Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 03:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 01:16 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2008, 20:09
Mesaje: 67
As fi curios sa aflu parerea pasionatilor de ceasuri cu privire la un anumit aspect: schimbarea curelei ceasului ii scade acestuia din autenticitate dat fiind faptul ca nu este realizata de producator? Si ca sa fiu mai exact, dau cateva exemple concrete:
1. Daca de exemplu cineva decide sa schimbe o curea neagra a unui ceas cu una maro, pentru a o putea asorta la costum, dar producatorul nu fabrica pentru respectivul model curele maro (pastrand catarama originala), in conditiile in care schimba cureaua, se poate considera ca acel ceas nu mai este in totalitate original?
2. Daca pentru un ceas cu bratara se opteaza pentru o curea sintetica (mie personal imi plac curele sintetice pentru ceasurile outdoor), in ce masura afecteaza acest lucru autenticitatea totala a ceasului?

Si nu in ultima instanta, atunci cand cureaua se uzeaza si trebuie schimbata, cum procedati? Sau de exemplu daca doriti o curea mai exotica, gen croco sau lizard, dar modelul pe care il aveti nu este prevazut cu o astfel de curea, aveti retineri in a o schimba?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 02:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Daca vorbim despre schimbarea unei curele neagra originala de Omega cu una maro ...dar neoriginala atunci da , ceasul isi pierde din valoare. La fel este valabil si cu bratarile din metal.
La ceasuri mai putin valoroase exista bratari/curele after-market care evident se schimba , sint consumabile.
Dar in cazul unor ceasuri , pot sa existe si curele (din piele) mai scumpe decit ceasul.
Despre bratari nu mai vorbim...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 03:30 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2008, 20:09
Mesaje: 67
Eu ma refer la autenticitatea ceasului mai degraba, nu la valoarea materiala a curelei. Iti dau un exemplu concret: am un ceas Atlantic Seamoon Automatic caruia dupa 2 ani de purtare am decis sa-i schimb cureaua. La b&b nu aveau curele Atlantic originale, asa ca am luat o curea Morellato (care oricum nu mi s-a parut a fi prea ieftina) foarte asemanatoare cu cea pe care ceasul o avea si am pastrat catarama originala a ceasului. Se poate spune in momentul de fata ca nu mai port la mana un ceas original 100% pentru ca am o curea produsa de alta firma, sau curelele nu au relevanta in a face astfel de afirmatii?
De asemenea, vreau sa schimb cureaua unui Doxa Grafic cu una maro, si cum probabil nu voi gasi o curea Doxa si cum nu am de gand sa astept pana mi se aduce una pe comanda, voi achizitiona la fel una dintre cele pe care le au in comert. Aceeasi intrebare si aici.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 09:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Anubis scrie:
Se poate spune in momentul de fata ca nu mai port la mana un ceas original 100% pentru ca am o curea produsa de alta firma, sau curelele nu au relevanta in a face astfel de afirmatii?

Vei avea un ceas 100% original cu o curea aftermarket. Nu vad care ar fi problema.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 15:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Oct 2008, 16:32
Mesaje: 893
Localitate: Bucuresti
Anubis, daca schimbi cureaua ceasului (sau bratara, eventual) nu vad ce te impiedica sa pastrezi cureaua/bratara originala in sertar, ca doar curelele nu se vand "cu sticla la schimb".
Vei avea placerea/confortul sa porti ceasul accesorizat dupa dorinta si certitudinea ca vei vinde un "original" daca vrei s-o faci...
Altfel spus, eu nu vad, de fapt, care-i problema!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Schimbarea curelei ceasului
MesajScris: 28 Mar 2011, 16:41 
Neconectat

Membru din: 20 Ian 2008, 20:09
Mesaje: 67
Aveti dreptate baieti.... cand devii obsedat de ceasuri se pare ca incepi sa-ti pui tot felul de probleme din ce in ce mai ciudate, cum ar fi cea de fata :).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România