Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 20:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ce alegeti intre un ceas mecanic / automatic SAU un smartwatch ?
Ceas mecanic / automatic (orice brand) 96%  96%  [ 113 ]
Smartwatch (orice brand) 4%  4%  [ 5 ]
Voturi totale : 118
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Sep 2015, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Părerea mea sinceră e că marii producători vor să îți cumperi de fiecare dată produsul nou și să renunți la cel vechi. Dacă ne ghidam după un astfel de plan, ce rost mai are să producă un produs fiabil, care să reziste mai mult decât 2-3 ani să zicem??! Dacă eu aș produce un smartwatch și aș ieși cu câte un produs nou anual, care să reziste minim 5 ani, după 2 ani aș fi în faliment...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Sep 2015, 11:38 
Neconectat

Membru din: 01 Aug 2014, 10:43
Mesaje: 30
Bogdan, chiar asa este. Vor sa faca un profit cat mai mare. Ii avantajeaza si domeniul care se dezvolta rapid.

Si cei care realizeaza ceasuri mecanice vor ca tu sa le cumperi produsul nou. Dar ei o fac mult mai elegant si mai lent.

Sunt lumi foarte diferite. Dar mi se pare interesant cum Apple se ia la tranta cu producatori care totusi nu sunt fix din domeniul lor.
S-au duelat mereu cu Microsoft, desi ei fac in primul rand hardware, pe cand cei din urma sunt o companie software.
Acum vor sa se dueleze cu ceasornicarii...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2015, 12:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Am avut ocazia să discut cu oameni din toate clasele sociale, oameni modești și oameni cu bani. Dacă mă exprim în procente, aș spune că :
- 50 % vor doar să arate bine, indiferent ce ceas e (smartwatch, automatic, mecanic, quartz)
- 40 % vânează brandul, pentru că România și pentru că snobism
- 10 % își aleg un ceas echilibrat, plăcut estetic și echipat cu un mecanism automatic sau mecanic bun

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2015, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Dacă vreun reprezentant Apple, Samsung, LG și așa mai departe urmărește acest topic, sunt dispus să accept oferta Dvs de a primi un smartwatch pentru a-l purta, testa și a-mi exprima opinia după un anumit timp. :mrgreen:

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Sep 2015, 14:44 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2012, 07:56
Mesaje: 273
Localitate: Brasov
Eu am 2 automatice si 4 cu quartz, dar prefer automaticul, smartwatch... Nu multumesc, am telefon...

La quartz am casio, hamilton, seiko, iar la automatice am 2 seiko, un 5 si un stargate, dar urmatorul ceas va fi tot automatic, nu stiu de ce, dar inima vrea automatice, si mai ales Seiko :)

_________________
Timpul este prietenul sau dusmanul nostru.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Sep 2015, 21:11 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Sigur, Maica Tereza in costum Armani...asta este industria elvetiana de ceasuri. Uite unde erau sfintii orologeriei. Aici intram in alta discutie despre cine fura mai mult ori ba. Niste firmulite insignifiante, care nu au realizat nimic, au ajuns sa faca milioane vanzand niste mecanisme asa-zise "in haos" :mrgreen: pe care cer mii de euro. Unde este furtisagul mai mare, la Apple sau Louis Erard? Sau la un Hublot cu ETA 251.262 (care in mod firesc costa 300 euro), cu carcasa din metalul usii de la toaleta Titanicului, care costa 6000 euro? Jaeger-LeCoultre sau Patek sunt intr-adevar deosebite dar costa, asta e. Macar Apple imi ofera o functionalitate incredibila
Singrul mare minus la i-watch este acumulatorul pe care trebuie sa-l incarci zilnic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2015, 14:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
GEO scrie:
Singrul mare minus la i-watch este acumulatorul pe care trebuie sa-l incarci zilnic.

Si pretul...si faptul ca e compatibil doar cu produsele Apple...si daca Doamne fereste se strica, stai 1 an dupa el...Cat il tineti la incarcat ?

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2015, 21:29 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Sigur, pretul este un aspect deloc de neglijat. S-au cam grabit sa-l lanseze chiar si cu aceste dezavantaje.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Sep 2015, 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
Bogdan11 scrie:
Si pretul...si faptul ca e compatibil doar cu produsele Apple...si daca Doamne fereste se strica, stai 1 an dupa el...Cat il tineti la incarcat ?


clar nu ma pot abtine sa nu intervin aici:

- pretul... pretul comparativ cu ce? swatch? omega? IWC? ... si putem continua...
tocmai mi-am luat un smart watch si a iesit mai scump decat produsul apple, nu regret si chiar ma mandresc cu el. pana pe joi o sa il si am si voi pune si poze cu garmin fenix 3 sapphire... din punctul meu de vedere face mai multa treaba decat iWatchul de la apple si nu are nici un mecanism automatic elvetian inauntru (asta pt puristii declarati anti orice nu e mecanic), da' pt ce vreau sa il folosesc ma va satisface pe deplin cum nu o va face nici un automatic... nu voi nega ca un IWC 3233 (preferabil Iwc Ingenieur Limited Edition 150' "Tribute to Italy"; dar merge si altceva din serie) simt ca mi-ar completa absolut orice costum din garderoba, doar ca inca nu i-a venit randul...

deci e scump sau nu iWatchul?

