Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 12:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 03:34 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Ma tot bate gandul de cateva zile sa-mi construiesc un winder din materiale pe care le am la indemana. Am in minte doua variante, dintre care una cu transmisie pe curea (Fig.1.). Imi trebuie un motoras care sa functioneze la aproximativ 5V, ma gandeam sa cumpar un casetofon vechi si sa ii iau motorasul care invarte banda casetelor. Numarul turatilor poate fi limitat atat electronic cat si mecanic, prin raportul dintre rotile implicate in sistemul de transmisie. Cate rotatii pe minut ar fi indicat sa faca caseta in care se va afla ceasul ? Pentru ce sistem ati opta ?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 09:34 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
As opta pt fig 2. Iese mai compact si mai fiabil.motorul va fi mai putin solicitat in figura 2.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 11:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
Am si eu cateva intrebari:
1. Merita ? Costul materialelor si produsul final din punct de vedere estetic ? Fara suparare.
2. Motorasul este suficent de puternic pentru a invarti ceasul si suportul de ceas ?
3. Cum setezi timpii de functionare si repaus ?
4. Il legi la 220v sau folosesti baterii ?
5. Oare cat va rezista motorul ?
Am si eu in plan achizitionarea unui winder de minim 2 ceasuri si tot caut variante...

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 11:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Va recomand si varianta "free" omologata de domnul Manea cu ceva timp in urma. :D

mnm scrie:
Noul meu winder
Deoarece ...nu ma indur sa dau 200-500 de roni pe o chestie care va consuma curent electric si sa imite mishcarea mainilor mele pentru a incarca un ceas automatic ... mai ales cele fara armare manuala...in "remontoire".
Se ia o mulineta veche (am vazut ca exista pescari amatori o puzderie pe acest forum) , se scoate tamburul cu frana, arborele port-tambur) si galetul este gata de a gazdui un ceas automatic.
Imagine
Pernitza ceasului este un burete acoperit de piele pentru curatirea parbrizului auto cumparat din mall-urile noastre la raionul de auto.
Infundat si centrat cu grija in galetul mulinetei arata cam asha...
Imagine
Dind la manivela mulinetei se va incarca linishtit ,fara viteza mare ca la peshte pe garla ... ca va sare ceasul in tavan sau pe dushumea...
Imagine
Modelul ales de mine (o mulineta Delfin antica...made in USSR...si ne-folosita de cel putin un cincinal) accepta si alte ceasuri...
Imagine
Fata de bohr-mashina electrica este controlabila mai ushor....si nu are Campuri EM parazite.
Ce zicetzi ?

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 12:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Pentru confortul psihic al celor pretentiosi se poate ortografia cu carioca pe fusta mulinetei(winderului): Omega, Longines, PP,VC samd. :wink:

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 14:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Bogdan11 scrie:
Am si eu cateva intrebari:
1. Merita ? Costul materialelor si produsul final din punct de vedere estetic ? Fara suparare.
2. Motorasul este suficent de puternic pentru a invarti ceasul si suportul de ceas ?
3. Cum setezi timpii de functionare si repaus ?
4. Il legi la 220v sau folosesti baterii ?
5. Oare cat va rezista motorul ?
Am si eu in plan achizitionarea unui winder de minim 2 ceasuri si tot caut variante...

Se poate gasi pe la 150 de lei asa ceva.
Imagine
Evident multineta marca Omega este si ea o varianta convenabila. :roll: :roll:

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 18:03 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Bogdan11 scrie:
1. Merita ? Costul materialelor si produsul final din punct de vedere estetic ? Fara suparare.

Materialele nu ar trebui sa coste foarte mult, se pot refolosi componente electronice vechi.

Bogdan11 scrie:
2. Motorasul este suficent de puternic pentru a invarti ceasul si suportul de ceas ?

Da, nici nu cred ca se pune problema asta.


Bogdan11 scrie:
3. Cum setezi timpii de functionare si repaus ?

Se poate rezolva totul cu IC-uri simple, fara microcontrollere. O varianta ar fi un senzor care sa contorizeze rotatiile casetei in care se afla ceasul, urmand ca dupa un numar prestabilit de rotatii motorul sa se opreasca.


Bogdan11 scrie:
4. Il legi la 220v sau folosesti baterii ?

Toata partea electronica nu are nevoie de mai mult de 5V, tensiune pe care o poti scoate dintr-un incarcator de telefon. :)


Bogdan11 scrie:
5. Oare cat va rezista motorul ?

