Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 12:40

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pobeda sentimental
MesajScris: 17 Apr 2018, 19:32 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Astazi am reusit sa readuc la viata un ceas, care chiar daca nu are valoare materiala foarte mare, are o valoare sentimentala foarte mare pentru mine. Un Pobeda cu cadran negru care a fost purtat de bunicul meu, care a decedat acum, 1 an. El a fost un electrician, un om simplu cu un suflet mare, care a fost iubit de toata lumea din sat, pentru simplitatea sa omeneasca si pentru respectul reciproc. Pe toata perioada cat a fost electrician, acest Pobeda a fost la mana sa. In 1995 cand s-a pensionat, el a devenit diac in strana bisericii, iar ceasul a fost uitat in sertar timp de 23 de ani.

In 2017, el a decedat dupa o viata extraordinara, cu bune si cu rele. Un om care pe mine m-a inspirat si ma va inspira toata viata. Timp de 1 an am cautat ceasul prin toate sertarele, iar acum o saptamana, la implinirea unui an fara el (coincidenta sau nu..), a aparut si ceasul, intr-o punga uitata de timp, in sertar.
Eu ii voi purta cu mandrie ceasul, si cu demnitate, pentru ca stiu ca a apartinut unei persoane dragi!

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 17 Apr 2018, 22:34 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2008, 20:49
Mesaje: 154
Localitate: Piatra Neamt
Toata stima. Cel putin pentru mine, aceste ceasuri care ne aduc aminte de cei dragi, au o valoare inestimabila. Acum opt ani, cand a decedat tatal socru, fiul meu a luat Pobeda ramas de la el, a aruncat pur si simplu un TAG de pe cel mai bun suport pe care-l aveam si l-a pus in locul lui pe acesta. Acolo a ramas, si sunt mandru de el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 17 Apr 2018, 22:52 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Toata stima si dvs si fiului dvs. Poate sa fie cel mai scump ceas din lume, nu se poate compara cu sentimentul uman. Sa fim mandrii ca putem purta ceasurile stramosilor nostri. Va zic sincer, astazi cand l-am vazut restaurat ceasul Pobeda, pur si simplu am simtit un sentiment de recunostinta, sau cum vreti sa il luati :) Un sentiment ce nu il mai simtisem de mult timp.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 18 Apr 2018, 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Si mie imi plac foarte mult aceste istorii personale ale ceasurilor si vremurilor prin care au trecut.
Inca odata se demonstreaza ca un Pobeda poate fi foarte valoros din punctul de vedere al celui care il detine.
Multumesc colegilor pentru cele prezentate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 18 Apr 2018, 16:31 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Multumesc, heimdalg! Orice ceas e unic in felul sau, dar un ceas cu o istorie de familie, e si mai unic. :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 18 Apr 2018, 16:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim spawni pentru povestea bunicului tau si a ceasului sau!
Felicitari pentru restaurare....sa-l porti cu placere!

Mi-ar placea sa vad pe ceasornicar mai multe astfel de istorii........

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 23 Feb 2020, 13:40 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2020, 15:33
Mesaje: 1
Buna ziua, stimati prieteni!
Detin si eu un ceas de mana Pobeda din anii ‘74-‘75 la care tin foarte mult si pe care as vrea sa il restaurez (este de fapt al tatalui meu). Din tot ce am citit pe acest forum, as fi onorat daca m-ati putea ajuta. Dl. Claudiu este un maestru al acestei arte, stiu ca a reusit cu multa daruire sa aduca multe ceasuri vechi, inapoi la viata.
In principiu, operatiunile pe care le-as dori ar fi urmatoarele:
-curatare si cromare carcasa;
-revizie generala a mecanismului (operatiuni de curatare, ungere, reglare). Tin sa mentionez ca ceasul Pobeda respectiv functioneaza, insa are o “pierdere” de cca 4 minute la un interval de 24 ore;
-curatare/ stergere usoara de murdarie a cadranului (fara rescriere sau altceva, aici patina timpului e importanta);
-inlocuire geam cu unul nou din sticla sau safir, daca este posibil;
-curatare si reparare curea metalica a ceasului (scrie pe ea Seiko, acum ca o fi fake sau originala, habar nu am, singura mica problema pe care o are este faptul ca i-a cazut un mic telescop pe care nu il mai am).
Sunt din Bucuresti si din pacate nu am gasit pana in prezent un atelier de reparatii care sa poata efectua o parte din operatiunile susmentionate, in special partea de restaurare a carcasei prin cromare.
Nu stiu cum pot sa atasez si o fotografie a ceasului de mana respectiv pe forum, ca sa va puteti face o idee despre acesta. Va multumesc mult pentru sprijin. Sunt constient ca nu este un produs pentru care sa-mi bat prea mult capul, insa eu cred ca valoarea sentimentala a unor lucruri e mult mai importanta decat costurile necesare pentru a fi readuse aproape de starea de functionare si de design initiale.
Va multumesc pentru atentie si pentru ajutor. Cu stima,
Daniel Dincă.
Bucuresti.
https://photos.google.com/album/AF1QipO ... aHTOQ2jo85


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 24 Feb 2020, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Cateva pareri:
- decat sa recromati carcasa mai bine cautati alta identica de la un ceas donator:
- inlocuirea geamului se impune a fi facuta cu plexic nu cu geam safir, altfel este afectat aspectul ceasului;
- cureaua sau bratara daca e stricata puteti sa o aruncati si sa puneti ce curea/bratara va place. Aceste ceasuri nu se vindeau cu curele sau bratari. Ideea cu bratara originala nu se aplica la ceasuri rusesti decat in cazuri exceptionale.
Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Pobeda sentimental
MesajScris: 01 Mar 2020, 02:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Sep 2014, 05:45
Mesaje: 238
Localitate: Cluj-Napoca
In cutia mea cu 10 locuri pentru ceasuri, primele trei sunt in ordinea asta: Pobeda al tatei, Orex al mamei si Seiko 5 al meu. Ceasurile cu "suflet" au valoare, indiferent de valoarea materiala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România