Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 30 Apr 2024, 12:43

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poljot - Aviator
MesajScris: 22 Sep 2008, 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Ramasesem dator cu cateva poze cu un Poljot Aviator pe care mi l-am luat acum vreo 3 sapt. Nu stiu daca asa se pun pozele, insa incerc si eu sa vad daca iese ceva sau nu.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 12:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Mda, se pare ca nu a iesit nimic.....
Nu prea inteleg cum functioneaza (cuvant sters) asta cu atasatul pozelor aici...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 13:08 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
cristian scrie:
Mda, se pare ca nu a iesit nimic.....
Nu prea inteleg cum functioneaza dracia asta cu atasatul pozelor aici...

incearca asa :
Cod:
[IMG]http://i457.photobucket.com/albums/qq294/cristiancotet/DSCF1387.jpg[/IMG]

Imagine
la pagina de photobucket ai in dreapta jos IMG Code - Forums & Bulletin Boards - linkul ala trebuie copiat

iEdi : multumiri pentru ajutor !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 13:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Aha, mai incerc o dat, multumesc frumos.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

sper ca de data asta sa mearga...

iEdi : ca sa vezi daca merge de prima data, inainte de a da "Trimite" da un "Previzualizare"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 13:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Am uitat sa spun ca in 3 sapt a ramas in urma 25 de sec. eu zic ca nu e asa o mare tragedie dat fiind faptul ca e un mecanic, ori asta imi si doream.
Una peste alta, sunt f incantat de el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8510
Localitate: Bucuresti
Inteleg ca e serie limitata : 265 din 999 (capac) :?:

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
25 secunde in 21 de zile ?
As zice ca este extrem de precis, daca luam in calcul ca standardul COSC permite -4/+6 sec/24h


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 14:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Pt Zar, da ese 265 din 999; nu stiu cat de limitata poate fi seria cand e vorba de 999 de buc :-); da, asa e, intr-un fel e limitata.

Pt Bograd, da si pe mine m-a impresionat acest lucru, mai ales ca inainte sa il cumpar m-am uitat pe tot felul de site-uri si scria -20 +40 sec /zi, adica nu era tocmai perfectiunea intruchipata. Insa pt ca imi dorea un ceas mecanic f mult, ori acest model chiar imi placea, am zis de ce nu. Pe de alta parte mai imi plcaeau vreo doua modele de pe site-ul ceasuri germane cu acelasi mecansim, insa din cate am mai citit pe forum, cei care au luat pe urma cam regretau. asa ca am zis sa fie un pur sange rusesc daca mecansimul tot ar fi fost sa fie acel P3133.
Acum daca stau sa analizez mai bine situatie chiar sunt multumit, atat de mecanism cat si de carcasa care vad ca e un otel mat iar geamul e de safir; Pana la urma cred ca e un compromis mai mult decat acceptabil intre marca, cum arata si pret.
Poate ca singurul regret e ca nu are capacul din spate transparent, asta asa ca sa ma pot bucura vizual si de rotitele din interior :-)

Cand l-am luat l-am potrivit dupa timezone de pe net si pana acum asa a iesit ca a ramas in urma doar 25 de sec. O fi luat-o inainte ceasul de pe timezone, nu stiu ce sa zic :-)

Singura buna e ca nu pot potrivi secunda a.i. sa fie sincrona cu aia de pe time zone;Adica trebuie sa stiu decalajul dintre ele si sa tin cont de asta. In momentul cand trag de cheita ca sa il potrivesc , secundarul se misca in continuare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 14:58 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
pe ebay se gasesc capace cu geam. doar ca-s pentru strela, dar sansele sunt mari sa se potriveasca pentru ca au aceeasi marime. aici

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Sep 2008, 15:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Daca te referi la ceasul Bell&Ross de pe timezone.com, acela este un simplu Flash care iti arata ora propriului PC.

Incearca www.time.gov.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Poljot - Aviator
MesajScris: 02 Oct 2008, 18:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Iul 2008, 11:27
Mesaje: 887
Localitate: Tg. Mures
pune si un review referitor la acest ceas


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Poljot - Aviator
MesajScris: 02 Oct 2008, 19:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Iun 2008, 16:23
Mesaje: 1564
Localitate: Bucuresti
Frumos ceas.....Sa-l stapanesti sanatos.....La skiuri noi...uram altfel...Sa le farami sanatos....
Daca l-ai cumparat de pe sursa germana....inseamna ca rusii isi merita locul in Consiliul de Securitate la ONU...
Un review mai amanuntit este binevenit....in asentimentul colegilor forumisti....

_________________
Homo suus fortuna faber est.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Poljot - Aviator
MesajScris: 03 Oct 2008, 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Aug 2008, 14:04
Mesaje: 53
Localitate: Bucuresti
Multumesc frumos pt urari; Sunt in continuare f multumit de el. De obicei ma entuziasmez f repede si de cele mai multe ori imi trece la fel de repede cum m-a apucat, pt ca se intampla frecvent sa constat ca ceea ce am primit nu era ceea ce asteptam; insa nu si de data asta. Ce imi place cel mai mult este faptul ca nu e nichelat , sau polishat lucios ci e mat(combina cumva atat partea de casual cat si putin din cea dressy). Geamul e safir, cel putin asa reiese din ce scrie pe spate, nu am incercat sa-l zgarii sa vad daca se poate sau nu :-). Poate ca singurul lucru care m-ar fi facut pe deplin multumit ar fi fost daca indicatorul de data ar fi fost intre cifra 4 si 5 si o idee ceva mai mare. Insa e bine si asa. Asa cum e pozitionat acum la ora 6 e cam inghesuit in indicatorul de AM/PM. Ca si precizie nu mai imi dau seama la secunda unde se situeaza, cert este ca nu l-am mai fixat de o luna, de unde trag concluzia ca merge bine; nu prea ma intereseaza acum sa mearga la secunda si sa stau cu ochii pe el sa compar daca o ia in sus sau in jos secundele intr-o zi; Cert e ca per ansamblu nu a trebuit pana acum sa-l reglez deloc; Cine stie e posibil sa o ia intr-o zi mai inainte si in alt zi mai incet(nu am verificat) a.i . per ansamblu sa se compenseze sau pur si simplu sa mearga bine si constant zilnic; Il intorc in fiecare seara, asa ca nu am fost curios sa vad care e rezerva, stiu ca de vreo doua ori am uitat sa-l intorc seara si l-am intors seara urmatoare, deci are cel putin 48 ore rezerva.

