Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Scurtă istorie a curelelor NATO
MesajScris: 10 Mar 2016, 10:46 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2015, 09:51
Mesaje: 77
Localitate: Cluj - Bucuresti
Imagine

Care este legătura dintre o curea de ceas şi nişte tipi care au semnat un tratat la Bruxelles? Chiar dacă ştii sau nu exact ce este o curea NATO, sunt absolut convins că ai văzut cel puţin una. Trendul curelelor NATO se impune în mod agresiv în industria horologieră, iar ele sunt purtate la aproape orice ceas, de la un Casio de 150 de lei, la un Hamilton de 2.500 lei şi până la un Breitling de peste 30.000 euro.

Imagine

Deși unii nu privesc cu ochi buni ideea de a purta curele de 50 de lei la ceasuri scumpe, curelele NATO sunt apreciate pentru că sunt funcţionale, rapid interschimbabile şi arată al naibii de bine.

Imagine

Acest tip de curea a apărut în anul 1973 în Marea Britanie, iar denumirea originală este de fapt „G10”. Trupele britanice erau dotate cu articolul „DefStan 66-15” (British Ministry of Defence Standard), care era o curea fabricată din nailon, în culoarea “Admiralty Grey”, cu lăţimea de 20 mm, cataramă şi inele din alamă nichelată.

Imagine

Pentru a căpăta minunăția asta, ostașul britanic trebuia, civilizat, să completeze un formular. Denumirea formularului: G1098...pe scurt G10. Iacătă de unde numele bulendrei în cauză.

Fiind de sorginte militară, cureaua a trebuit să fie funcţională, sigură şi rezistentă. Astfel, prin designul ei - care are o parte suplimentară ce petrece prin partea din spate carcasa - ceasul se ataşează foarte uşor, ocupă poziţia perfectă pe încheietura mâinii şi este asigurat în cazul ruperii unuia dintre telescoape.
Versiunea curentă de G10 are lăţimea de 18 mm (distanța dintre anse a ceasurilor din dotare marca CWC – Cabot Watch Company), iar catarama şi inelele sunt fabricate din oţel inoxidabil.
În timp, regimentele armatei englejilor au început să comande curele în culorile specifice unităţii, cu dungi în diferite culori şi combinaţii.

Imagine

James Bond-ul din Goldfinger, a purtat la Rolexul Submariner o curea de nailon de culoare navy blue cu dungi roşii şi kaky, cunoscută în prezent cu denumirea de curea “Bond NATO”.
Cu toate acestea, deşi este foarte asemănătoare cu un G10, Sean Connery a purtat cureaua în 1964, când se turna Goldfinger, cu 9 ani înainte de a se inventa cureaua NATO.
Lăsând la o parte chestiunea cronologică, este destul de clar că nea' Connery purta doar o simplă curea fabricată dintr-o singură bucată de nailon, un fel de mamaie a curelei NATO.
Deși Bond este un trendsetăr, a curs multă apă pe Dâmbovița până când această bazaconie să fie la modă. Ca şi multe alte trenduri inspirate din articole militare folositoare vieţii cotidiene, cei care au adoptat primii moda G10, au fost în mod sigur atraşi de utilitatea şi aspectul tactic mişto.
Curelele NATO sunt ieftine (cu excepții bineînțeles), foarte trainice şi pot fi uşor schimbate, în funcție de ținută. Puteți alege în funcție de calitatea, materialul (nailon sau piele) şi gradul de finisare. Găsiți variante de NATO cu 3 sau cu 5 inele, sau curele Zulu (o variantă cu inele rotunjite).

Imagine

Eu am procopsit câteva "vintigiuri" din colecție cu niște NATO din piele şi vă pot spune că le şade extrem de bine.

Imagine

În opinia mea, trendul NATO nu va dispărea prea curând. Gândiţi-vă că producători ca Hamilton, Tudor, Blancpain sau Bremont oferă acest tip de curea în echiparea de bază a unor modele aflate pe piaţă.

Watch out!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 11:31 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Felicitari pentru prezentarea interesanta.
Poate ar merita pomenite cateva amanunte suplimentare:
Curelele textile sunt utilizate de anglo-saxoni (in forme diferite) inca din perioada WW2. Marele avantaj al curelei tip NATO este ca portiunea subiacenta impiedica alunecarea ceasului de pe curea, problema frecvent intalnita la curelele textile simple.
Nu in cele din urma codul G10 nu se refera la curea ci la ceas. Formularea corecta ar fi "curea pentru G10", acest G10 fiind ceasul militar pentru uz general (denumit pe vremuri "general service time piece", un fel de "ceas de trupa").
Exemple pentru ceasuri "G10" puteti gasi in rubrica ceasurilor militare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
@orf3us excelenta prezentare!

Stiu ca e topicul tau, dar poate ar fi interesant sa il continuam. Am putea posta poze cu diverse ceasuri pe diverse curele NATO, ca tot sunt 7 mii de modele si culori. De asemenea, am putea spune aici din ce locuri comandam si unde consideram ca gasim calitate mai buna la aceste curele.
E doar o propunere, daca nu e OK, ignorati...

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 12:41 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
orf3us loveste din nou, cu o prezentare foarte inspirata!
Felicitari, multumim!
Citat:
E doar o propunere, daca nu e OK, ignorati...

Super! Are cineva - din Buc. - un NATO pe 18 albastru de care vrea sa se desparta?
Mi-ar fi de mare ajutor :) P'orma pun si poza...

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Cateva poze:

Imagine


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Nato din piele:

Imagine

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 16:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Ce bine-i șade legendarului cu acea curea bej. 8)

De Stowa (nici) nu mai zic nimic. :mrgreen:

Și ca să nu poluez degeaba topicul, pun și eu două poze cu ceasul care stă cel mai mult pe nato.


Imagine

Imagine

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2016, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Propunerea mea pentru nominalizare la categoria grea. Curea pentru Komandirskie 35.
Imagine
Felicitari pentru o noua prezentare foarte reusita.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Apr 2016, 19:00 
Neconectat

Membru din: 06 Apr 2015, 09:51
Mesaje: 77
Localitate: Cluj - Bucuresti
#ate14# ma conformez ;)) Orex cu NATO.Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2017, 10:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
Daca tot amintea @orf3us de curele nato OM, va prezint una montata de Hamilton:

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2017, 14:48 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
Faine aceste curele NATO.
Dar care e diferenta intre NATO si Zulu?
Ce alte tipuri de curele textile (de acet tip) mai exista?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2017, 16:25 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
https://www.natozulu.com/content/11-zul ... difference

Sunt explicate aici diferentele intre NATO, Zulu cu 3 inele si Zulu cu 5 inele :)

Referitor la tipuri de curele....eu am gasit de exemplu si curea textila care are inele tip Zulu, dar e din 2 bucati, ca una clasica. Am luat-o pentru confort si pt faptul ca am considerat eu ca ceasul respectiv nu e asa de gros incat sa-i pun un Nato sau Zulu care sa treaca "pe sub el", dar ca s-o schimbi tot trebuie sa dai jos telescoapele, evident


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România