curele facute manual

Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

Buna ziua. Este primul anunt pe care il postez pe aceasta sectiune a forumului. Activez de ceva vreme doar in vanzari aici si pe alte forumuri, dar incerc sa intru si in productie :). Am discutat cu un prieten care se ocupa de 40 de ani din tata in fiu cu prelucrarea pielii. Avea ceva idei de a lansa o gama de curele, si dupa o discutie intensa am decis sa ne apucam de treaba. Prima pe care vrem sa o facem ar fi pt noul meu Planet Orient si am ales pielea de strut. Exista posibilitatea si pt alte exotice gen soparla, pisica de mare, croco etc. Desigur si omniprezentul vitel. Pt strut fiindca este o piele mai rezistenta, o sa dureze aproximativ 10 zile. Vreau sa stiu daca aveti cateva idei de modele cu care sa facem un prim catalog. Nu conteaza daca sunt de pe net sau idei personale(la cele personale momentan nu putem plati drepturi de autor, dar va mentionam si producem si cateva gratis pt dvs)Momentan vreau sa ma pun la punct cu ce inseamna investitia initiala si apoi sa demaram proiectul la scara larga. Am ajuns la el fiindca ceasul in cauza are anse de 14mm si o prindere proprie Orient. Deci daca aveti ceasuri cu prinderi la anse mai speciale astept un semn aici sau pe PM.

PS N-am postat la vanzari deoarece nu am nimic in stoc momentan, doar idei :idea: .
PPS Daca anuntul contravine cu regulile forumului, rog administratorul sa-l stearga.

Multumesc si sper sa revin cu poze din timpul procesului de fabricare cat mai repede.
SBLA047
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: curele facute manual

Mesaj de Gabi1 »

Pana la detalii legate de modele si materiale, studiaza piata curelelor, raportul cerere/ oferta, calitate/pret si cu ce poti tu deveni mai competitiv pe acest segment pentru a reusi, altfel te vei duce la vale facand investitii in profituri probabile.
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

Gabi1 scrie:Pana la detalii legate de modele si materiale, studiaza piata curelelor, raportul cerere/ oferta, calitate/pret si cu ce poti tu deveni mai competitiv pe acest segment pentru a reusi, altfel te vei duce la vale facand investitii in profituri probabile.
Salut si multumesc de reply Gabi.
Am analizat exact detaliile expuse de tine mai sus si am tras concluzia ca putem aduce la un pret competitiv un produs mult peste ce gasesti momentan in segmentul hand made din Romania. Am discutat cu cativa prieteni cu marci din gama mid si high-end in colectie (Zenith El primero handwind, Jaeger Reverso, Oris Meistertaucher, Junghans Max Bill, Omega, Hamilton ultra-matic etc) pe care i-am rugat sa ne vedem si sa discutam pe larg, noi venind cu materia prima ca mostre si cateva idei, ei cu ceasurile si ce asteapta de la noi. Aseara am studiat ebay ul german, italian si englez, precum si cateva siteuri de profil, majoritatea la nemti. Concluzia este ca putem oferii un produs care sa foloseasca piele premium sub pretul marcilor consacrate pe piata curelelor(este si normal dealtfel), si cu 10-20% maxim peste ce ofera producatorii no-name, majoritatea lucrand cu China. Sting ray(pisica de mare) - pret pe ebay de la 35e no name la 105euro nume consacrat. Vorbesc de dimensiuni normale pt ceasuri moderne, nu de curele NOS cu 12mm la anse pt ceasuri de dama.

De exemplu cureaua din strut pe care urmeaza sa o fac pt Orientul meu ajunge la 135lei pret de productie, adica 31 euro, facuta manual si dupa specificatiile producatorului (datorita dimensiunii mici la anse se integreaza bucata finala de plastic a curelei originale care trebuie lipita cu un adeziv mai puternic). Pentru o curea de dimensiune normala 18-20-22-24 etc unde nu se lucreaza atat, mai mult ca sigur pretul o sa scada. Plus ca daca se comanda 5-10-20 curele (nu toate identice, poate se strang cativa si comanda impreuna), iarasi putem sa discutam de un pret diminuat.

