Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 25 Apr 2024, 22:21

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Dec 2014, 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Sa imi dau cu parerea daca este falsa sau nu cred ca este inutil. De ce ? Raspunsul este cat se poate de simplu , sunt doar un amator :D Eu nu am fost in stare sa o identific pe a mea care de altfel o tin in mana , ce sa mai spun acum despre asta ? :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2014, 21:07 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
E buna dom'le cutia, ce-ai cu ea?
Argumentatie: am vazut sute de astfel de cutii, nici macar una falsa, pentru ca este
foarte greu de reprodus patina, materialele....etc!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Dec 2014, 21:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Bre oameni buni eu sunt patimas, M`am nascut asa nu am ce face ! Poate sunt un pic si sado :)))) Ceva de genu : mai intai taie`ma si pe urma iubeste`ma !

http://www.ebay.co.uk/itm/Rare-VINTAGE- ... 27d4927f27

Poate sa`mi explice cineva de ce dracu`(Doamne iarta`ma ca suntem in post !) cere asta atatia bani pe o cutie goala ?! Salariul meu pe vreo 2 luni si inca ceva ! Inteleg ca poate nu obtine atat ...dar are 9 oferte ! De cat ? Doar nu`s toate de 20-50 lire !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 00:57 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Daca acea cutie are si o poveste , poveste care sa merite totusi cel putin jumatate din suma ceruta sau mai mult , atunci mi se pare plauzibila suma ceruta .
Posibil ...cine stie , sa aiba vreo istorie aparte cutia aia ...
Altfel , e plina suprafata virtuala de astfel de neintelesi ai sortii, care solicita sume absurde .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Ma gandesc ca totusi daca acea cutie avea o poveste care sa-si merite pretul exagerat vanzatorul nu ezita sa exuna in descrierea licitatiei detalii despre acest lucru .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 20:21 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
flexibil29 scrie:
Ma gandesc ca totusi daca acea cutie avea o poveste care sa-si merite pretul exagerat vanzatorul nu ezita sa exuna in descrierea licitatiei detalii despre acest lucru .



Categoric , daca avea o poveste , cu siguranta era scrisa cu litere cit mai mari...
Nu-mi explic misterul sumei aberante !

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 21:23 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
La pescuit de fraieri parerea mea.italian parca e din ce am vazut...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 21:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Un ceas rar, omega in cazul de fata, costa xxx euro fara cutie. Daca are si cutie poate costa yyy euro.Daca o cutie goala costa mai putin de yyy-xxx atunci acea cutie merita suma ceruta. 8)

Si slava Domnului .... sunt destule Connie rare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Dec 2014, 21:39 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
marian_sro scrie:
La pescuit de fraieri parerea mea.italian parca e din ce am vazut...


Esti extrem de novice ca sa nu zic nepriceput ... in ale ebay`ului ! Ai habar cat de greu e sa strangi pe o vanzare 18 watcheri(privitori ce au adaugat in lista obiectul in cauza in speranta unei achizitii ) ?!! Ai habar cat de greu e sa strangi 9 oferte fie ele chiar si intr`un an ?!

Numarul watcherilor si mai ales a ofertelor e direct proportional cu raritatea obiectului si cu interesul pe care acestia il acorda datorita raitatii sale pe piata !

Ce n`as da sa pot vedea si cuantumul ofertelor ! E inimaginabil sa ceri 500 pe un obiect iar ofertele sa curga garla intre 20 si 50 ! :)) Cumparatorii sunt constienti ca oferteaza degeaba astfel de sume pentru ca vor primi reject ! Probabil cele mai mici oferte se invart in jurul sumei de 80-100 ... iar cele mai mari undeva in jurul a 180-200 ! :twisted:

Sunt gata sa pariez un ceas bun ( de valoare chiar pana la 1000 lei) ca daca relisteaza aceasta cutie de la 0.99 in sistem licitatie , va optine la final o suma de cel putin 100 lire sterline !

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 01:38 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Nea bufon clar is novice.dar de la 100 lire la 500 euro sau cat era acolo nu e o cale cam lunga.inteleg ca poate fi rara si la fel inteleg ca poate creste valoarea unui ceas.dar totusi nu e cam mult.am vazut listari cu 10+watchers si nici un bid.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 02:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Nu va ganditi ca pe ebay intotdeauna daca o licitatie are multi watcheri inseamna ca sunt si interesati sa cumpere produsul respectiv. O dovada concreta este chiar aici http://www.ebay.com/itm/Platinum-Patek- ... 4d184961f2 . Curios ........din 311 nici macar unul nu a indraznit sa oferteze , de ce oare ? :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 04:34 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Pentru ca pret :)

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 08:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Buf0n scrie:
E inimaginabil sa ceri 500 pe un obiect iar ofertele sa curga garla intre 20 si 50 ! :))


Ai fi uimit. Eu vand de vro 8 ani si iti spun ca sunt muuulllti nesimtiti. La ceas de 2000 lire fac oferta 500, 450...
Nu zic ca e cazul la acea cutie dar... :!:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 18:29 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2006, 22:13
Mesaje: 1607
Localitate: Radauti
Conteaza obiectul, suma ceruta la blitz, conteaza tara de origine a vanzatorului , conteaza numarul si rezolutia si mai ales stilul pozelor pe obiect, conteaza descriere ... conetaza pana si modalitatea prin care vanzatorul e dispus sa trimita obiectul !

Nu comporta comparatii niciodata doua vanzari pe obiecte similare ! Never ! Putem discuta pana si de doua ceasuri identice ca model , de valoare potrivita 500 lire , vanzatori britanici , poze excelente pe ambele , descrieri consistente ... E destul ca unul din ceasuri sa aiba o pata cat o gamalie de ac pe cadran si s`a terminat comparatia !! ...din simplu motiv ca unele ceasuri se adreseaza exclusiv colectionarilor ! Iar un colectionar care da pe un ceas 500 parca ar vrea ca ceasul acela sa fie ... fara de pata ! :))
xxxbanxxx scrie:
Ai fi uimit. Eu vand de vro 8 ani si iti spun ca sunt muuulllti nesimtiti. La ceas de 2000 lire fac oferta 500, 450...


Probabil ca sunt si din aceastia ... dar pe un ceas de 2000 din 10 oferte cel putin 7 sunt intre 55 si 75% din pretul de strigare !

Am in acest moment 3 produse la vanzare in sistem buy it now/ best offer ! Orice oferta care trece de 75% e deja o oferta tentanta !

Am facut oferta pe ebay un repeater acum 3 saptamani ... 750 euro. Sellerul cerea 850 ! Am primit reject ! :lol: Evident daca omu cerea 850 ar fi fost aproape cretinesc sa`iofer 300 ! E ilogic ! Pretul de strigare afisat e unul orientativ !
Ar fi culmea sa ma bag sa ofer pe un Vacheron desi pretul afisat de blitz e de cateva mii ... 100 ca nah poate mi`l vinde ! Unde e decenta ?!

_________________
http://www.pocketwatch.ch/kaliber.htm
sterlingsilv3r@yahoo.com


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2014, 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Iul 2010, 21:59
Mesaje: 765
Localitate: Londra
Pai............ ce face valentin1234 nu mai este prezent ? Si acum ii citez cu drag paragraful : " De unde e cutia, de unde provine cardul, apartin aceluiasi ceas....etc.....nu fac obiectul acestui topic - asa cum reiese din titlu " :D , sau acum nu mai suntem OFF TOPIC ? :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 55 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România