Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 13 Mai 2024, 13:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vostok Europe Maxim Gorky
MesajScris: 18 Sep 2013, 20:20 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2013, 13:02
Mesaje: 2
Salutare, dupa o perioada lunga de documentare m-am decis sa arunc toate parerile la gunoi indiferent ca au fost bune sau rele si sa achizitionez ceasul care imi place foarte mult. Spun asta ca de vreo luna am vazut ca nu multi sunt pro "rusesti" si cei care sunt probabil au ales tot cu inima ca mine, nu cu capul, sau vorbesc de ceasuri rusesti mai vechi.
Oarecum am intampinat cateva probleme la achizitionare din cauza ca s-au cam vandut, iar cei de la reprezentanta de la noi au gasit cam greu ceasul la o alta din alta tara. In fine pana sa intru in posesia lui eram foarte entuziasmat, dar dupa ce l-am vazut si pus pe incheietura fara vreun motiv anume eram putin cam indiferent si fara satisfactia la care ma asteptam. In ciuda faptului ca ceasul arata mult mai bine in realitate decat in poze, am avut o mica nemultumire cu inscriptia care este pur si simplu stearsa pe jumatate a minutarului/secundarului ce indica "05", mica pentru ca mi-am dorit atat de mult ceasul incat nu conteaza un mic defect neobservabil probabil de multa lume. Am fost foarte grabit dupa ce am intrat in posesia lui sa ma duc la un ceasornicar sa imi scoata cateva zale (sper ca pentru chestia asta nu se pierde garantia) pentru ca am uitat sa le mentionez circumferinta cand am dat comanda. Din politete omul mi-a urat toate cele si mi-a spus ca nu se compara cu un Atlantic fara catarama si probabil in lucru ce zacea in sertarul dansului, precizand ca nu vrea sa ma jigneasca; ce-i drept si mie mi-a placut Atlanticul, dar nu genul meu. dupa ce l-a studiat vizual vreo doua minute mi-a spus ca agata coroana si ca nu ii pot seta data decat prin metoda cu datul inapoi la ora 8 pe care deja am uitat-o dar sunt sigur ca o gasesc pe forum. Culmea, dimineata am observat problema asta, coroana nu iese decat la primul nivel pentru setarea orei si atat, dar nu mi s-a parut o tragedie sa dau 3 zile inainte ca sa ajung la data dorita (ceasornicarul mi-a spus sa nu mai fac asta niciodata pentru ca se incinge nu stiu ce si se tocesc nu stiu ce dinti si imi pot cauta alt ceas). Inca o chestie putin ciudata mi se pare zgomotul... pe langa ticaitul specific cand sunt in miscare se aud niste sunete pe care le-am asociat cu rotorul, dar nu sunt foarte sigur de chestia asta.
Bun deci ceasul este automatic, este numarul 079 din 1000 de exemplare. In carticica lui scrie "Produced by Vostok factory, Russia" dar tot tind sa cred ca e facut in Lituania. Mecanismul este 2432. Ceasul a costat 329 de euro.
Caliber of the movement - 24mm
Movement height - 6,3mm
Day & night indicator disc and/or 24 hour disc
32 Ruby jewels
Sweep type second hand Shock-resistanceof a balance staff
Calendar - instantaneous function
Correction of date-of-month by settingwith hand rotation
Ballance period - 0,33s
Mean daily rate from -10 to +30 seconds/day
Autonomy - at least 31 hours
Intrebarile mele sunt urmatoarele: Sa ma duc la service deja pentru sunetul ala si pentru ce a spus ceasornicarul(ca agata coroana si nu stiu ce) sau doar pentru o revizie peste ceva vreme sa fiu eu sigur ca ceasul este ok si pentru ungeri etc in caz ca nu se mai intampla ceva pana atunci?
In rest sunt deschis la orice sfat sau parere, buna sau rea pentru ca sunt un om care apreciaza orice ceas nu doar pe al meu. Va multumesc
Imagine
Imagine

_________________
Time always has a before and an after.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Europe Maxim Gorky
MesajScris: 18 Sep 2013, 20:35 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12162
Localitate: ARAD
Wostok-ul dvs ,asa cum este specificat si in datele tehnice,are corectia de data prin rotirea aratatoarelor intre ora 21.00 si 24.00 inainte si inapoi.
Aceste ceasuri sunt intr-adevar mai zgomotoase dattorita dimensiunii destul de mari a greutatii rotorului si a rulmentului central destul de mic.
Deci pana aici toate bune.
Acum,din pacate zgomotul pe care-l auziti nu-l putem auzi si noi ca sa ne dam seama daca este normal sau nu-asociat cu cele spuse mai sus.
Personal nu cred ca este cazul sa va ingrijorati.Eu cred ca trebuie sa purtati ceasul normal,si doar in cazul in care apar probleme la el sa apelati la garantie.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Vostok Europe Maxim Gorky
MesajScris: 18 Sep 2013, 23:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Un ceas frumos dupa care m-am uitat si eu cu jind intr-o anumita perioada, apoi au aparut alte tentatii dar a ramas acolo in minte mai ales ca design. Sa il purtati cu placere!
Si eu cred ca nu trebuie sa va faceti griji despre functionarea lui, mecanismele sunt destul de trainice. Eu am de pilda o amfibia (un fel de var de la tara al ceasului dumneavoastra) care a fost ceasul meu pentru cele mai ingrate activitati in ultimii trei ani si merge si acum ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România