Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 15:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 11:07 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
catalin.v,daca "talia" este importanta poate gasesti un Mido Baroncelli (mie mi-a placut foarte mult Baroncelli II).Cel cu ETA 2824-2 avea doar 10mm,iar cele cu 2892 sunt si mai subtirele.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Stiu Seba cum e Mido, acum 11 ani am vrut sa ii cumpar sotiei un Baroncelli de dama, imi placea toata ''partea de sus'' insa si ala parea grosut - fireste, raportat la diametrul sau. Dar cred ca ti-a scapat din vedere o chestie subiectiva: nu back presat, nu suruburi. Consider B. un model foarte reusit si elegant, pana ajung sa-l rastorn cu cracii'n sus :( si sa-i vad capacul prins cu 4 (?!) surubele (ca sa fac ceva pe ele). Piticul meu, n-am ce-i face....
Mi-as dori un 2892/3 insa momentan imi ajunge ce am. Mi-as dori sa am DOAR UN SINGUR CEAS!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 12:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Vinde-le pe toate si iti iei unul adevarat, asa multe si marunte prin sertare, purtate ocazional sau deloc.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 14:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
:D
Merci de urare Catalin.v !
Am disparut spre audiofilie unde m-am intalnit oarecum cu IosiP. Iosip e R.I.P.
Sa stii ca forumul de orologerie e unul cuminte fata de cel de audio. Nu suntem asa patimasi aici.
Acum,
Activitatea noastra pe acest forum a dat roade in cei 10 ani de cand scriu si eu pe aici. Oamenii stiu mai mult despre ceasuri. Citesc mai mult pe net si implicit unele preturi au crescut. E o urmare fireasca.

Si eu dezaprob capacele cu suruburi.
Capacele prin presare nu mi se par chiar rele.
Evident, nu le poti desface usor. Garnitura este insa un teflon care asigura o etansare foarte buna pe timp lung. Eu am doua Tissot PR50 automatic
Acest ceas are capac prin presare cu teflon. Niciodata probleme cu apa. Capacul este rotunjit pe spate si foarte comod. Bratara foarte comoda. Diametru 36mm cu 2824-2. Grosimea este de numai 9 mm dar ceasul nu are geam pe spate. Stim ca geamul adauga grosime, cristalul bombat asemenea. Eu sunt obisnuit cu 11-12 mm la Seiko diver sau Spirit. Nu e un capat de tara.
La Longines cu cal. 990 aveam grosime de 7mm dar diametrul ceasului era de 33 ceea ce nu era o fericire.
In acest context, 11.95mm grosime pentru Centenar nu mi se pare mult pentru ca la cei 4,5 mm ai 2824 se adauga modulul care duce mecanismul la 6,6mm grosime. Asta adaugat la geamul de pe spate care are si el o functie simbolica, eu zic ca e ok.
Dupa ce am incercat tot felul de ceasuri si chiar ,,cepe,, pot spune ca un ceas clasic mecanic, fara bezel rotativ interior si mai ales cu all-dial NU trebuie sa deopaseasca 40mm f.c. !!!
Peste 40mm este disgratios si exagerat cu foarte putine exceptii unde designerii au muncit din greu.
Khaki imi place mult ca design, cel cu armare manuala. Ma dezamageste finisajul si detest limbile nichelate si slab finisate pe cadran negru.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 16:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Inca ceva.
Daca ai vedea in lumina zilei cat de frumoase sunt limbile albastre de la centenar, chiar o sa iti para rau ca nu ai luat doua....
Daca mi-as permite, as face asta. Unul la purtare si altul la cutie pentru cei care au considerat ca nu merita luat.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 18:53 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Ceasul este superb in realitate.
Parerea mea :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 19:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Chiar deosebit realizat, imi place f.mult cum e desenat.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Sa o luam statistic.
Sunt 1918. Cam unul la 10000 romani. Evident ca jumatate sunt ele si o parte copii. Cei interesati de ceas in sine... si mai putini. Pe forum si mai putini.
Intrebare: cati l-au tinut in mana ?
Pareri personale in urma acestei experiente ?
Nu din poze. Pe viu.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 21:33 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Il port de aproape 1 saptamana :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Aha.
Felicitari ! Vad ca trage la medici. Unul a primit acest ceas cadou de la sotie! Bravo ei !
Cum ti se pare ? Curaj !

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 26 Mai 2019, 22:49 
Neconectat

Membru din: 29 Iul 2014, 20:48
Mesaje: 169
Cum am spus, imi place foarte tare. Precizia pana acum 3 sec/zi, dar astept sa treaca 1 luna sa vad cum va fi.

P.S. Multumesc lui Claudiu pentru ajutor la achizitie


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 08 Iun 2019, 20:40 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
bine ai revenit Rubin!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 08 Iun 2019, 21:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Multumesc !

Sa zic ca timpurile s-au schimbat, oamenii poarta smart, incep sa ma simt demodat in timp ce stau si ma intreb de ce sa am inca un device de incarcat pe langa telefon.
Pe alta parte alegerile mele s-au cristalizat. Dimensiunea ceasurilor este mai clara acum. Vreau ceasuri pe care sa le port. Cum nu pot sa le port odata pe toate, vreau sa am mai putine. Nu pot avea unul. M-as plictisi plus ca ceasul trebuie asortat la tinuta si moment.
Vad ca usor usor oamenii devin pragmatici si vor Rolex. E de inteles. Bun si ok la revanzare.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 08 Iun 2019, 21:31 
Neconectat

Membru din: 01 Ian 2013, 20:50
Mesaje: 346
generatiile se schimbã...gusturile se schimbã si ele, dar un clasic...va rãmâne un clasic :wink:
Nici un smart sau altã ciudãtenie nu poate reda sunetul si finetea unui ceas mecanic/automatic sau de buzunar. Clasicul nu poate fi înlocuit de nimic avangardist întrucât e simplu: e clasic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intrebare
MesajScris: 08 Iun 2019, 22:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
rubin, “bun si ok la revanzare”, pe langa ca e relativ, presupune si faptul ca-l vei vinde la fel de repede ca pe orice alt ceas...tot din plictiseala...eu nu uit momentul vizionarii cand eram pregatit sa iau unul dar nu m-a convins...
Cu cat vor cumpara mai multi, cu atat nu va mai fi asa de ok la revanzare, iar suma platita nu e deloc de neglijat.
Asta nu opreste pe nimeni sa cumpere daca vrea, vede mai tarziu daca a facut bine sau nu.
La GS cuart e si mai grav, eu vad doar un cuart la cateva mii de euro pe care scrie Seiko...pragmatic vorbind.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România