Am zile cand ma tot intreb de multe ori de ce mi-am luat un cronograf, pt ca nu folosesc deloc butoanele alea, si nici nu simt nevoia utilizarii indicatoarelor aferente, insa ma gandesc ca poate era unul din modelele care chiar imi placuse; Mai imi place f mult si Strela insa acela nu are geam de safir, iar pretul parea cumva apropiat de asta, asa ca am zis ca nu are sens sa dau aproape aceiasi bani pe ceva care are doar geam mineral.
Achizitia nu am facut-o pe sursa germana, pur si simplu l-am gasit la cineva pe net care aducea asa ceva si l-am luat. Nu prea ma impac cu vanzarile pe net de nici un fel, imi place sa vad ce cumpar sa ma uit sa il studiez si daca imi place il cumpar; Adica o intalnire cu vanzatorul si cu produsul pe care il vinde pt mine e ceva imperios necesar. Cureaua pare f rezistenta pana acum, nu am observat inca urme de la catarma, insa mai mult ca sigur o sa faca. Un alt dezavantaj ar fi ca fiind cu curea din piele si nu metalica nu se echilibreaza f bine pe mana si are tendinta de a se roti pe incheietura, dar in acest fel mai duc mana la el sa-l asez mai bine si sa ma asigur ca inca e acolo si nu a disparut :-).
Nu am facut cu el pana acum baie, sau sporturi din astea acvatice si nici nu intentionez. Adica l-am luat pur si simplu sa ma bucur de el asa cum e, chiar daca scrie pe spate 5ATM. Pt mine e suficient ca scrie asta si ii cred pe cuvant, deci nu trebuie sa testez :-).
La intuneric straluceste f frumos, insa nu pt mult timp; Adica daca ma trezesc la miezul noptii sa ma uit la el, clar ca nu am sa vad nimic. Stralucirea indicatoarelor e mai mult utila atunci cand trec brusc de la lumina la intuneric si fix atunci instinctual m-as uita la ceas.

Deja am cativa colegi de servici care pana acum erau fani Tissot(doar pt ca toata lumea a auzit de marca asta) si dupa o mica prezentare a companiei Poljot, au devenit si ei fani, asta nu ca sunt ei pro rusia, ci mai mult pt faptul ca ei nu au facut niciodata distinctia intre quartz si mecanic, nici nu au stiut ca exista ceasuri mecanice, de fapt nu au stiut nici ce e ala quartz, in fine, am descoperit in ultima vreme f multe persoane pt care toate ceasurile trebuie sa aiba o baterie; Ca unii din ei au auzit de pe la parinti sau bunici ca era o vreme cand ceasurile nu aveau baterie e o alta poveste; oricum pe zi ce trece am descoperit tot mai multe chestii interesante despre colegi si in general despre persoanele care mai inconjoara, din pct de vedere al ceasurilor mecanice. In fine nu vreau sa fac o polemica din asta, cert e ca unii dupa cateva referinte pe net si chiar aici pe forum, au inceput sa vada cu alti ochi ceasurile si in special pe cele mecanice, de care pana acum nici nu stiau ca mai exista.
Ca sa revin la Aviator, da imi place, daca as avea bani suficienti poate mi-as mai lua cateva, unele chiar rusesti, sunt cateva din alea clasice care ma uit cu jind atat pe aici cat si pe alte site-uri, cine stie poate va veni o vreme cand achizitia unui ceas nu va trebui sa rezolve ambele deziderate atat cel practic cat si cel de hobby.
Cam asta despre Aviator si nu numai.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Poljot - Aviator
MesajScris: 03 Oct 2008, 21:30 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2011, 11:17
Mesaje: 4458
Localitate: Balanesti,capital
Foarte frumoase cuvintele tale si foarte inspirata si alegerea ta.
Citind postul tau sunt sigur ca nu te opresti la acest ceas si astept sa vad care este urmatoarea alegere.
Strela imi doresc si eu unul foarte mult.
Poljot este cu adevarat un brand cu istorie si sta cu usurinta in rand cu Tissot.
Multumim pentru"propaganda" :D
Ma bucur foarte mult sa simt pasiunea din cuvintele tale.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Poljot - Aviator
MesajScris: 04 Oct 2008, 17:09 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
:lol: Si ceasul este frumos,alegerea foarte buna-pina la urma acest mecanism este f.mult utilizat de nume mai mari-si cu o precizie extraordinara.
Dar cel mai mult mi-au placut cuvintele tale,postul tau in general,si consider ca este un exemplu de urmat legat de ceea ce inseamna CEASUL,si de cum se poate posta pe acest site.
Multumesc pentru asta! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România