Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 22:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Iul 2009, 14:39 
Buna ziua acesta este primul meu post pe forumul ceasornicar. Am descoperit de curand ceasurile Vostok. M-ar interesa un Vostok Automatic AM 060432.Am aflat mai multe informatii despre Vostok din acest forum. Pe un site international, care apartine de o firma germana, costa 74 euro + transport, pe alt site care apartine de o firma rusa, care vinde pe net din 2002, acelasi ceas costa 41 euro (54$) iar transportul este gratuit. Intrebarea mea este de ce sunt asa de mari diferentele?
Inca o intrebare: Este vreo diferenta intre Vostok Komandirskie Mechanical 2414 si un Seiko 5 Automatic? Este unul mai bun decat celalat?


Sus
  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Iul 2009, 15:16 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 01 Apr 2008, 13:15
Mesaje: 1718
Localitate: Iasi
Diferenta de pret se datoreaza locatiei unde se afla sediul magazinului respectiv - sub jurisdictia carui stat se afla site-ul.
Daca primul site este din Germania sa zicem - nu vei plati taxe la vama, insa daca acesta este trimis din afara UE si valoarea coletului depaseste 45€ vei fi nevoit sa platesti o taxa.
Diferente intre Vostok si Seiko sunt destule, incepand de la diametru, numar rubine, finisaje, si pana la uleiuri si materiale folosite.
Care e mai bun? In cazul de fata eu nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme, pentru ca ai putea sa le ai pe amandoua fara prea multe batai de cap.

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iul 2009, 20:28 
Falco44 scrie:
Pe un site international, care apartine de o firma germana, costa 74 euro + transport, pe alt site care apartine de o firma rusa, care vinde pe net din 2002, acelasi ceas costa 41 euro (54$) iar transportul este gratuit. Intrebarea mea este de ce sunt asa de mari diferentele?


Site-ul la care va referiti cu preturi mici, e mai mult ca sigur www.solod.com. Eu personal va sfatuiesc sa va feriti de el. Nu e deloc exclus sa aveti surpriza ca atunci cand veti face service-ul Vostok-ului achizitionat de la ei sa descoperiti o "mizerie" de mecanism chinezesc in loc de cel original. Nu ofera nici o garantie, in ciuda a ceea ce spun ei iar comunicarea site-clienti este ca si exclusa. Obositi-va sa le trimiteti un mail si o sa vedeti daca veti primi raspuns.


Sus
  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România