Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 19 Ian 2023, 18:14 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2012, 17:19
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Bună ziua, și La Mulți Ani !

Mi-am cumpărat anul trecut, pe 14 decembrie, un ceas de la Kultho: MIDO Baroncelli Heritage
Un ceas foarte elegant, subțire.. Am căutat mai mult timp un ceas subțire, nou, și acest model a ieșit câștigător.
Mai era HAMILTON Jazzmaster thinline, cu același mecanism, dar acela nu are secundar..

Acest MIDO are un ETA 2892-A2 (Elaborated Grade).
ETA 2892 am înțeles că a fost făcut după ETA 2824 în anii '70, și este o versiune îmbunătățită a celebrului mecanism.
ETA 2892-2 este o versiune îmbunătățită a lui ETA 2892, apărut prin anii '80.
ETA 2892-A2 este o versiune îmbunătățită a lui ETA 2892-2, și este ultim apărut din seria asta.

Deci, după atâtea îmbunătățiri mecanismul are 15 sec / 24 ore abatrere
Mi se pare cam multicel...
Am mai avut prin 2012, un diver STEINHART Ocean Black DLC cu mecanism ETA 2824-2 (Standard Grade) care avea o abatere de 1 sec / 24 ore.. Din păcate, a trebuit să-l vând :(

Am mers cu MIDO la service săptămâna asta. Mi-au spus că a fost magnetizat, și că ceasul funcționează corespunzător acum. Aceeași abatere are. O să postez și poza.
Ceasul nu este magnetizat; am testat cu o busolă..

Cineva pe Youtube spunea despre acest model de la MIDO că are +1 sec abatere la 3 zile... Poate era doar reclamă plătită..
Poate am nimerit eu un model mai slab; poate din cauza asta era la reducere -40% :))
Vânzătoarea de la magazin mi-a spus că trebuie purtat vreo 2-3 luni; ca să-i fac un fel de rodaj, ca la mașini..

Cine mai posedă acest mecanism ETA 2892-A2 (Elaborated Grade), și poate să-mi spună ce abatere are...

Menționez că ceasul a stat minim un minut pe Timegrapher, pentru stabilizarea mecanismului. Ceasul a stat în poziția cu cadranul în sus.
https://imgur.com/a/fbRofN6


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 19 Ian 2023, 20:22 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Steinhart folosea elaboree in ceasurile lor. Le și reglau ei în atelier.
Vezi pe net standardul pt 2892 elaboree. Daca ceasul tau e off apelează la garanție. Banui că stă demult prin magazin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 19 Ian 2023, 20:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Elaborated Grade – Adjusted to four positions / average accuracy of +/-5 sec/day to +/-20 sec/day.

https://calibercorner.com/eta-caliber-2892-a2/

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 19 Ian 2023, 20:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
.....si da se poate.De exemplu al meu de mai jos functioneaza de vreo trei ani de cand il am la +3...dar se pare si ca si la +15 e ok.

Imagine

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 20 Ian 2023, 11:53 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Am avut de-a lungul timpului vreo 4 ceasuri cu acest mecanism. Toate au mers excelent, cu abateri între 2 și 10s pe zi.

Nu luați în râs sfatul vânzătoarei. Purtați ceasul zi de zi, măcar 8-10 ore, timp de o lună, două, și-abia după aceea trageți o concluzie.

Oricum, se poate regla ușor, la ceasornicar. Nu abaterea în sine e o problemă ci constanța în abatere. Ideal ar fi să nu sesizați diferențe semnificative de abateri de la o zi la alta. Dacă ceasul merge constant cu +15s pe zi, se va rezolva ușor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 20 Ian 2023, 12:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
E posibil ca ceasul sa fi stat mult si poate are nevoie de ceva timp, dar din ce am observat eu, daca este constant, cam acolo ramane. Mai e posibilitatea sa fie nevoie de o revizie.
Ca experienta proprie cu acest mecanism, precizia a fost excelenta la tot ce am avut cu 2892&Co, sub 5 sec/zi ca sa nu zic 1-2 s/zi. E un mecanism excelent.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 20 Ian 2023, 12:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Sfatul ala cu....mai poarta-l si mai vorbim.....la Eta nu functioneaza....iar modificarile dupa 2-3 luni vor fi eventual
de o secunda pe zi cu plus sau minus.....

Felicitari pentru ceas....e frumos, clasic, subtire si...are un mecanism excelent excelent!

15s/zi e mult pentru un 2892 Elabore.....tot ce e mai mult de plus 7 e...cam mult.....
Din cate stiu eu BB ofera un reglaj gratuit la automatice in prima luna....ceva de genul.....
Daca nu vor gratis.....cere un reglaj si plateste-l....la ei....ca sa nu pierzi garantia.....

P.S.La service, daca se prind ca nu prea stii ce vrei...te aburesc.....daca le spui insa clar ce
vrei...o sa fii surprins :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MIDO Baroncelli accuracy
MesajScris: 21 Ian 2023, 11:48 
Neconectat

Membru din: 19 Mar 2012, 17:19
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Mulțumesc mult pentru răspunsuri !
Cred că o să-l mai port o perioadă, după care o să-l duc la reglat. Ceasul merge constant..
Probabil a stat ceva timp în magazin; dacă a stat mai mult de 3 ani, deja cred că este nevoie de o revizie
Încerc să aflu după codul mecanismului în ce an a fost făcut ceasul..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România