Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 12 Mai 2024, 02:29

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ce alegeti intre un ceas mecanic / automatic SAU un smartwatch ?
Ceas mecanic / automatic (orice brand) 96%  96%  [ 113 ]
Smartwatch (orice brand) 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 118
Autor Mesaj
MesajScris: 21 Mar 2015, 04:38 
Neconectat

Membru din: 24 Mai 2011, 20:07
Mesaje: 388
Localitate: Giurgiu
dan scrie:


este superb
destule functii smart-watch , pastrand aspectul clasic si fara necesitatea alimentarii zilnice.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 08:55 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
Ținând cont ca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionați de ceasuri mecanice ,cred ca rezultatul sondajului este previzibil :).Realitatea cred ca este alta.Smartwatch-ul are deja cota lui de piață, destul de serioasa,cota care va creste în viitor.Spun asta din propria experiență, activez în telecomunicații, iar vânzările de asemenea dispozitive sunt în crestere pe zi ce trece.Cunosc multe persoane care nu purtau ceas ,dar au început sa poarte un smartwatch.Iar majoritatea producatorilor de telefoane mobile au inclus în ofertele lor unul sau mai multe modele pe care le împing către importatori ,care le imping catre distribuitori,care la rândul lor le împing către consumatorul final.Apple a mai lansat doua produse în care inițial nu a crezut nimeni,iPhone-ul și tableta,și uitați ce succes au acum în piață produsele respective și cele similare produse de concurenta.Nokia și BlackBerry nu au înțeles schimbarea și acum sunt istorie....sau aproape istorie :).Nu se știe dacă istoria nu se poate repeta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 09:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
amedeus scrie:
Ținând cont ca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionați de ceasuri mecanice ,cred ca rezultatul sondajului este previzibil :).Nokia și BlackBerry nu au înțeles schimbarea și acum sunt istorie....sau aproape istorie :).Nu se știe dacă istoria nu se poate repeta.

1. Prin schimbare Dvs. intelegeti ca toate telefoanele trebuie sa aibe android os sau iOS ? Pacat. Eu folosesc Blackberry de cativa ani si sunt cel mai multumit utilizator al lor. Abia astept sa imi cumpar modelul Passport. Lumea vorbeste de rau telefoanele Blackberry din necunostinta de cauza. Daca nu ar mai fi efectul de turma si si-ar deschide putin mintea, lumea ar fi suprinsa de ce iti ofera un Blackberry. Momentan folosesc un Q10. Ce fac eu cu el, nu face logodnica mea cu Note 3 si un prieten de-al meu cu iPhone 6. Nu are rost sa pomeniti de aplicatii...pentru mine nu exista, nu ma folosesc de ele. Si de cand au deveni aplicatiile un factor vital in alegerea unui telefon ??? Iar despre Nokia, recent a fost cumparat de catre Microsoft, care din urma, nu facea aceasta achizitie daca aveau impresia/credeau ca este o afacere proasta, nu?!?

2.Chiar daca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionati de ticait, va garantez ca 8 din 10 si-ar lua smartwatch pentru curiozitate, 5 din 10 pentru a fi in pas cu lumea si 3 din 10 pentru utilitate.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 12:26 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
De regula evit sa intru în discuții pe forum,pentru ca de cele mai multe ori discuțiile degenerează în direcții fără rost.Acum am intrat în acesta discuție, regret ca am facut-o,dar dacă am intrat în hora ..... Charles Darwin spunea ca nu supraviețuiesc speciile cele mai puternice, nici cele mai inteligente,ci cele mai ușor adaptabile.Dpmdv smartwatch-ul este deja o realitate,care vine împinsă de bugetele imense ale Apple,Samsung,Huawei etc.Sume la care producătorii tradiționali de ceasuri nici nu visează.Si se adreseaza unei baze mult mai mare de clienti decat producatorii traditionali.Este clar ca au sa câștige o anumita cota de piață.Cat de mare o sa fie depinde printre altele și de adaptabilitatea producatorilor tradiționali fata de acest nou concurent.Iar vânzările de smartwatch-uri erau pe zi ce trece în creste înainte ca Apple sa își lanseze produsul lor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 12:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:

2.Chiar daca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionati de ticait, va garantez ca 8 din 10 si-ar lua smartwatch pentru curiozitate, 5 din 10 pentru a fi in pas cu lumea si 3 din 10 pentru utilitate.

Pe ce va bazati daca nu e cu suparare.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Ultima oară modificat de bogdan1 pe 21 Mar 2015, 12:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 12:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
amedeus scrie:
De regula evit sa intru în discuții pe forum,pentru ca de cele mai multe ori discuțiile degenerează în direcții fără rost.Acum am intrat în acesta discuție, regret ca am facut-o,dar dacă am intrat în hora ..... .

Stati linistit, nu voi intra in polemici cu Dvs., oricare ar fi subiectul. Doar discutam asa... :wink:

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdan1 scrie:
Bogdan11 scrie:

2.Chiar daca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionati de ticait, va garantez ca 8 din 10 si-ar lua smartwatch pentru curiozitate, 5 din 10 pentru a fi in pas cu lumea si 3 din 10 pentru utilitate.

Pe ce va bazati daca nu e cu suparare.

Nu sunt 100 % convins ca asa este/va fi, e doar o speculatie.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:
2.Chiar daca activam pe un forum unde majoritatea suntem pasionati de ticait, va garantez ca 8 din 10 si-ar lua smartwatch pentru curiozitate, 5 din 10 pentru a fi in pas cu lumea si 3 din 10 pentru utilitate.


Bogdan11 scrie:
Nu sunt 100 % convins ca asa este/va fi, e doar o speculatie.

Chiar nu mai inteleg nimic.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 13:15 
Neconectat

Membru din: 16 Aug 2012, 17:08
Mesaje: 383
Localitate: Bucuresti
La fel cum unii clienți cumpără Rolex-uri,Omega,Vertu,Bentley,tablouri din care nu înțeleg nimic doar de "fitze",este evident ca mulți au sa cumpere smartwatch-uri doar de "fitze"....dar vor cumpăra. Și acest lucru va genera cota de piață și venituri pentru Samsung&co și un minus în veniturile producatorilor tradiționali ,cu consecințele de rigoare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 13:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdan1 scrie:
Chiar nu mai inteleg nimic.

Lasati-o asa.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 13:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:
bogdan1 scrie:
Chiar nu mai inteleg nimic.

Lasati-o asa.

Nu ar fi mai corect sa va cenzurati dv. afirmatiile?

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 15:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdan1 scrie:
Nu ar fi mai corect sa va cenzurati dv. afirmatiile?

Nu ar fi mai bine sa nu faceti atata zarva pentru nimic ? Va plictisiti cumva ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 15:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Bogdan11 scrie:
bogdan1 scrie:
Nu ar fi mai corect sa va cenzurati dv. afirmatiile?

Nu ar fi mai bine sa nu faceti atata zarva pentru nimic ? Va plictisiti cumva ?

Daca contabilizam numarul de postari zilnice este evident cine se plictiseste.

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 15:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdan1 scrie:
[?

Daca contabilizam numarul de postari zilnice este evident cine se plictiseste.[/quote]
Eu macar nu ma leg aiurea de oameni. Daca mai citesc si alte subiecte si imi exprim parerea in unele dintre ele,o fac la subiect.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Mar 2015, 15:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Feb 2012, 16:42
Mesaje: 494
Localitate: Bucuresti
Citat:
Eu macar nu ma leg aiurea de oameni

Eu am combatut afirmatiile dv. hazardate, nu persoana...intelegeti?

_________________

"Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România