Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 08:25

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850 ... 911  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 15:13 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
fRUMUSEL dOXA, dANNY, IAR CONDITIA ESTE EXCELENTA (CA DE OBICEI LA TINE!)

Diferenta sesizata de tine este probabil generata de faptul ca este acelasi mecanism, la unul se adauga data. E simplu ca pe linia de asamblare sa folosesti aceeasi punte, doar ca este stantata diferit, apoi elimini modulul calendar si obtii .. ce ai tu. Am intalnit si eu asemenea "erori" si la alte marci.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 16:03 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
Inteleg ce spui, Achraf, dar chestia e ca nu e o singura punte....da, cea superioara e marcata cu 54, dar si sub balans e AS5201....Acuma iti dai seama ca nu ma apuc sa-l fac bucati sa vad daca are discul de data sub cadran :D. Ca fapt divers, am intalnit situatia asta cu multi ani in urma, eram la liceu si dupa ore imi mai faceam veacul pe la cate un ceasornicar....Avea unul din ei la un moment dat un atlantic, dar nu modelul worldmaster obisnuit, era altceva, si chiar mi-a aratat ca mecanismul avea data si cadranul nu. A facut greseala sa-i spuna proprietarului si respectivul il pusese sa-i taie apertura de data in cadran cand a aflat :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 16:48 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
danny scrie:
Inteleg ce spui, Achraf, dar chestia e ca nu e o singura punte....da, cea superioara e marcata cu 54, dar si sub balans e AS5201....Acuma iti dai seama ca nu ma apuc sa-l fac bucati sa vad daca are discul de data sub cadran :D. Ca fapt divers, am intalnit situatia asta cu multi ani in urma, eram la liceu si dupa ore imi mai faceam veacul pe la cate un ceasornicar....Avea unul din ei la un moment dat un atlantic, dar nu modelul worldmaster obisnuit, era altceva, si chiar mi-a aratat ca mecanismul avea data si cadranul nu. A facut greseala sa-i spuna proprietarului si respectivul il pusese sa-i taie apertura de data in cadran cand a aflat :lol:


:D Sigur nu are disc de data sub cadran! Din graba de a pune pe piata ceasuri + lipsa ebauche-ului stantat corect, au pus un ebauche identic dpv tehnic, stantat diferit.

La Cyma (Synchron) nu am gasit asemenea incongruente (am 9 ceasuri), nici la Doxa (dar am doar 3), dar la Borel am gasit unul(si sunt convins ca este original) cu mecanism marcat Synchron 72, dar carcasa are serial incepand cu 77xxxxx, iar altul este marcat Borel 65 (tot Synchron) dar carcasa are serial 70xxxxx (nici nu stiu bine cum arata cal. 70 de la Synchron)

Dar uite la Nivada spirit de anticipare! Mecanisme marcate dublu, sub balansier: ETA 2732; ETA 2722, cu marcaj pe carcasa ETA 2732.

Nu stiu de ce nu ma lasa sa inserez poze. Mai insist!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 17:23 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
Astept pozele :) Nu stiu nici eu de cal 70, sincer nici 65 nu am vazut, dar asta pt ca nu am prins destule exemplare si din celelalte firme care faceau parte atunci din Synchron Group (Aureole, Borel, Cyma, Doxa.....chiar asa erau trecute in brosurile de atunci, ceva gen ABCD-ul orologeriei :) )....Cal 72 e cel la 36K, il am si eu intr-un Doxa....Printre cel mai des folosite in acea perioada stiu ca au fost 40,41, 53, 54, 56 si 58....si din ce-am prins eu la Doxa toate au avut referinta corecta pe carcasa...pana acum :D...Vorba ta, din graba de a iesi pe piata cu ele....Si la alte branduri s-au vazut semnate pe cadran 25 jewels si inauntru 21...sau invers....deh, ce-au avut la indemana


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 22:36 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Imagine[/url]

Imagine[/url]

Eu am mai degraba Synchron-uri la 36.000 (Cyma, Doxa, Borel).

Doxele le-am vandut aproape pe toate (muuulte, dar nu te "ingrijora", nu era niciunul NOS ..., aaa, ba da, Un Doxa Jubylee 75, cu cutie si acte cu tot :( ), dar mai am ceva Cyma si Borel pre-Synchron.

Cal. 65 este o varianta de 72 / 77 .

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 18 Dec 2021, 23:02 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Am mai facut o achizitie neasteptata, dar va las sa ghiciti!
Va dau un indiciu: poarta semnatura a 4 mari sportivi, printre care Nadia Comaneci!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 00:03 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
Rolex? … Cartier?

