Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 20:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880 ... 911  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 10 Aug 2022, 19:00 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Scarface scrie:
Casio G-SHOCK aterizat astazi :D ...un ceas foarte comod, se așează extraordinar pe mana si arata demential !!!

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Nu ma așteptam sa îmi placa ever un G Shock ( nu ca ar avea ceva gresit ci pt ca am avut in tinerete si am trecut la mecanice sa zicem ....sau hibride :) dar..." socant" asta chiar îmi place
Felicitari

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 11 Aug 2022, 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Bulova - Precisionist (98B141)

Imagine

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Aug 2022, 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Nu e chiar cea mai recenta achizitie dar e cea mai recenta realizare a mea. Si o incercare de a-i face concurenta lui Claudiu.
Am cumparat acest Bally (fashion brand) la SH pentru a ma juca cu el.
Mecanismul Ronda nefunctional - bateria a curs in el, in rest, stare ok, geam safir, carcasa otel, fara curea.

Initial am demontat tot mecanismul sa vad ce as putea sa curat in el. Bineinteles ca nu am gasit nimic, ca am zero experienta. But it was fun.
Am comandat un Ronda de pe ebay, nou, dar in neatentia mea am comandat varianta cu data la ora 6 in loc de 3. Bine ca am fost inspirat sa pastrez discul de data de la mecanismul vechi.
Apoi am demontat platoul superior ca sa pot inlocui discul de calendar, bineinteles ca au sarit niste piese din el. Am avut noroc cu un blog care explica si arata ca pentru amatori cum se serviseaza Ronda.
Am urmat instructiunile si am reusit sa asamblez tot ceasul si sa functioneze totul ok. Iar data se schimba la si 58. :)

Ca unelte am folosit surubelnite Bergeon, scobitori, betisor de urechi, spirt, penseta. Unele sunt special pentru ceasuri, altele sunt improvizate.
Una peste alta, mi-a facut placere sa fac asta si sa il fac sa mearga.
Mi-a luat cam 4 ore cu totul. :))

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Aug 2022, 18:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
Candino Sportive Collection

@tovarasu' Rubin, nu da cu piatra că nu l-am luat pentru mine...l-a luat doamna pentru ea.
E adevărat însă că eu am oferit și consultanță și dezlegare, însă fiind pentru ea, nu se pune că încă nu e luni (când o să am eu dezlegare). :mrgreen:
Ai înțeles tu ce zic eu aici.

Prin urmare: ceasul nu era de ratat. Bun la preț, bun la mecanism (din ăla ETA "jmecher" si plin de rubine) bun la finisări și simpatic la cadran/look.
Adăugăm geam safir, curea de cauciuc, un WR de 100m plus o reducere de 50% și astfel considerăm 684 de lei cheltuiți corect. 8)

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-can ... 24150.html

Imagine

Imagine

Sa îl poarte sănătoasă! :wink:

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Aug 2022, 18:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
O poza și cu spatele:
Imagine

In realitate e mai ochios decât în poze.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Aug 2022, 23:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Candino face aici un exercitiu de stil. Nu este o firma mare dar mereu a avut un stil propriu. Un brand care are personalitate, concepe ceasuri fashion de buna calitate si cu o estetica placuta. Am avut si eu trei ceasuri quartz de la ei. Nu trebuia sa dau doua dintre ele. Erau foarte purtabile si la un pret ridicol de mic. Din nefericire si ei au coborat stacheta calitatii pentru a rezista cu palierul de pret. Nu pot sa ii judec pentru asta. Ii dezaprob pe altii care au crescut pretul si au pastrat sau chiar au scazut calitatea.

Sper sa fie rezistenta cureaua dedicata!!!

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Aug 2022, 23:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Mai ai Candino cel subțire la 6 mm fără secundar și data ? Mi-a placut la acea vreme ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 13 Aug 2022, 00:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Mai am. E la a treia baterie... :D

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 13 Aug 2022, 00:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
rubin scrie:
Mai am. E la a treia baterie... :D

Poze?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 13 Aug 2022, 11:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2485
Localitate: Bucuresti
rubin scrie:
Candino face aici un exercitiu de stil. Nu este o firma mare dar mereu a avut un stil propriu. Un brand care are personalitate, concepe ceasuri fashion de buna calitate si cu o estetica placuta. Am avut si eu trei ceasuri quartz de la ei. Nu trebuia sa dau doua dintre ele. Erau foarte purtabile si la un pret ridicol de mic. Din nefericire si ei au coborat stacheta calitatii pentru a rezista cu palierul de pret. Nu pot sa ii judec pentru asta. Ii dezaprob pe altii care au crescut pretul si au pastrat sau chiar au scazut calitatea.

Sper sa fie rezistenta cureaua dedicata!!!


Au curea de rezervă la B&B. Este 100 de lei la ei pe site.
Ceasul asta e model vechi, îl știu în magazine de multi ani.

Modelele lor astea mai noi sunt și urate estetic și cu finisări slabe.

