Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 11 Mai 2024, 19:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Sep 2015, 22:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Raketa Mini Big Zero, mecanism 2609.HA
Imagine
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de heimdalg pe 25 Apr 2020, 16:15, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Sep 2015, 22:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Raketa Atom. Tot cu 2609.HA, insa intr-un ceas modern.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de heimdalg pe 25 Apr 2020, 16:18, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Sep 2015, 23:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Foarte frumoasa colectia!

Multumesc pentru subiectul deschis si continut!

Am observat de-a lungul timpului ca multe modele rusesti au acele foarte scurte, inclusiv secundarul. Mi se pare ca da o nota de incomplet, le ia din frumusete.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Sep 2015, 08:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3139
Localitate: Dublin
Felicitari heimdalg! Sunteti un exemplu pentru multi dintre noi iar colectia, remarcabila
de altfel, arata mare dragoste de ceasuri! Va doresc...noi rusoaice fermecatoare :)

Mi-as fi dorit totusi comentarii ceva mai ample la fiecare model, ca sa invatam pe scurt
si noi...."rusofobii" 8) .....mai multe din aceast topic foarte bogat.

Multumim si...la mai multe!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Sep 2015, 14:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Multumesc si personal dar si in numele lor pentru aprecieri.
Despre prezentari mai ample, detalii, recunosc ca am conceput acest subiect in aceasta maniera de aceea m-am rezumat la date minimale despre ceasuri.
Bineinteles ca daca se doresc mai multe detalii despre vreun ceas anume le voi oferi in masura in care le cunosc si eu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Sep 2015, 21:06 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Felicitari heimdalg,
Sincer as pune si eu poze cu rusoaicele mele din colectie... si crede-ma ca as avea ce arata... dar sincer imi ia mult prea mult timp sa postez poze pe forum si cu tinypic merge destul de greu. mult mai simplu ar fi sa poti pune direct pozele...

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Sep 2015, 21:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Multumesc.
Chiar as vrea sa ne prezentati colectia dumneavoastra sau partea de rusoaice a ei. Sunt convins ca sunt multe bunatati acolo.
Stiu ca merge greu. Si mie la modesta mea adunatura mi-a luat aproape jumatate de zi cumulat in doua zile.
Eu folosesc photobucket, nu ca ar fi extraordinar dar incercati, poate merge mai bine, tinypic nu am folosit.
Oricum mi-as dori sa putem vedea, macar in parte, colectia dumneavoastra.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Sep 2015, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
valentin1234 scrie:
Felicitari heimdalg! Sunteti un exemplu pentru multi dintre noi iar colectia, remarcabila
de altfel, arata mare dragoste de ceasuri! Va doresc...noi rusoaice fermecatoare :)

Mi-as fi dorit totusi comentarii ceva mai ample la fiecare model, ca sa invatam pe scurt
si noi...."rusofobii" 8) .....mai multe din aceast topic foarte bogat.

Multumim si...la mai multe!

De-acord cu tot ce a zis Valentin - cu o exceptie in cazul meu: nu sunt rusofob in privinta ceasurilor :mrgreen:
Asa cum a scris tot el intr-o postare anterioara, va felicit pentru ca ati reusit - prin consecventa d-stra de-a scrie/posta imagini si info despre rusoaice - sa ma determinati sa umblu la cutiuta cu rusoaice ale mele, pe care s-a pus praful catorva ani. Mai mult, ieri-alaltaieri am inceput sa bremburesc dupa un ceas cu alarma (parca mi-as dori unul, vazusem relativ recent unul postat pe forum intr-o conditie foarte buna) si dupa doua ceasuri Chaika asemanatoare cu ce am avut candva.
Primul meu ceas a fost un Chaika, eram elev in clasa a V-a (daca nu ma-nsel) cand l-am primit, din PACATE i-am pierdut urma tot in perioada gimnaziului. Al doilea Chaika de care am pomenit era un model vechi (anii '50-60 cred) cu data, donat unei ceasornicarese prin '98.

Domnule, am stat pe ganduri daca sa postez in acest topic, realitatea este ca am facut-o pentru a te felicita pe dumneata si a nu lasa efortul dumitale nerasplatit. Ai reusit sa reaprinzi sentimente pentru ceasuri rusesti (si sa-mi zbarcesti sufletul :( ) in momentul erei elvetiene.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Sep 2015, 10:56 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
O colectie frumoasa,felicitari heimdalg!Sincer...cred ca as putea fi numit rusofob,dar recunosc cu mana pe inima ca ceasurile rusesti(mai ales cele vintage)au ceva in plus fata de elvetiene sau japoneze.
Foarte frumoase ceasurile prezentate,heimdalg ne poti arata si niste Amfibii vintage daca ai asa ceva in colectie?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Sep 2015, 12:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Din pacate asta e TOT ce am la acest moment in afara de alte cateva ceasuri care nu sunt rusesti dar de care ma leaga amintiri sau im plac si vor ramane la mine chiar daca nu se incadreaza in trendul general al adunaturii.
In materie de Amfibii parca in ultimul timp au inceput sa ma tenteze cele cu mecanism 2409, dar cand au aparut nu am fost eu pe faza iar ulterior nu am mai gasit ceva interesant.
Mai astept de aproape un an si reeditarea Amfibia 300 m. Sper ca macar la iarna sa fie finalizat proiectul.
Domnule @catalin.v poate ne prezentati si noua cate ceva din cutia dumneavoastra cu rusoiace insotite de cateva cuvinte despre amintirile ce va leaga de ele. Sunt convins ca vor fi ceasuri frumoase si amintiri savuroase mai ales in felul in care dumneavoastra puteti sa le spuneti.
Va doresc tuturor un sfarsit de saptamana insorit si linstit!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Oct 2015, 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Raketa Copernic, mecanism 2609.NP, varianta de precizie a mecanismului.
Imagine
Imagine
Imagine


Ultima oară modificat de heimdalg pe 25 Apr 2020, 16:28, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Oct 2015, 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Felicitari inca o data pentru colectie si pasiune!

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Oct 2015, 16:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2015, 17:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mar 2015, 10:21
Mesaje: 209
Imi permit sa va felicit si eu, atat pentru colectie, cat si pentru inspiratia de care ati dat dovada in prezentarea ceasurilor dvs.
Ceasurile rusesti nu erau in zona mea de interes dar dupa Moser si aventura lui ruseasca, am inceput sa citesc si la ceasuri rusesti. Asa am descoperit si concursul cu ceasuri rusesti, o initiativa remarcabila a membrilor acestui forum.

_________________
The road to hell is paved with good intentions...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Dec 2015, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1972
Sunt incantat ca ati aruncat o privire si prin subforumul dedicat ceasurilor rusesti.
Chiar am avea nevoie aici de o mana de ajutor deoarece si in domeniul ceasurilor de dama exista ceva realizari, mecanisme miniaturizate, design-uri remarcabile, materiale inedite folosite pentru carcase si cadrane, cum ar fi pietrele semipretioase, lemn etc..
Stiu ca exista astfel de ceasuri pentru ca le-am intlnit prezentate insa ajutorul unei doamne in materie ar fi de mare folos.
Va multumesc,


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 103 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România