Cu si despre ceasuri din bronz
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Și mie îmi pare mic, probabil din cauza ca e lung. Sau naiba știe. In fine îmi place asa cum e. Pt cat timp vad eu. Oricum ma plictisesc repede.
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Retractez partea cu plictisitul.
Deci uauu. Din păcate la fotografiat nu ma pricep. Am sa încerc pe lumina.
Am îndepărtat patina de pe anse și lateralele carcasei.

Mecanismul este Sw200-1. Interesanta și probabil inutila soluția cu 2 garnituri.
Capacul spate s-a desfăcut extrem de greu.

Câteva impresii
Un ceas bine realizat, cadran simplu cu o urma care a scăpat la ctc.
Limbile cu luminozitate foarte buna, sunt curios cat țin.
Carcasa nu foarte pe gustul meu datorita anselor care sunt destul de lungi. Ar fi la limita acceptata de piticii mei. Dacă erau mai groase cred ca stătea mult mai bine pe mana.
Mecanismul sellita sw200 pare e ca ok nimic ciudat. Ratchet well are dantura întreaga.
Cureaua aia de parașutiști sau ce o fi eu o vad inutila. Poate am sa ii dau o șansă.
Cutia de prezentare chiar faina peste așteptări da 400 USD nou. Posibil sa rămân fără ea dacă o vede fica-mea și vrea pachet în ea.
În cutie se mai găsește ceva chestie cu 2 suprafețe texturate diferit pt îndepărtat cocleala
Per total eu ma declar mulțumit.
Nu le am cu review-uri deci dacă am omis ceva întrebați și va răspund.
Mulțumesc celor care au contribuit la topic.
Deci uauu. Din păcate la fotografiat nu ma pricep. Am sa încerc pe lumina.
Am îndepărtat patina de pe anse și lateralele carcasei.

Mecanismul este Sw200-1. Interesanta și probabil inutila soluția cu 2 garnituri.
Capacul spate s-a desfăcut extrem de greu.

Câteva impresii
Un ceas bine realizat, cadran simplu cu o urma care a scăpat la ctc.
Limbile cu luminozitate foarte buna, sunt curios cat țin.
Carcasa nu foarte pe gustul meu datorita anselor care sunt destul de lungi. Ar fi la limita acceptata de piticii mei. Dacă erau mai groase cred ca stătea mult mai bine pe mana.
Mecanismul sellita sw200 pare e ca ok nimic ciudat. Ratchet well are dantura întreaga.
Cureaua aia de parașutiști sau ce o fi eu o vad inutila. Poate am sa ii dau o șansă.
Cutia de prezentare chiar faina peste așteptări da 400 USD nou. Posibil sa rămân fără ea dacă o vede fica-mea și vrea pachet în ea.
În cutie se mai găsește ceva chestie cu 2 suprafețe texturate diferit pt îndepărtat cocleala
Per total eu ma declar mulțumit.
Nu le am cu review-uri deci dacă am omis ceva întrebați și va răspund.
Mulțumesc celor care au contribuit la topic.
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Felicitari Marian, mi se pare extrem de reusit modelul...si cadranul...si carcasa....si mecanismul....
O sa vezi....e interesant tot contextul....bronzului...functional dar...mai ales estetic......
Poate ca cele doua garnituri la capac sunt acolo pentru ca modelul e oferit cu mai multe mecanisme?!?
Sa te bucuri de el!
O sa vezi....e interesant tot contextul....bronzului...functional dar...mai ales estetic......
Poate ca cele doua garnituri la capac sunt acolo pentru ca modelul e oferit cu mai multe mecanisme?!?
Sa te bucuri de el!
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Mulțumesc.
Cocleala rezista. Și pe mana puțin de la coronita.
Garniturile cele 2 au lor de etanșare. Cea din mijloc e cam inutila dacă trece apa de prima. Probabil au pus-o sa stea fix inelul mecanismului. Zic și eu.
Cocleala rezista. Și pe mana puțin de la coronita.
Garniturile cele 2 au lor de etanșare. Cea din mijloc e cam inutila dacă trece apa de prima. Probabil au pus-o sa stea fix inelul mecanismului. Zic și eu.
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Cocleala asta isi arata valoarea daca este lasata mult timp, cateva luni chiar ani, atunci devine interesanta, asa daca e curatat la saptamana mai bine unul placat cu aur .
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Sincer tu, Panerai ul tău ați fost determinanți în achiziția mea.Faci poze mișto tare și îmi plac carcasele cushion.
- calin gabi
- Mesaje: 3019
- Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
- Localitate: Pitesti
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
marian_sro, imi place mult piesa ta, e simpla frumos desenata, poti sa-mi spui de unde l-ai luat, un link ceva?
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Mulțumesc frumosmarian_sro scrie:Sincer tu, Panerai ul tău ați fost determinanți în achiziția mea.Faci poze mișto tare și îmi plac carcasele cushion.
Sper sa va împrieteniti (tu și ceasul tău de bronz)
Bronzul e ...cumva surprinzător...cald și foarte schimbător
Nu știu sa mai existe alt material similar
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Ebay. Pre-owned. Mai are garanție pana în ianuarie. Nu ca ar conta prea mult.calin gabi scrie:marian_sro, imi place mult piesa ta, e simpla frumos desenata, poti sa-mi spui de unde l-ai luat, un link ceva?
-
marian_sro
- Mesaje: 928
- Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
-
valentin1234
- Mesaje: 3147
- Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
- Localitate: Dublin
Re: Cu si despre ceasuri din bronz
Deci???.....Detalii picante....ceva?Azi a fost despre cum sa repari un mecanism de nici 2 ani cu o piesa din altul de 40 ani.
Și când mai citesc pe cate unii care dau peste mia de euro pe un jeg de mecanism și restu marketing...
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)