La cat de bine se vede cadranul la cel cumpărat ieri, cred că safirul lui e și tratat AR.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 14 Aug 2022, 05:10 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 897
Imagine

Imagine

Imagine

A venit momentul ca un SUB sa-si faca loc in colectia Doxa! Reusind sa adun de-a lungul timpului multe modele produse de aceasta firma, printre care si unele mai rar intalnite, precum Cobart F1, Chezard si ceva la 36K, pasul logic urmator era SUB. Mereu am stiut ca nu voi achizitiona unul vintage, majoritatea avand o stare avansata de uzura, precum si preturi foarte mari. Am stiut ca va fi unul nou si m-am decis asupra modelului SUB 200. Achizitionat de pe site-ul oficial, mi-a fost trimis in 5 zile lucratoare, pretul afisat fiind si cel final, fara TVA sau taxe postale aditionale. Am ales Sharkhunter (cadran negru), mi s-a parut cel mai potrivit, deasemenea am vrut sa fie pe bratara, diferenta de pret fata de cel pe curea fiind foarte mica.

Atunci cand a aparut pe piata in 2019, unii au fost bucurosi sa vada un diver in acest palier de pret, altii au fost de parere ca se indeparteaza de la liniile generale cu care ne-a obisnuit colectia SUB de peste 50 de ani incoace. Ce nu stiu multi este ca modelul este o reeditare destul de fidela a unui model vintage, ref. 11804-4, produs in 1963, cu cativa ani inainte de aparitia faimosului SUB 300. Ceasul reusea la acea vreme sa aiba o rezistenta la 300 de metri fara sa aiba coroana infiletata, iar carcasa era produsa de Huguenin Freres, acelasi model fiind folosit si de firme precum Eberhard sau Omega.

In ceea ce priveste SUB 200, carcasa de 42 de mm se aseaza f bine pe mana, se poarta mai mic, data fiind si distanta de la telescop la telescop de doar 46 de mm. Grosimea este de 13,8mm, aceptabila pentru un diver. Bratara “beads of rice” este foarte comoda, insa spre surprinderea mea, nu a trebuit sa scot nici o za, ceasul venindu-mi perfect cum a fost setat din fabrica (mereu a fost o temere de-a mea, fiind patit cu un Orient Star achizitionat acum ceva ani, care abia ma ajunge….Ce-i drept, fiind diver, ma asteptam ca SUB-ul sa aiba bratara mai lunga). Totusi, daca se doreste, sunt 4 zale care pot fi scoase de pe fiecare parte, fiind atasate cu suruburi. Bratara are o extensie diver, dar sincer e de toata jena si pot spune sigur ca nu o voi folosi niciodata.

Cristalul safir bombat ii da acel aer vintage si probabil ca ceasul nu ar fi avut acelasi farmec cu un geam plat. Bezelul este de asemenea de safir (desi in mod interesant nu e specificat pe site), are insertii de Super Luminova si e un pic rigid la intoarcere, pt cei care-s obisnuiti sa se joace cu el :), insa are 120 clickuri “solide”.

Cand a aparut initial, ceasul era echipat cu ETA 2824-2, dar se pare ca intre timp Doxa au epuizat stocurile, majoritatea modelelor lor fiind acum cu Sellita SW200-1. Sincer, nu am o problema cu asta, cu totii stiam ca acest moment va veni, ETA reducand drastic livrarile de mecanisme catre terti. Il am de 3 zile, in acest timp ceasul a avut o abatere de aprox +13 sec pe zi, se incadreaza in specificatii...E posibil in functie de cat wrist-time o sa prinda sa se stabilizeze poate la +10…

Parerea generala este ca primesti “mult ceas” in banii astia. O constructie solida, un ceas care nu incearca sa para altceva decat este, un tool-watch cu ansamblu carcasa-bratara reusite. Ca minusuri as remarca lume-ul un pic scazut, chiar comparat cu ceasuri mult mai ieftine. Multa lume s-a plans de chestia asta inca din “vremuri imemoriale” si se pare ca abia acum au rezolvat cei de la Doxa aceasta problema odata cu noul 600T. Deasemenea, alegerea ca distanta intre anse sa fie de 19 mm e una un pic ciudata, mai ales ca bratara se lateste imediat la 20….Iti limiteaza un pic optiunile daca vrei sa-l porti cu NATO….

Ma declar multumit deocamdata de cum se prezinta SUB 200, pentru altii care se gandesc la o posibila achizitie, ceasul arata mult mai bine in realitate decat se poate surprinde in poze, cred ca se aseaza bine si pe incheieturi mai mici.

Diverele de la Doxa raman ceasuri oarecum de nisa, iti pot fie place ori nu, ideea ca dupa experienta achizitionarii acestuia imi permit sa sper pe viitor si la alte modele, precum 600 T sau 300T.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 14 Aug 2022, 09:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Felicitari Danny si la mai multe! Un pret corect pentru un nume legendar!
Sper sa ajung sa-l vad in realitate curand.... :)

Multumim pentru review si calitatea postarii in general!
Poate da idei si altora, activi exclusiv in sectiunea "Mi se rupe de ce porti tu azi!"......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 14 Aug 2022, 12:56 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Fain Doxa, felicitări!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 14 Aug 2022, 15:40 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Bravo Dani! Frumos ceas, admirabilă pasiunea și colecția!
M-ai făcut să regret că am vândut Doxa 600 Sub, dar nu își găsea rostul in colecție! Că și alte Doxa, din păcate!
Chapeau și la mai mare!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 14 Aug 2022, 16:03 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 897
Va multumesc tuturor pentru aprecieri!!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 874, 875, 876, 877, 878, 879, 880 ... 911  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România