Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Mar 2018, 12:08 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
Cu DHL asa e de cel putin 2 ani. La posta inca mai tine...uneori.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2018, 21:34 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2017, 19:16
Mesaje: 8
diver scrie:
Cu DHL asa e de cel putin 2 ani. La posta inca mai tine...uneori.

Nu am comandat niciodata "de afara" cu livrare prin posta.Poti te rog sa imi spui si mie cum stau lucrurile,adica mergi la posta si iti cere dovada de plata sau?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2018, 21:58 
Neconectat

Membru din: 21 Sep 2016, 12:34
Mesaje: 66
Localitate: Bucuresti
La posta e in functie de noroc, horoscop, alinierea astrelor, etc :lol:
Teoretic, daca pe colet este mentionat un pret sub $10, atunci ajunge la posta de cartier si nu intereseaza pe nimeni ce e inauntru.
Practic, daca scrie ca e un ceas cu o valoare mai mica de $10, e posibil sa se sesizeze cineva si sa ajunga la posta cu vama, unde este deschis si vamuit.
Tot din practica, daca e o trimitere recomandata, ajunge la posta cu vama in majoritatea cazurilor, indiferent de valoarea trecuta pe colet. Acolo, lucratorul il poate deschide...sau nu, in functie de cele mentionate in prima fraza. E bine sa ai dovada platii cand te duci sa-l ridici. Si sa ai 1/2 zi libera pt asta.
Asta e valabil in Bucuresti. In tara sistemul poate fi complet diferit.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Noi 2018, 03:26 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2018, 10:21
Mesaje: 11
Localitate: Galati
Buna seara!

Am decis sa mai adaug un "sovietic" de noua generatie in mica mea colectie, care sa fie altceva decat cele pe care le detin, si anume sa fie cu cadran cu superluminova.

Initial m-am orientat catre un Mriya 2 https://www.ora10.ro/ceasuri-barbatesti ... #img-10418, doar ca am realizat ca 50mm ar fi undeva prea mare pentru mana mea. Fac mentiunea ca detin un Moskow Classic Aeronavigator Chrono de 47mm si, cand il port, trebuie sa fiu mereu atent la coronita, eventual il port la mana dreapta.

Drept pentru care am schimbat tinta si cred ca voi achzitiona acest Vostok Komandirskie K-34 https://meranom.com/en/komandirskie/kom ... 50007.html, pe care insa l-am gasit si pe ebay vandut de userul watchtime24 https://www.ebay.com/itm/VOSTOK-AUTOMAT ... :rk:1:pf:0

Singurii selleri de pe ebay de la care am luat ceasuri rusesti sunt Juri Levenberg (user: sonnenflasche) si Julian Kampmann (user: poljot24de), cu mentiunea pentru cel din urma ca este chiar un om deosebit. Cu ambii colaborarea a fost fara probleme.

Avand in vedere ca pretul de la meranom este apropiat cu cel de pe ebay, si pentru a evita experienta vamala pentru coletele non-UE, parca as inclina spre ebay.

Ca sa nu mai lungesc pelteaua, intrebarea este daca aveti experienta cu acest ebay user - watchtime24, pentru ca vad ca nu are calificative pozitive 100% si parca imi da cu rest.

Scuze pentru postul poate prea lung, dar mai bine intreb, decat sa va povestesc mai apoi despre momente neplacute !

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

_________________
Dreptatea este apanajul celor care detin puterea - Ion Antonescu


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2020, 12:57 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2013, 01:47
Mesaje: 181
Localitate: Tg.-Mureș
Buna ziua,

Doresc să cumpar un Vostok Amphibia pentru cineva drept cadou. Am găsit pe ebay.com acești doi vânzători cu locația în Moscova:


moscowtime1010


1watch


A cumpărat cineva vreun ceas de la ei? Știe cineva vreo informație despre aceștia?

