Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13657 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852 ... 911  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: !
MesajScris: 03 Ian 2022, 19:13 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Felicitari,si La Multi Ani!

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Ian 2022, 11:53 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
La mulți ani, să-l stăpânești sănătos!

Nu rețin, mai sunt și alte Piguet 1185 în colecție?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Ian 2022, 18:18 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Imaginewhere to upload pictures


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 04 Ian 2022, 20:22 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Razvee scrie:
La mulți ani, să-l stăpânești sănătos!

Nu rețin, mai sunt și alte Piguet 1185 în colecție?


Merci Razvee & Claudiu!
Auto-cadoul e facut un pic in avans ;-)!

Da, mai am Corum Admiral's Cup si Chaumet.
Sper sa mai adaug, dintre cele "accesibile", un Chopard si poate un Cartier - si desigur Blancpain si Roberge.
Din datele mele, exista 26 de branduri care au folosit FP 1185 (am inclus aici si controversatul Omega).

Sanatosi sa fim si viata lunga sa avem!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 05 Ian 2022, 19:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@adl: superba poza, frumos Hamilton-ul. Ce precizie are?
Mi-ar place sa citesc un review cu el.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 05 Ian 2022, 19:31 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
catalin.v scrie:
@adl: superba poza, frumos Hamilton-ul. Ce precizie are?
Mi-ar place sa citesc un review cu el.


Mulțumesc Cătălin! Într-un fel tu ești "vinovat" pentru achiziția acestui ceas pe care îl pândesc de ceva timp. Era în cursă alături de un Smiths prs29 pe care din păcate nu l-am mai văzut/găsit online de mult timp, dar la care nu renunț în caz că apare pe undeva la un preț bun.
Îmi place Hamiltonul, îmi place faptul că acest model nu are dată (pe care oricum nu o reglez niciodată la ceasurile mele) și îmi mai place foarte mult faptul că mecanismul este cu încărcare manuală. Ca precizie nu mă pot exprima, îl am doar de o zi, dar ochiometric aș zice că a pierdut undeva sub 5 secunde in 30 de ore.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 05 Ian 2022, 20:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
adl scrie:
Mulțumesc Cătălin! Într-un fel tu ești "vinovat" pentru achiziția acestui ceas pe care îl pândesc de ceva timp...

Multumesc frumos, vinovatia asta ma maguleste. Pentru ca mi-am dorit modelul khaki mechanical - cu data, e adevarat - ceva timp/ani, incat am uitat sa ma opresc din a-l cumpara. Asa ca am...4 (!) ceasuri H. khaki mechanical (oare am exagerat :oops: :roll: ?). Imi raspund tot eu: da, am sarit tare parleazul. Nu cred ca am intalnit pe acest forum (cel putin) pe altcineva care sa aiba acelasi model de atatea ori. Bine... 3 sunt olive si unul negru, dar mai conteaza amanuntul asta?! Si apropo de culoarea olive: am crezut ca negru e mai fain, insa si cele olive imi plac grozav. Negru e...negru si arata clasic-fain, dar rece-impersonal, insa cele olive au asa...un aspect mai cald, personal parca.
De asta am scris si ca este frumos al tau, si ca as vrea un review.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 05 Ian 2022, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Nu am mai putut edita, deci:
LE: tot imi zic sa mai scriu eu cateva randuri despre el si tot... nu o fac. Dpmdv este un ceas cu multe atu-uri. Practic, nu am vazut la altul sa aiba capac interior pe mecanism. Este suficient de subtire...carcasa sablata as zice ca este deasemenea oarecum proprie doar lui (or mai fi si alte ceasuri cu asa ceva, dar acum nu imi trec prin minte, si oricum nu la banii astia).
Ce mai imi place la el: mecanismul...in Stowa gasesti ori sellita or acest eta, dar hei... la ce pret? Dublu...
Unde mai gasesti un eta 2804 sub 500 euro? -revin: doar la Atlantic, cat mai sunt si alea... la aproximativ 2500 lei. Am ceva vreme de cand imi fug ochii la Nomos Club. Si apoi... facand asa, o comparatie, imi zic: chiar...?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 05 Ian 2022, 22:54 
Neconectat

