Ultima achizitie

Aici se pot posta poze, cataloage si videoclipuri ale ceasurilor detinute de pasionati!
Scrie răspuns
Tatarboy
Mesaje: 5
Membru din: 11 Dec 2016, 18:53
Localitate: Londra/Constanta

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Tatarboy »

Dupa 3 săptămâni pe lista de așteptare, a ajuns!!
Imagine
Breitling Montbrillant C23340
Omega Seamaster Cosmic
Rolex Ceramic Submariner
MixMaster
Mesaje: 45
Membru din: 20 Feb 2014, 13:25

Re: Ultima achizitie

Mesaj de MixMaster »

Foarte frumos! Sa il porti cu placere!
Mircea
Mesaje: 1475
Membru din: 12 Mar 2015, 18:00

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Mircea »

Frumoase achizitii. Sa le purtati sanatosi!


O achizitie neasteptata si la mine. Cautam asa, la modul pasiv, un Connie si din vb in vb cu un coleg de forum caruia ii multumesc, am aflat ca alt coleg are unul de vanzare. Am luat legatura, m-am uitat la poze pe whatsup si cred ca peste 10 minute am batut palma.
Ceasul a bifat multe din cerintele pe care le aveam ptr un Connie: cadran impecabil, carcasa care sa nu fie polisata prea tare si sa-si fi pierdut liniile, sa aiba mecanism COSC, sa fie cadran pie pan, mecanismul sa fie in stare buna.....

Vanzatorul mi-a spus din start ca nu are limbile corecte, insa asta nu m-a deranjat. Chiar inainte sa fie trimis ceasul am cumparat deja de pe ebay o pereche de limbi "dauphine" NOS. Nu ca cele existente nu s-ar potrivi, insa ar fi pacat sa nu le aiba pe cele conforme modelului de referinta.
Asta e ceasul si cat de curand va face o vizita la Arad ptr service, ca sa fiu sigur ca va merge mult si bine de acum inainte.

Imagine

Imagine

Imagine

Deja s-a imprietenit cu colegul sau de generatie, proaspat intors de la revizie.
Imagine

P.S.: Vanzatorule, sper ca nu te superi ca am folosit cateva din pozele tale.
watchhunter
Mesaje: 72
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15

Re: Ultima achizitie

Mesaj de watchhunter »

Frumos, intr-o stare foarte buna, si eu imi doresc unul, Gerald Genta l-a desenat frumos, as fi curios sa stiu istoria celui avut de Ceausescu, posibil sa fi fost primit cadou..
Alexvintage
Mesaje: 5813
Membru din: 17 Iun 2009, 12:37

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Alexvintage »

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Achraf »

Mircea - superb Connie-ul! Felicitari!

Alex, ne spui ce-i cu acel stop-watch? Destinatia?
Ce mecanism are? Merci!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Mircea
Mesaje: 1475
Membru din: 12 Mar 2015, 18:00

Re: Ultima achizitie

Mesaj de Mircea »

Achraf scrie:Mircea - superb Connie-ul! Felicitari!

watchhunter scrie:Frumos, intr-o stare foarte buna, si eu imi doresc unul, Gerald Genta l-a desenat frumos, as fi curios sa stiu istoria celui avut de Ceausescu, posibil sa fi fost primit cadou..
Va multumesc.
Pentru mine modelul asta de Omega e unul dintre cele mai misto ceasuri facute de ei. E din epoca in care Omega si Rolex erau cel putin la egalitate.
watchhunter
Mesaje: 72
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15

Re: Ultima achizitie

Mesaj de watchhunter »

Si pentru mine la fel, il vad ca un ceas simbol, nu il vad mai prejos ca un Rolex Datejust, ambele au un design etern.
theidle86
Mesaje: 291
Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele

Re: Ultima achizitie

Mesaj de theidle86 »

Mircea scrie:
Achraf scrie:Mircea - superb Connie-ul! Felicitari!

watchhunter scrie:Frumos, intr-o stare foarte buna, si eu imi doresc unul, Gerald Genta l-a desenat frumos, as fi curios sa stiu istoria celui avut de Ceausescu, posibil sa fi fost primit cadou..
Va multumesc.
Pentru mine modelul asta de Omega e unul dintre cele mai misto ceasuri facute de ei. E din epoca in care Omega si Rolex erau cel putin la egalitate.
Urmeaza sa primesc si eu unul. De-abia astept sa ajunga :) Va avea nevoie de revizie dar este in stare buna din ce am vazut in poze. Al meu este modelul mai rar: Ref 168.025 s-ar putea sa-l dau la schimb pe unul cu 551, imi plac mai mult modelele fara data. Dar mai intai sa ajunga :))
hordeagabriel
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2016, 20:27

Re: Ultima achizitie

Mesaj de hordeagabriel »

Al treilea ceas mecanic din mica mea colecție...
Astăzi l-am primit si urmează sa ii schimb cureaua. Astept sugestii :)
Memosail cu Valjoux 7737 din anii 70. Imagine
Avatar utilizator
CristiT
Mesaje: 1066
Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Ultima achizitie

Mesaj de CristiT »

Gabriel, frumos Memosail!

Pun si eu una din ultimele achizitii:

Imagine
hordeagabriel
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2016, 20:27

Re: Ultima achizitie

Mesaj de hordeagabriel »

CristiT scrie:Gabriel, frumos Memosail!

Pun si eu una din ultimele achizitii:

Imagine
Superb!!!
hordeagabriel
Mesaje: 25
Membru din: 29 Dec 2016, 20:27

Re: Ultima achizitie

Mesaj de hordeagabriel »

Primul meu Omega. Păcat ca nu e bărbătesc...

Imagine
Imagine
dorin 69
Mesaje: 970
Membru din: 13 Oct 2012, 20:24
Localitate: Bistrita

Re: Ultima achizitie

Mesaj de dorin 69 »

Tot un Omega.Bumper.

Imagine

Imagine

O duminica placuta tuturor.
impala2328
Mesaje: 2349
Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Localitate: Sibiu Transilvania

Re: Ultima achizitie

Mesaj de impala2328 »

Dl.Dorin,
Frumos Omega,
felicitari, doar ceasuri tari ati luat !
Imagine
Scrie răspuns