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 01:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Swatch.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 02:19 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
Interesanta poza cu mecanismul, Achraf, multumesc, trebuie sa recunosc ca eu nu am vazut asa ceva....poate pun o intrebare ciudata, dar...de exemplu, daca nu ai carcasa, de unde stii la ce frecventa bate? :D (fara sa-l pui pe aparat am vrut sa zic)
Referitor la ghicitoarea ta, si eu, ca si Emil, tot Swatch zic (multumesc, Dr. Google :lol: )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 08:25 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
danny scrie:
Interesanta poza cu mecanismul, Achraf, multumesc, trebuie sa recunosc ca eu nu am vazut asa ceva....poate pun o intrebare ciudata, dar...de exemplu, daca nu ai carcasa, de unde stii la ce frecventa bate? :D (fara sa-l pui pe aparat am vrut sa zic)
Referitor la ghicitoarea ta, si eu, ca si Emil, tot Swatch zic (multumesc, Dr. Google :lol: )


Buna dimineata!
Danny, daca nu ai carcasa, te uiti la el sau il pui la ureche - cu putina experienta iti dai seama daca ticaie la 28800 sau la 36000!

Ca sa raspund la ghicitoare - NU, nu este un Swatch! (Gluma cu Rolex sau Cartier nu o iau in considerare! Vorba lui Danny, mai demult: De unde sa aiba Achraf bani de Rolex? :roll: :lol: )

Este vorba despre

Baume et Mercier Laureus for Good Sport Foundation Watch

IWC au mai scos cateva modele sub egida LGSF.

Primele doua poze sunt ale ceasului meu, celelalte sunt de pe net, pentru o mai buna exemplificare.

Imagine[/url]

Imagine[/url]

Imagine[/url]
Imagine[/url]
Imagine[/url]

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 10:12 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 898
Interesant ceas, Achraf, sa-l stapanesti sanatos! E de prin 2005? Asa am gasit....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Deci nu e din Swatch Group (adica acel Swatch dedicat Nadiei), ci din Richemont S.A…. :wink:
Felicitari pentru achizitie, Achraf, aceasta gama Capeland din care face parte piesa, cred ca e esenta, ADN-ul lui Baume&Mercier.
Semnatura Nadiei ii adauga clar valoare istorica, in 2000 ea fiind alaturi de Nelson Mandela pe scena unde acesta a tinut discursul de inaugurare a fundatiei Laureus Sport For Good.

https://www.laureus.com/sport-for-good/about

https://www.laureus.com/sport-for-good


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 19 Dec 2021, 14:03 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
Merci @Emil68 & @danny!

Dintre sute de catarge ... asta este primul meu B & M! [sa zicem ca mai am niste mecanisme]

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 21 Dec 2021, 11:20 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Adrian,
Felicitari si din partea mea pentru B & M, frumoasa piesa !

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ultima achizitie
MesajScris: 22 Dec 2021, 08:03 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
impala2328 scrie:
Adrian,
Felicitari si din partea mea pentru B & M, frumoasa piesa !


Merci mult, Adrian!

Ca sa continui discutia inceputa cu @danny - iata ca se intampla si la case mai mari (de data asta Ebel si Cartier).

Pentru asta trebuie sa te documentezi bine si sa stii ceva din istoria Ebel.
In anii 70-80-90 Ebel era pe val. Ceasul lor chrono echipat cu Zenith El Primero era mai scump decat Rolex cu acelasi mecanism (28800).
Cititi mai jos cate ceva despre asta si relatia Ebel - Cartier.

https://monochrome-watches.com/old-scho ... ronograph/

https://www.trovestar.com/generic/blog.php?Article=391

In timp am alcatuit o baza de date cu mecanismele folosite de Ebel - denumirea / codul de identificare al mecanismului date de Ebel, respectiv mecanismul de baza.

Astfel, Ebel a folosit masiv calibrul Lemania 8810 (Longines 99x) in ceasurile lor.
Regasim la Ebel mecanismele Lemania 8810 sub urmatoarele coduri folosite de Longines, cei care au dezvoltat acest mecanism fabulos si exclusivist:
Ebel 080 = Longines 990
Ebel 090 = Longines 994

Ebel (0)90 este un mecanism foarte rar (fara secundar central, dar cu data). Ebel a folosit acest mecanism foarte putin, dupa stiinta mea doar intr-o varianta LE 12ex cu ocazia unui meci de fotbal Elvetia - Scotia din 17 Nov. 1982). Ref. # este 980901, adica pentru cal. 80 / 080 si nu 90, cum este marcat pe mecanism!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si acum sa prezint un ceas rar, facut de Ebel pentru Cartier, cu acelasi numar de referinta pentru calibru - adica 90 (la Ebel, prima cifra din ref. nr. indica metalul, urmatoarele 2-3 indica calibrul, restul bratara / curea etc.), dar cu o modificare: data este plasata la ora 6, si nu la ora 3.

Din pacate nu am achizitionat eu acest Cartier (deci nu ma felicitati :lol: !), dar detin Ebelul de mai sus (deci puteti sa ma felicitati :lol: !)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Asta așaaaa, ca sa mai scriem câte ceva si pe forum, nu doar să dăm cu laiku' pă la ce "am mai luat" din târguri! :wink: :lol:

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13658 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 844, 845, 846, 847, 848, 849, 850 ... 911  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România