Membru din: 01 Iun 2008, 21:19
Mesaje: 1699
Este un ceas care oferă un raport preț/calitate foarte bun din punctul meu de vedere - carcasa sablată, geam safir, mecanism bun, aspect plăcut și pe lângă toate acestea cu ceva istorie în spate- așa că eu mă bucur de achiziția făcută.
Nomos Club în schimb este în altă categorie, l-am avut o perioadă și l am vândut pentru a finanța altă achiziție, dar sper să îmi iau altul cândva...ar fi prea frumos să le putem păstra pe toate.
Referitor la același model în mai multe exemplare și eu am fixul acesta, dar cu un diver Citizen care are cadranul în mai multe variante de culori, ceas care mi a căzut cu tronc pe vremea când eram copil.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 08 Ian 2022, 18:10 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Am mai bifat unul 8) Doxa, cal. Chezard 115. Nu pot desface capacul sa pozez mecanismul.....De mentionat totusi ca are, conform pozelor pe care le-am vazut la vanzator, cel putin un dinte rupt la roata casetei, insa avand in vedere starea generala buna a ceasului, preturile prohibitive la care se gasesc de obicei (peste 1000$) si pretul bun la care l-am luat, sunt dispus sa trec peste acest defect, pana la urma rezolvabil in timp....Nu pare sa-i impiedice functionarea, functia hack e de asemenea prezenta. Un alt fapt interesant...eu de obicei vanam Doxa cu Chezard dupa o anumita serie de pe capac, care trebuia sa fie sub cea pe care o are al meu (anul de fabricatie si nr de productie). Acea serie e fie 15000, fie 15001 (pt Chezard 116 parca)....Initial am crezut ca ceasul meu are carcasa de Doxa, dar schimbata. Dupa mai mult studiu am descoperit ca in primul an de productie (1955), acea a doua serie nu apare....Mai mult, am gasit pe net poze cu un model identic, seria fiind la 90 de numere distanta de al meu, si acela fiind fara a doua serie. Singurul lucru la care am dubiu e coronita, care e exact in stilul care trebuie pt acest model, insa nu e semnata. Per total, ma declar multumit si sunt in continuare in cautare de alte modele pentru a intregi colectia :) ...

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 08 Ian 2022, 19:46 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari Danny, un Doxa deosebit - in stare foarte buna - si o captura reusita reusita!!!
Danny Doxa RULZ!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 09 Ian 2022, 10:49 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Multumesc! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Ian 2022, 09:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Am reusit sa iau ieri un Certina DS Super PH500M Special Edition pe care l-am dorit initial de Craciun.

Atunci nu a fost sa fie, deoarece in magazin nu au vrut sa imi acorde o reducere de 10% (pe care am primit-o la alte multe ceasuri luate de la ei) din pretul de raft, asa ca am mai asteptat si iata ca acum l-am luat cu reducere de 25%! :lol: :mrgreen: :lol:
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cer ... 62988.html

Ceasul are o poveste interesanta, prezentata aici:
https://monochrome-watches.com/certina- ... iew-price/

si aici:
https://www.horologii.com/watch-brands/ ... ch-review/

Este reeditarea unui alt diver Certina din anii '60 care a fost testat in cadrul unui anumit experiment subacvatic ce a durat 2 luni :shock: :o si imbunatatit acum in zilele noastre cu un mecanism actual ETA powermatic 80.611, cu un geam sarfir tratat AR si cu un "new NivachronTM balance spring" . In rest, i-au cam asat forma si dimensiunile diverului vechi din anii '60.
Are un bezel interesant, care nu se invarte decat daca intai apesi pe el, un geam ridicat si e facut in colaborare cu VDST (asociatia scufundacilor teutoni).

Cei 500M WR ii cred pe cuvant, ca n-are balta peste si nu am eu cum sa il testez pentru a contrazice sau a confirma acest aspect. Dar daca echipa de elvetieni & nemti care l-a facut zice ca atat rezista, ma dau convins. :D

Ceasul vine cu o extensie de diver pentru curea si cu o cutie speciala de plastic si mai marisoara. Aici, echipa mai sus mentionata si-a adus aminte ca are si ea unii "Dorei" prin curte care dau cu ascutitul, asa ca au cautat un gard si au facut precum Irimia cu oistea. :D Adica au facut-o praf (si oistea si cutia). Care este un plastic chior, ce nici nu se inchide bine si arata ca plasticul bordului de Matiz (prima generatie). :roll: Urata cu spume si mai bine nu o faceau. In loc sa sublinieze ideea de diver a ceasului, mai rau ii face anti-reclama (dar ma rog, asta e parerea mea).

Misto e ca domana de la magazin in loc sa imi vorbeasca despre ceas, imi tot sublinia ca pot lua chiar si cutia lui in apa si sa ma scufund cu ea, nu doar cu ceasul, ca nu intra apa in ea. :lol: :lol: :lol:
Ca sa imi iau revansa am rugat-o sa imi arate cu manuta ei daca bezelui este bi-directional sau unidirectional. Bineanteles ca nu a stiut ca la acest model intai trebuie apasat si apoi rotit (doar) la stanga, asa ca dupa ce a incercat si a vazut ca nu se misca mi-a zis ca e static, deoarece daca s-ar invarti/misca sub apa, ar intra respectivul lichid in ceas. :lol: Urma probabil sa imi zica ca daca l-ai invarti pe uscat, asa s-ar incarca ceasul - dar nu am mai intrebat-o despre asta. :mrgreen: :twisted:

O sa pun si poze cu el, momentan am vrut doar sa vi-l anunt.

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Ian 2022, 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Imagine

Imagine

Imagine

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 12 Ian 2022, 12:35 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari, e deosebit si....(asta e pentru Clipper 8) ) la un pret corect spre foarte bun, as spune!

Multumim pentru poze si prezentare! Sa-l stapanesti sanatos! :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13657 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 846, 847, 848, 849, 850, 851, 852 ... 911  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România