Pentru inceput o sa lucram cu precomanda si tintim nisa curelelor din piele premium - rechin, soparla, pisica de mare, strut - si pe cea a prinderilor speciale la anse, unde nu poti decat dupa specificatiile producatorului sau deloc. Momentan nu cautam profit cu orice pret, amandoi partenerii avand si proiecte separate care platesc facturile, ustensilele sunt amortizate de ani de zile, deci singurele cheltuieli sunt materia prima si timpul.

Va astept in continuare cu reply uri si PM uri. Numai bine.
SBLA047
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: curele facute manual

Mesaj de valentin1234 »

Pentru inceput o sa lucram cu precomanda si tintim nisa curelelor din piele premium - rechin, soparla, pisica de mare, strut - si pe cea a prinderilor speciale la anse, unde nu poti decat dupa specificatiile producatorului sau deloc.
Felicitari pentru idee si mult succes!
Cred ca orice initiativa romaneasca in domeniu ar trebui sa ne bucure si mai cred
si ca ar trebui sprijinita, ceea ce cu siguranta vor face membrii ceasornicar.ro

Ca sugestie, as analiza cu atentie si piata curelelor after-market obisnuite/comune,
stiut fiind ca o banala curea de calitate la un pret decent e relativ greu de gasit.

Observ in ultima vreme tendinta producatorilor de a-si aseza ceasurile pe curele de
19, 21, 23.....pentru a obliga clientul sa comande tot de la ei, la preturi uneori nerealiste.
A produce pe aceste latimi, aproape imposibil de gasit acum after-market imi pare de asemenea
o idee buna.

Desigur, vorbesc aici de o productie "de masa" care sa asigure, daca are succes, un profit rapid
si oportunitati de dezvoltare.

Succes!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Polonic
Mesaje: 9
Membru din: 11 Mai 2010, 23:13

Re: curele facute manual

Mesaj de Polonic »

Salut! Cat costa o curea pentru Orient CFM0000? (poti folosi plasticele si sistemul de prindere de la vechea mea curea)
Avatar utilizator
catalin.v
Mesaje: 3107
Membru din: 02 Ian 2008, 17:51

Re: curele facute manual

Mesaj de catalin.v »

valentin1234 scrie: Felicitari pentru idee si mult succes!
Cred ca orice initiativa romaneasca in domeniu ar trebui sa ne bucure si mai cred
si ca ar trebui sprijinita, ceea ce cu siguranta vor face membrii ceasornicar.ro
Catalin.V - Cum ar putea sa sprijine membrii forumului aceasta initiativa? - probabil cumparand curele; dar asta inseamna:
Ca sugestie, as analiza cu atentie si piata curelelor after-market obisnuite/comune,
stiut fiind ca o banala curea de calitate la un pret decent e relativ greu de gasit.
Catalin.V - Exact asta inseamna: " ...o banala curea de calitate la un pret decent e relativ greu de gasit."
Daca se doreste fabricarea unor curele exclusiviste, ma gandesc daca ati luat in calcul faptul ca suntem in plina criza. Personal nici macar 50 lei nu-mi vine sa dau pe o curea, doar daca mi-as face o anestezie la buzunar sa nu simta cand bag mana...pentru cel ce isi cumpara un Seiko 5, care groso-modo costa 450 lei, 50 lei inseamna 10% sa zicem, adica mult. Mai este pe forum un producator care vinde cu 100 lei, adica pentru un ceas de 1700 lei trece de 5 %. Suma de 100 lei este mica pentru starea financiara a romanilor? Hmmm... Segmentul premium de curele ar prinde intr-o tara unde lumea "misca" bani, aici ma indoiesc sa fie o cerere substantiala. Mai bine-venita ar fi sugestia colegului Valentin citata de mine cu rosu.
Succes!
Catalin.V - Succes si din partea mea!
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

