ieftin şi de încredere.
Mecanismul K-26 nu este insa o simplă copie a mecanismului Lip R-26 ci o dezvoltare a acestuia cu modificări semnificative.
Imagine cu mecanismul Lip R-26 pentru comparatie.
Imagine
Unul din primele ceasuri Pobeda produse de Fabrica de Ceasuri din Penza
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2015, 13:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Mecanismul K-26 cu protectie antişoc (numit ulterior 2603) a fost produs pentru prima data de Prima Fabrica de Ceasuri din Moscova si a echipat ceasurile denumite Majak (far) ce au fost ulterior produse si de Fabrica de Ceasuri Petrodvorets (Raketa)
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2015, 14:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Denumirea Chaika (pescarus) a ceasurilor cu mecanism 2605 (K-26 cu data) produse de Fabrica de Ceasuri din Cistopol provine de la apelativul radio folosit de Valentina Tereshkova, prima femeie in spatiu, in misiunea Vostok 5/6 la care a participat in iunie 1963.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Iul 2015, 14:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Diverse variatii ale mecanismului k-26.
2601 - fara secundar. Folosit in ceasurile pentru nevazatori de catre Raketa. De la celelalte fabrici nu am gasit informatii ca ar fi produs acest mecanism.
Imagine
Imagine
Cel din imagine, luat de pe net, este in mod evident facut din piese provenind de la mai multe ceasuri (finisaj diferit al puntilor) dar merge pentru exemplificare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România