Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poljot Alarm 2612.1 - de restaurat
MesajScris: 03 Mar 2021, 23:27 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2021, 23:03
Mesaje: 12
Salut,

Incep prin a spune ca stiu ca sunt probabil al 100-lea care a gasit si el un ceas si crede ca are cine stie ce valoare, zice ca vrea sa il restaureze si dupa aia nu mai intra niciodata pe forum si ceasul dispare printr-un sertar. Stiu, e un ceas care daca ar arata ceva mai bine ar valora vreo 100 de lei :)

Am ceasul asta de la tatal meu si ma gandesc sa il aduc intr-o stare cat de cat ok: https://imgur.com/a/s7h94SU


Se vede din poze ca a trecut prin niste traume, ar avea nevoie de un cadran nou (daca reusesc sa gasesc unul exact ca acesta), o rotita (coroana?) nu e cea originala deci trebuie schimbata, sticla trebuie schimbata,etc. Partea buna e ca functioneaza, chiar si alarma (doar ca nu poate fi setata ora pt alarma, probabil din cauza coroanei gresite pusa acolo).

Pentru asta as avea nevoie in primul rand de o recomandare de ceasornicar(eu sunt din Brasov dar as putea sa il si trimit in tara..) care sa il desfaca in bucati, sa il curete, unga, poliseze, etc.

De asemenea, as avea cateva intrebari in legatura cu el:

Oare din ce an o fi(stiu, nu conteaza oricum dar sunt curios)?
Pe marginea lui scrie Au5, inseamna ca e placat cu aur sau nu? (LE: am inteles ca inseamna ca are(avea) un strat de aur de 5 microni, care era si minimul...)

Mai erau cateva dar nu mai imi vin acum.. :))

Merci de orice sfat sau opinie!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2021, 23:52 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Ceasul este destul de obosit/necajit... se vede uzura la cadran si carcasa... probabil nici mecanismul nu e in cele mai bune conditii...
Au 5 inseamna ca e placat cu Aur la 5 microni ... ceea ce inseamna ca placajul cu aur e cam subtirel. Rezulta, ca placajul cu Au se duce mai repede
De replacat cu Au ... complicat
Coronita de la ora 2 e clar ca nu e originala. Destul de greu de gasit una originala... in stare buna. Trebuie cautat pe la ceasornicarii mai batrani...
Cadran puteti gasi pe ebay de exemplu... poate nu chiar modelul acesta, dar... cu putina rabdare, poate gasiti ceva potrivit.
ex. https://www.ebay.co.uk/itm/1-MChZ-Poljo ... Sw2m1gOkjg
Eu sunt din Brasov, dar nu as putea recomanda un ceasornicar in orasul nostru... Pot in schimb sa-l recomand pe Claudiu - proprietarul acestui forum. Puteti lua legatura cu el. Sunt sigur ca are solutii pentru acest ceas.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2021, 01:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Posibil un Poljot Alarm cu mecanism “1st Moscow Watch Factory”, cal. 2612.1 - 18 jewels, anii ‘60.
Diametru 34 mm x 41 mm x 12 mm, carcasa placata cu aur.

Imaginesanta monica desktop wallpaper


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2021, 11:49 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2008, 20:49
Mesaje: 154
Localitate: Piatra Neamt
Fiind "de suflet", eu l-as lasa cu cadranul lui. O revizie serioasa, geam, coronita originala si o curea musai de piele. L-as purta cu mandrie la momente importante.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Mar 2021, 22:21 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2021, 23:03
Mesaje: 12
Multumesc. O sa incerc sa gasesc coroana identica, asta fiind si cea mai mare problema. Cu cadranul, pana una alta o sa il las asa (nu stiu daca o sa gasesc altul). Multumesc de sfaturi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România