- normal ca e compatibil cu restul de produse apple (iOS), ai vazut vreun samsung gear sa fie compatibil cu altceva inafara de andoid? cu iOS sau windows??? intreb si eu; sau hai nu de la samsung, ci de la motorola sau LG???

- nu cred ca stai 1 an pentru repararea unnui produs apple, nici macar in ro. aceasta afirmatie cred ca vine din alte motive. (da am iphone, am discutat asta acu ceva vreme chiar noi 2 ;) ) cel mai apropiat applestore care il stiu eu e in milano, si acolo iti schimba pe loc orice produs apple defect gratis sau contra cost. la noi prin distribuitori autorizati dureaza sub 2 saptamani si asta la produse ce nu prea se tin pe stoc ca is cam scumpe ;)

iti respect parerea deoarece este dreptul tau sa o ai si sa o afirmi, exact cum este si al meu sa o comentez.

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 08:20 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Degeaba...nu ma atrage un smartwatch. Crede-ma trec zilnic pe langa un Apple store si nu intru. Insa, vizavi, este un magazin de ceasuri elvetiene de lux+ Seiko, si as putea sta ore intregi acolo...:)
Umbla zvonul ca Apple cauta o solutie pentru inlocuirea acumulatorului. Una dintre solutiile propuse ar fi sistemul kinetic, insa acesta nu produce energia necesara pentru a alimenta un i-watch care consuma mai mult decat un ceas kinetic (sistemul este setat pentru functiile ceasurilor Seiko). Apple are avea nevoie de mai multa energie, nu neaparat pentru aplicatii sau functiile ceasului, ci pentru antenele din ceas (antena bluetooth, GSM, etc..) care consuma mult. O alta optiune ar fi celulele fotoelectrice.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 08:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
poate ar fi bine sa definim scopul topicului: smartwatch sau iWatch! eu consider ca sunt totusi diferite, iWatch este intradevar un smartwatch dupa concepte de marketing dar asta nu cred ca il face leaderul smartwatchurilor. ;)

deci despre ce discutam aici: smartwatch sau iWatch?

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 08:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
bogdanmb scrie:
- normal ca e compatibil cu restul de produse apple (iOS), ai vazut vreun samsung gear sa fie compatibil cu altceva inafara de andoid? cu iOS sau windows??? intreb si eu; sau hai nu de la samsung, ci de la motorola sau LG???

Fac referire doar la punctul acesta,deoarece consider ca s-ar ajunge la polemici si nu mai am timp de prostii. E aiurea sa ne dusmanim toti...

Ceasul celor de la Samsung este compatibil cu orice dispozitiv cu sistem de operare Android,nu doar Samsung, pe cand iWatch e compatibil doar cu dispozitivele cu sistem de operare iOS,care se regaseste doar in produsele Apple. Eu cred ca este o mica diferenta.

Intrebarea mea a fost interpretata gresit.Ea era: Daca ar fi sa alegi intre un ceas mecanic/automatic si un smartwatch, ce ai alege ? Pe ce ai da banii acum,daca ar fi sa alegi ?
Nu am specificat nimic: sa fie ceas pentru tot restul vietii,sau sa fie folosit la orice tip de vestimentatie,la orice ocazie,sau ca X e mai bun ca Y...
Eu mi-as lua un smartwatch ? Evident. L-as alege in favoarea unui ceas mecanic/automatic?NU.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Ian 2009, 06:13
Mesaje: 126
Localitate: Timisoara
tocmai deasta mi-am luat garminu', e compatibil cu orice :) + cu bratara metalica il pot purta chiar si la costum, trebuie doar sa ii pun un template de ceas adecvat.

_________________
cu stima,
bogdan buza


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 20:59 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Bravo bogdan 11, asa trebuie intrebat.

"Eu mi-as lua un smartwatch ?"- momentan nu pentru ca n-am nevoie, insa tehnologia este super!
"L-as alege in favoarea unui ceas mecanic/automatic?" - Nu, dar as alege oricand un GS in locul oricarui elvetian ( asta ca sa mentin carbunii incinsi :twisted: )!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Sep 2015, 21:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
GEO scrie:
"L-as alege in favoarea unui ceas mecanic/automatic?" - Nu, dar as alege oricand un GS in locul oricarui elvetian ( asta ca sa mentin carbunii incinsi :twisted: )!

Touche :lol:

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 122 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România