Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbare mecanism Raketa 2602
MesajScris: 30 Oct 2021, 15:53 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2017, 01:11
Mesaje: 5
Bună ziua, vreau să schimb mecanismul unui ceas Raketa prezentat mai jos. E calibru 2602. Întrebarea mea este dacă se potrivește orice 2602 luat de la Pobeda sau Zim? Sunt la fel sau au diferențe? Din câte văd aici http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... aketa_2602, aici http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... ostok_2602 și aici http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... k&ZIM_2602 sunt ceva diferențe. Mulțumesc.
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare mecanism Raketa 2602
MesajScris: 31 Oct 2021, 07:04 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Se vede diferenta si la al tau, are 16 rubine. Pobeda are 15 rubine! Ca si constructie sunt cam identice, difera doar numarul de rubine .O diferenta mai este la marcaje, al tau are insemnele Raketa pe mecanism, ceea ce il face original.Mecanismul il poate repara orice ceasornicar.Din poza se vede ca si carcasa are problema la o ansa a telescopului! Sticla trebuie schimbata si ea!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare mecanism Raketa 2602
MesajScris: 31 Oct 2021, 14:59 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2017, 01:11
Mesaje: 5
papai scrie:
Se vede diferenta si la al tau, are 16 rubine. Pobeda are 15 rubine! Ca si constructie sunt cam identice, difera doar numarul de rubine .O diferenta mai este la marcaje, al tau are insemnele Raketa pe mecanism, ceea ce il face original.Mecanismul il poate repara orice ceasornicar.Din poza se vede ca si carcasa are problema la o ansa a telescopului! Sticla trebuie schimbata si ea!

Mulțumesc de răspuns @papai, mecanismul am vrut să îl schimb deoarece are balansul agățat (am evidențiat în poză) și nu este servisat. Mă gândeam să îl schimb cu unul curat și servisat și din dorința de a fi un proiect propriu dacă tot sunt in izolare :roll: . Și da, cu tot ce trebuie, geam, curea, ansa aceea , etc..
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbare mecanism Raketa 2602
MesajScris: 02 Noi 2021, 21:39 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Spor la restaurare!!!! Poate reci cu poze dupa restaurare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România