Probabil suficient cat sa isi merite investitia.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 05 Feb 2015, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
ThePicker iti doresc mult succes ! Abia astept sa vad rezultatul final :D

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Eu am acest model de vreo 2 ani de zile. POt sa spun ca functioneaza bine dar e mult mai zgomotos decat in prima zi. Nu stiu cat o sa tina dar deocamdata merge. Acuma nu-l mai tin in dormitor, ca periodic te trezesti :)

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 14:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
Verzone scrie:
Eu am acest model de vreo 2 ani de zile. POt sa spun ca functioneaza bine dar e mult mai zgomotos decat in prima zi. Nu stiu cat o sa tina dar deocamdata merge. Acuma nu-l mai tin in dormitor, ca periodic te trezesti :)

Imagine

La fel se intampla si cu al meu. Nu prea mai este silentios defel. Pe sensul dreapta pacane. Cat tine ... tine. Dupa ce cade luam altul. :lol: :lol:

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
florinake scrie:
Verzone scrie:

[img]]

La fel se intampla si cu al meu. Nu prea mai este silentios defel. Pe sensul dreapta pacane. Cat tine ... tine. Dupa ce cade luam altul. :lol: :lol:

Eu nu as fi prea incantat sa am probleme cu winder-ul dupa ce iese din garantie....sau mai rau, sa-l cumpar de pe okazii.ro si dupa cateva luni sa crape...si sa dau si 999 de lei pe el...mai bine il pun pe roata de la masina sa se incarce pana ajung la munca.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 18:33 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Majoritatea winderelor pe care le-am vazut pe piata la preturi de pana in 300 de lei sunt facute la cele mai slabe standarde de calitate. Cred ca unul homemade s-ar face cu mai putin de 100 de lei, iar pe langa asta ramane satisfactia de a lucra la ceva. :D
O sa postez aici schite, pasi, preturi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 20:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Apr 2014, 13:25
Mesaje: 341
ThePicker scrie:
Majoritatea winderelor pe care le-am vazut pe piata la preturi de pana in 300 de lei sunt facute la cele mai slabe standarde de calitate. Cred ca unul homemade s-ar face cu mai putin de 100 de lei, iar pe langa asta ramane satisfactia de a lucra la ceva. :D
O sa postez aici schite, pasi, preturi.

Este adevarat , un winder cat de cat ok cu doua posturi este cam 400 de lei. Cu banii astia iti iei un ceas. Fiecare acum isi face socotelile si vede daca se merita sa dai banii pe winder. Eu am doar doua ceasuri automatice si nu prea am nevoie de el. Ma tin de pe o zi pe alta fara probleme si nu le bag in winder decat cand prind o tura de 24 de ore si plec de acasa la 6 dimineata ca sa ma intorc a doua zi la 9. Deci stau plecat destul dar ceasurile vad ca ma ajuta si stau incarcate. Winder-ul il folosesc doar ocazional. Daca as avea doua ceasuri care sa faca 3500 de euro cu siguranta as cumpara un wider bun. Dar asa nu vad rostul.

_________________
Gara a vazut mai multe saruturi sincere decat starea civila


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 06 Feb 2015, 21:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Iun 2014, 22:02
Mesaje: 1451
florinake scrie:
ThePicker scrie:
Daca as avea doua ceasuri care sa faca 3500 de euro cu siguranta as cumpara un wider bun. Dar asa nu vad rostul.

Eu am trei ceasuri automatice si restul mecanice. Si cand am un control la munca sau plec in delegatie, imi iau un mecanic, deoarece e mai discret si incape bine sub manseta camasii. Timp in care cele automatice se opresc. Apoi trebuie sa astept pana urmatoarea zi la 11 sa setez data si ziua, apoi mai e frica mea de a strica/uza prea tare mecanismele daca repet procesul acesta saptamanal...Acum port doar 1 automatic si restul sunt oprite din lipsa de winder.

_________________
- Mi-am bagat toti banii intr-un Rolex.
- De ce ai facut asta?
- Ca sa fie intr-un ceas bun.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Homemade winder
MesajScris: 14 Feb 2015, 02:05 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Am vazut pe youtube cateva windere giroscopice si am schitat si eu ceva in seara asta. Desenul tehnic nu e punctul meu forte. :(
Nu stiu insa cat de simplu sunt de construit cercurile.

Un giroscop este alcătuit dintr-un rotor (de obicei de forma unui disc), fixat într-un cadru astfel încât să se poată roti în jurul oricăreia dintre cele trei axe (în cazul unui giroscop cu trei grade de libertate). Punctul de fixare este de în principiu centrul de masă și de simetrie, adică centrul discului.
SURSA: wikipedia.org

Imagine

Teoretic ar trebui sa se miste ca cel de aici:
https://www.youtube.com/watch?v=FLTEH6_23oc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România