Mulțumesc

_________________
Clipă rămâi eşti atât de frumoasă !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2020, 13:49 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
De la ei nu am cumparat dar am cumparat de vreo 3 ori de la ZenitarStore, este ok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2020, 14:43 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2013, 01:47
Mesaje: 181
Localitate: Tg.-Mureș
@ theidle86
Mulțumesc pentru informație. Am ajuns si la el pe pagină dar nu avea modelul pe care doresc să-l cumpar.

_________________
Clipă rămâi eşti atât de frumoasă !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2020, 16:44 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2013, 01:47
Mesaje: 181
Localitate: Tg.-Mureș
Maria Magdalena scrie:
Salut. Eu sunt unul care vrea să achiziționeze cel puțin 1 ceas rusesc (Wostok Amfibia). Dar nedumerirea este mare. De pe care site?
http://shop.vostok-inc.com/
http://ru.meranom.com/
http://chistopolcity.com/


Pe cine interesează.....

Am comandat de pe site-ul meranom. Rezultat pozitiv. Au onorat comanda.

_________________
Clipă rămâi eşti atât de frumoasă !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2020, 12:57 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2020, 11:38
Mesaje: 4
Buna ziua,

Cum se desfasoara activitatile la vama pentru coletele meranom.com declarate cu valori de 15-20 USD?
Trebuie sa prezinti dovada de plata? Iti deschid coletul daca le zici ca e un ceas care s-a intors de la reparat?
E mai bine sa declari ca ai cumparat un ceas?

Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 00:05 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Eu am cumparat de pe ebay din Rusia, un Vostok Amfibia. A venit la posta vamala, unde mi la dat fara sa ma intrebe nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 00:17 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
fane77 scrie:
Buna ziua,

Cum se desfasoara activitatile la vama pentru coletele meranom.com declarate cu valori de 15-20 USD?
Trebuie sa prezinti dovada de plata? Iti deschid coletul daca le zici ca e un ceas care s-a intors de la reparat?
E mai bine sa declari ca ai cumparat un ceas?

Multumesc


Sub 10 USD vine direct la oficiul poștal. Teoretic. Sub 10 USD nu plătești nimic. Dacă vine la vama trebuie sa faci dovada plătii. 10-150 USD ai de plata 19% tva plus 8 lei la poștă.
Acu ca n-are vameșul chef de nimic e alta discuție.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 10:54 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2020, 11:38
Mesaje: 4
Ceasul de la meranom a ajuns la oficiul posta vama (in prelucrare).
Meranom declara pachetul cu o valoare de 15-20 USD (broken watch - warranty return).
Probabil vor sa ma ia la intrebari, sa declar valoarea reala, sa prezint o dovada de plata - ca altfel il trimiteau la posta de cartier.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 13:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Contează mai puțin ce declară meranom, vameșii au ochiul format și le-au văzut pe toate până acum. Probabil va fi nevoie să arăți dovada plății sau produsele pe site.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 13:34 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
Contează mai puțin ce declară meranom, vameșii au ochiul format și le-au văzut pe toate până acum. Probabil va fi nevoie să arăți dovada plății sau produsele pe site.


Sau....si povestea e de prin 2015, la un oficiu postal din Bucuresti, zona Tineretului.....comandasem de vreo 250 de euro....3 ceasuri...unul pentru un prieten care ma si insotea la momentul ridicarii....iar cele doua doamne simpatice au deschis evident
coletul.....dupa care a inceput o tiganeala ca la piata.....ele ca....dati atata....noi ca mai putin......ca divorteaza nevestele...mor
copiii de foame :cry: ......si cred ca am scapat cu 150 de lei...ceea ce era cam jumatate din ce trebuia platit.......

Ideea e ca atunci cand comanzi....trebuie sa iei in calcul plata integrala a taxelor.....si daca scapi.....diferenta....e cado' :|

Succes!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 13 Noi 2020, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
De câțiva ani nu mai este așa, sunt puși pe strâns taxe cât mai multe de la oameni.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România