catalin.v scrie:
valentin1234 scrie: Felicitari pentru idee si mult succes!
Cred ca orice initiativa romaneasca in domeniu ar trebui sa ne bucure si mai cred
si ca ar trebui sprijinita, ceea ce cu siguranta vor face membrii ceasornicar.ro
Catalin.V - Cum ar putea sa sprijine membrii forumului aceasta initiativa? - probabil cumparand curele; dar asta inseamna:
Ca sugestie, as analiza cu atentie si piata curelelor after-market obisnuite/comune,
stiut fiind ca o banala curea de calitate la un pret decent e relativ greu de gasit.
Catalin.V - Exact asta inseamna: " ...o banala curea de calitate la un pret decent e relativ greu de gasit."
Daca se doreste fabricarea unor curele exclusiviste, ma gandesc daca ati luat in calcul faptul ca suntem in plina criza. Personal nici macar 50 lei nu-mi vine sa dau pe o curea, doar daca mi-as face o anestezie la buzunar sa nu simta cand bag mana...pentru cel ce isi cumpara un Seiko 5, care groso-modo costa 450 lei, 50 lei inseamna 10% sa zicem, adica mult. Mai este pe forum un producator care vinde cu 100 lei, adica pentru un ceas de 1700 lei trece de 5 %. Suma de 100 lei este mica pentru starea financiara a romanilor? Hmmm... Segmentul premium de curele ar prinde intr-o tara unde lumea "misca" bani, aici ma indoiesc sa fie o cerere substantiala. Mai bine-venita ar fi sugestia colegului Valentin citata de mine cu rosu.
Succes!
Catalin.V - Succes si din partea mea!
Hai sa vedem cum ne iese "prototipul" mai intai :). Cerere este, trebuie doar sa stii cum sa pui problema si sa oferi ceva de calitate.
SBLA047
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

Ceva repede cu telefonul. Pareri?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
SBLA047
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: curele facute manual

Mesaj de impala2328 »

mie-mi place ceea ce vad,e frumos,felicitari pentru initiativa :!:
poate postati o poza cu lateralele curelei sa vedem cum ati reusit finisarea...

daca asa a iesit primul exemplar,este extraordinar...urmatoarele vor fi din ce in ce mai reusite :!:
Imagine
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: curele facute manual

Mesaj de valentin1234 »

Si mie-mi place. Astept cu interes urmarea!

Si da, membrii ceasornicar.ro pot ajuta atat la promovarea ideii
cat si cumparand curele, daca acestea intrunesc cerintele lor de
calitate si pret, desigur.

Si da, poate mai important decat orice este feedback-ul onest care
poate fi primit pe forum si care poate duce la produse cat mai apropiate
de cerintele pietii :)

Succes!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

valentin1234 scrie:Si mie-mi place. Astept cu interes urmarea!

Si da, membrii ceasornicar.ro pot ajuta atat la promovarea ideii
cat si cumparand curele, daca acestea intrunesc cerintele lor de
calitate si pret, desigur.

Si da, poate mai important decat orice este feedback-ul onest care
poate fi primit pe forum si care poate duce la produse cat mai apropiate
de cerintele pietii :)

Succes!
Astept un nou ceas si incercam si cu crocodil. Marti sau miercuri, in functie de cum ne sincronizam, facem un mic get together, cu mostrele de piele. Revin cu poze.
SBLA047
valentin1234
Mesaje: 3147
Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Localitate: Dublin

Re: curele facute manual

Mesaj de valentin1234 »

Nu stiu daca ajuta, dar atasez poze cu doua curele de crocodil care-mi plac mult.
Ambele sunt foarte comode si exceptional de rezistente. Daca le transpiri rau insa,
desi sunt captusite cu materiale rezistente la umezeala, incep sa miroasa aproape
la fel de rapede ca o curea.......obisnuita.

Imagine

Cea de Longines e pe 19(!) si costa la reprezentanta 250$ :cry:
Cea de Movado e pe 21(!), lucrata manual si costa numai 140$ :x

Imagine
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: curele facute manual

Mesaj de satiriadis »

Cea de Longines e pe 19(!) si costa la reprezentanta 250$
Cea de Movado e pe 21(!), lucrata manual si costa numai 140 $.

Strut lucrat manual, timp executie 5-7 zile, pret 135lei.
SBLA047
best_x_treme
Mesaje: 352
Membru din: 22 Noi 2010, 20:36
Localitate: Piatra Neamt

Re: curele facute manual

Mesaj de best_x_treme »

Cureaua postata arata foarte bine, asteptam mai multe poze :).
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: curele facute manual

Mesaj de Claudiu »

Ca o prima observatie...partea interioara a curelei nu pare a fi foarte fina.Poate un material mai.....fin???
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Scrie răspuns